Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Ötenazi Ve İsteyerek Yaşama Hakkına Son Verme

Yanıt
Old 03-06-2002, 17:32   #1
üye605

Varsayılan Ötenazi Ve İsteyerek Yaşama Hakkına Son Verme

Sayın Arkadaşlar,

Bizim kanunlarımızda kişilerin en ciddi şekilde korunan haklarından biride yaşama hakkıdır.Kişinin kendi isteği ile,iyileşme ihtimali olmadığında yaşamına son vermesi acaba yaşama hakkının korunmasını ihlal sayılır mı?

Bunun en son örneği bildiğim kadarı ile Avusturlyada oldu.Kanser hastası bir kadın çektiği acılara dayanamayarak özel bir hastanede iğne ile yaşamına son verilmesini istedi.Bulunduğu yerde ötenaziye izin verilmediği için ölümüne şahit olan akrabaları ve aile dostaları sahsın ölümünü bilerek isteyerek engel olmadıkları için 30 ağır hapis cezasıyla yargılanıyorlar.

Burada bulunduğumuz hukuk kurallarından sıyrılıp bunu kişinin kendi isteği ile ölümü seçip seçemeyeceği konusunda değerlendirmek istiyorum.Tedaviye cevap verilmemesi durumunda ve kişinin iyileşme ihtimali olmadığı durumda acaba bu şekilde bir karar verilmelimidir??
Old 03-06-2002, 18:31   #2
Cest la vie

Bana göre iyileşmesi mümkün olmayan ayrıca yaşadıgı her saniye kendisi için bir işkenceye dönüşen bir insanın "Yaşam Hakkı" oldugu gibi "Ölme Hakkı" da bulunmalı.. Hem "yaşam hakkı" ifadesinden bunun bir hak oldugunu açık, "yaşama görevi" veya "yaşama yükümlülüğü" değil de "Yaşama Hakkı".

O acıları çeken, üstelik cevresindekilere verdiği üzüntüyle daha da yıkılan kişi buna karar vermesi gereken kişi olmalıdır. "Bir gün hastalığın çaresi bulunur da acı çekmekten kurtulursun" demek, savunuldugu gibi "yaşam hakkı"nın verilmesi değil, kişiye yapılan bir "işkence"dir. Bu da bütün ülkelerde bir suç zaten..

Ayrıca.. "Yaşam Hakkı" ifadesinden başkası ne anlıyor bilmiyorum ama bana "kişinin parası olmasa da aslında çaresi olan bir hastalıktan ölmesini engellenmesi", ötenaziden daha ön plana cıkıyor gibi geliyor. Yani bir kişinin parası yok, ağır hasta ama tedavi masrafları cok fazla para gerektiriyor.. Bu durumda kişinin ölüme terkedilmemesi, ölümü isteyen bir kişiye verilmiş "yaşam hakkı"ndan daha önemli diye düşünüyorum..

Eğer ben o durumda olsam.. Kimseyi dinlemezdim..

Sevgi ve Saygılarımla
Ahu
Old 04-06-2002, 16:39   #3
üye605

Varsayılan Sınır Nedir?

Sayın cest_la_vie,

Bu konuda aşağıdaki soruları cevaplamaya çalışırsanız sevinirim.

Kişinin çektiği acılardan dolayı işkençe gördüğünün sınırı nedir?
Bu sınır nasıl belirlenmelidir?
Kişiye ötenazi yapılması fikirinde iseniz buna karar vermesi gereken veya kara vermesi gerekenleri belirte bilirmisiniz?

Ötenazi ile intihar arasındaki ince cizgi ile ilgili görüşlerinizide bekliyorum.

Çalışmalarınızda başarılar..
Old 04-06-2002, 17:14   #4
aristo

AİHM ötenaziyi reddetti

Alıntı:
Vücudunun neredeyse tamamı felç olan 42 yaşındaki İngiliz kadın Diane Pretty'nin ötenazi talebi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından reddedildi. AİHM ötenazi olabileceği yönünde karar almış olsaydı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne imza atan ülkeler için de bağlayıcı olacaktı.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi, 1999 yılında 1418 sayılı tavsiye kararını alarak, ölümcül hastalığı bulunan ve ölmek üzere olanların temel haklarına ilişkin bu kararı alırken belli bir tavır sergilemiş ve aynı zamanda tüm Avrupa Konseyi üyelerini, ağır hastalar için daha iyi tıbbi olanaklar sağlamaya zorlamak istemişti. Ne var ki, Almanya dahil olmak üzere hemen hiç bir Avrupa ülkesi bu tavsiye kararına uygun adımlar atamadı.

Diane Pretty gibi sinir sisteminde bozukluk olan, bu yüzden büyük ağrı ve sancılar çeken hastaların intihar etmeden insan haysiyetine yaraşır biçimde ölmelerine olanak tanıyan tıp uzmanlık dalına "palyatif tedavi" ya da "palyatif tıp" adı veriliyor. Palyatif tıp, şimdiye kadar tıp eğitiminde çok önemli bir rol oynamadı, insanların ömrü uzadıkça bu dal daha fazla önem kazanmaya başladı. Ömürlerinin son demlerine gelen insanlar için özel sağlık servisleri ve hastaneler bulunsa da, bunların sayıları yeterli değil. Üstelik getirdikleri mali yük de oldukça yüksek.

Ötenazinin yapıldığı tek ülke

Hollanda, palyatif tıp ve özel hastanelerin eksikliği çekilen bir ülke olarak yakın geçmişte halktan gelen yoğun talepler üzerine ötenaziye izin vermek zorunda kaldı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Hollanda koşullarının diğer ülkelerde de geçerli olmasını engellemek için karar aldı.

Şimdi ise karar verme sırası politikacılarda. Ağır hastalara, ötenazi olmaksızın insan haysiyetine yaraşır bir ölüm ortamı sağlanması, onları bekleyen en büyük görev.

haber:www.dwelle.de
Old 04-06-2002, 22:24   #5
Cest la vie

Sayın Agu..
En kısa zamanda.. Ama hoşgörünüz ki, finallerden sonra..
Veya fırsat buldugum ilk anda
Sevgi ve Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi