Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kooperatif tasfiye olmadan APARTMAN YÖNETİMİ kurulabilir mi?

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 3,50 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-07-2008, 15:49   #1
Av.Mustafa Çiçek

Varsayılan Kooperatif tasfiye olmadan APARTMAN YÖNETİMİ kurulabilir mi?

Değerli meslektaşlar
Henüz tasfiye olmamış 48 dairelik bir kooperatif var. Tapular da maliklere verilmemiş. Ancak fiilen üyeler dairelere yerleşmiş durumdalar. Malikler apartman yönetimi kurmak istiyorlar.
Bu durumda apartman yönetimi kurulabilir mi?
Çalışmalarınızda başarılar....
Old 04-07-2008, 17:25   #2
Ekin EKŞİ YILMAZER

Varsayılan Güzel soru:)

Kooperatifin malvarlığı apartmanlarla sınırlı değildir. Başkaca maddi ve manevi hakları olabilir. Mesele şurda kooperatif tasfiye olunmadan tahsisler veya devirler mümkün müdür? Tapu kaydında yanlış yazımlar olabilir.
Bir kimse (Tüzel kişi bile olsa) istediği gibi malını bölümlere ayırabilir. Yönetim, kooperatif adınadır, kişiler adına değil. Malikler kooperatif üyesi iseler kooperatifte isteklerini dile getirebilirler. Zira amaç üyelerin çıkarlarına hizmet edilmesidir. Burada yapı kooperatifi, tüketim kooperatifi(apartman yönetimi) oluşturmuş olmaktadır.

Anladığım kadarıyla sizde tahsis yerine devren teslim gerçekleşmiş(Zira malikler demektesiniz). Bu durumda kooperatif tasfiyeye geçmiştir veya nevi değişikliği olarak tüketim kooperatifi oluşmuştur.
Old 10-07-2008, 16:19   #3
Av.Mustafa Çiçek

Sayın meslektaşım malik derken tapudan bir devir yok. Aslında malikten kastım oturanların tamamı henüz kooperatif üyesi. Herhangi bir ferdileştirme yapılmamış. Bu nedenle bu üyeler kooperatif yönetimnden ayrı kendi binalarında apartman yönetimi kurabilirler mi?
Old 10-07-2008, 16:34   #4
Av.H.Sancar KARACA

Kurulması düşünülen apartman yönetimi, 634 sayılı Yasa hükümlerine göre çalışacağına göre; hali hazırdaki durumun bu yasa kapsamında olup olmadığı tartışılmalıdır diye düşünüyorum. Çünkü;

"A) Kat mülkiyeti ve kat irtifakı:

I – Genel kural:

Madde 1 – Tamamlanmış bir yapının kat, daire, iş bürosu, dükkan, mağaza, mahzen, depo gibi bölümlerinden ayrı ayrı ve başlı başına kullanılmaya elverişli olanları üzerinde, o gayrimenkulün maliki veya ortak malikleri tarafından, bu Kanun hükümlerine göre, bağımsız mülkiyet hakları kurulabilir.

Yapılmakta veya ileride yapılacak olan bir yapının, birinci fıkrada yazılı nitelikteki bölümleri üzerinde, yapı tamamlandıktan sonra geçilecek kat mülkiyetine esas olmak üzere, arsa maliki veya arsanın ortak malikleri tarafından, bu Kanun hükümlerine göre irtifak hakları kurulabilir."
Saygı ile.
Old 13-08-2008, 17:56   #5
avukat zeynep

Sayın Meslektaşım, bence apartman yönetimi kurmak mümkün.Fakat site yönetimi derseniz aynı soru ben de yanıtlayamadım. Benim oturduğum site de de aynı durum sözkonusu.Henüz sitenin yapıldığı arsa dahi ihtilaflı ve kooperatifin üzerine geçmememiş. Kooperatif bir kısım daireleri müteahhite ve arsa sahiplerine(arsa payı karşılığı) vermiş.Daireler oturulabilir durumda ve tamamen de dolu. Şu anda da herkesten aidat isteniyor.Sizce bu durumda site yönetimi oluşturulabilir mi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi