Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

nafaka davası hangi şehirde açılmalı

Konuyu Kilitleyin
Old 16-09-2009, 17:59   #1
sevilayy

Varsayılan nafaka davası hangi şehirde açılmalı

Siteniz ve çalışmalarınız için teşekkürle başlamak istiyorum. ayrıldığım eşim ve ben farklı şehirlerdeyiz.ilde oturup ilçede çalışıyorum.İki çocuğum için nafaka davasını çalıştığım ilçede açsam olur mu?(Boşanırken istememiştim ayrılığı kabul etmesi için)Eski eşim davaya gelmek zorunda mı?Sadece dilekçe yazdırıp kendim takip edebilir miyim?Açıkçası mahkemeye ne kadar harç ödeyeceğimi kestiremiyorum ve yüksek avukatlık ücreti ödemek için bütçem uygun görünmüyor.Bir de lise ve üniversite öğrencisi çocuklarım için belirlenebilecek standart miktar ver mıdır,yoksa karşı tarafınla anlaşmak mı gereklisir?Her sene yükseltme davası açmamak için karara yazılabilecek otomatik artırma ifadesi mümkün müdür?Teşekkürler.
Old 16-09-2009, 23:10   #2
KIMENE

İyi maalesef

nafaka davası bosandıgın esın yasadıgı sehırde acman zaman acısından uygundur teblığgatlar kısa surede ulasır. anladıgım kadarıyla bosanmak ıcın tum haklarından vazgacmıssın nafaka davası acman bence bosu bosuna zaman ve harcama yapman anlamındadır.
Old 17-09-2009, 09:31   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Varsayılan Boşanma sonrası iştirak nafakası / Yetki / 18 yaşından büyük çocuk..

Sayın Sevilayy,

Boşanmadan sonra açılacak nafaka davalarında yetkili mahkeme aşağıdaki kanun hükmünde de belirtildiği üzere nafaka alacaklısının yani sizin ikametgah mahkemeniz olacaktır.

4. Yetki

Madde 177 - Boşanmadan sonra açılacak nafaka davalarında, nafaka alacaklısının yerleşim yeri mahkemesi yetkilidir.

Burada ikili bir ayrımla yanıt vermek gerekecektir. 18 yaşından küçük olan, velayeti size verilmiş, yanınızda olan çocuğunuz için siz, iştirak nafakası davasını velayeten çocuğunuz adına açabileceksiniz.

Boşanma davasında çocuğunuz için iştirak nafakası talep etmemeniz, sonradan bu davayı açamayacağınız anlamına gelmez. Bir üst mesajda KİMENE rumuzuyla verilen yanıt yanlıştır.

İkinci olarak, üniversitede okuyan çocuğunuz 18 yaşını doldurmuş ise, babasına karşı, öğrenim görmekte olduğu için, kendisi yardım nafakası davasını bizzat açacaktır. Eğer 18 yaşından küçük ise yine davayı velayeten siz açabilirsiniz.

Dava açılış harcınız, talep ettiğiniz aylık nafaka miktarının yıllık toplamının binde 9'u kadar ve artı 25,00.-TL.civarı daha ek maktu harç ve pul masrafı ödeyeceksiniz.

Sayın Sevilayy,

Maddi durumunuzun avukatlık ücreti ödemeye elverişli olmadığını kanıtlamanız halinde, bulunduğunuz yer il barosu size avukatlık hizmetini ücretsiz sağlayacaktır.

Bizlerin önerisi davaların hak kaybına uğramamanız için mutlaka avukatla takip edilmesi gerektiği yönündedir.

Dilekçenizi mutlaka bir avukatla hazırlayınız. Mümkünse davalarınızın takibini de bir avukatla yapınız.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi