Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Anket Sonucu: Sağlığa aykırılığı yasal uyarı ile belirtilmiş de olsa sigara satışı,
Hukukun böyle bir çelişkiyi içinde barındırması doğru olmadığından yasaklanması gerekir 6 42,86%
Yasaklanamaz.(Nedenini aşağıda açıklayacağım) 8 57,14%
Oy Verenler: 14. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 26)

Hem Sağlığa Zararlı Hem De Yasal :sigara

Yanıt
Old 02-06-2002, 19:33   #1
aristo

Dikkat Hem Sağlığa Zararlı Hem De Yasal :sigara

Sigara paketlerinin üzerinde küçücük bir yazı:"yasal uyarı:sağlığa zararlıdır"
Bu mantıktan hareketle; aynı yasal uyarı ile eroin gibi uyuşturucu paketleri de satışı serbest olsun derse birisi ne diyeceğiz?
Hukukun felsefesine,sosyal ve etik amaçlara uygun mu?
Sağlık hizmetlerine harcanan milyarlarca doların yetmediği günümüzde sağlığa zararı kesin ispatlanmış sigaranın satışının serbest olması çelişki değilmidir?
Sağlıklı nesillerin yetişmesini amaç ediniyorsak neden yasaklamıyoruz?
Yerli tütün üreticilerinin de artık iflas ettirildiği (Tütün yasası),amerikan şirketlerine açık çek verildiği ülkemizde gittikçe artan sigara bağımlılığı karşısında ne yapacağız?
Old 03-06-2002, 17:08   #2
üye605

Varsayılan kişi haklarının serbestliği

Sayın Aristo,

Sizin yazdığınız yazıyı okuduktan sonra bir müddet konu üzerinde düşündüm.

Ben sigara içmeyen bir şahıs olarak sizin sigaranın yasaklanması fikrinize karşıyım.

Şahsi fikrim olarak hukukun başkalarına ve kamuya zarar vermeden insan hürriyetlerini kısıtlamasını baskıcılık olarak değerlendiriyorum.Sİz,ben veya devlet bir şahsa veya kamuya zarar vermeden kişilerin sigara içmesine karışamayız.

Zaten toplu ulaşım araçlarında veya 3 ten fazla kişinin bulunduğu yerlerde sigara içilmesi yasaklandı ve uymayanlara ceza konuldu.(*)

Arkadaşlara çalışmalarında başarılar..

(Gerçi bu hükme karşı gelen bir kişiye ceza yazıldığını veya cezayı kimin kestiğini bilmiyorum ama)
Old 03-06-2002, 17:49   #3
Cest la vie

Alıntı:
Şahsi fikrim olarak hukukun başkalarına ve kamuya zarar vermeden insan hürriyetlerini kısıtlamasını baskıcılık olarak değerlendiriyorum.Sİz,ben veya devlet bir şahsa veya kamuya zarar vermeden kişilerin sigara içmesine karışamayız

Sayın Agu..
Sigara içmeyen birinden bu şekilde bir ifade duymak beni üzdü.
Pasif içici kavramını duymamış olmalısınız.. En son kanıtlanan bir araştırmaya göre, sigara içmeyen ama başkasının dumanından "zehirlenen" pasif içici, sigara içene göre daha çok zarar görüyor. Cünkü, sigaranın dumanı, o zehire alışık olmayan pasif içiciyi daha çok etkiliyormus.. Kanser riskini daha çok arttırdıgı gibi akciğerlerinin zarar görmesine de neden oluyor. Ayrıca ismini su an hatırlayamadıgım bir rahatsızlıga daha neden oluyormus..
Bu aralar çok yogun oldugumdan dolayı araştırmayı bulup buraya kopyalayamayacagım. Ancak, pasif içicinin zarar görmesi konusunda cevremden birinin sigara içmemesine rağmen akciğerlerinin zarar görmüş olmasına bizzat tanık oldugumdan bu konuda emin konusuyorum..
Hatta kendi ciğerlerimden bile süpheliyim!!

Ayrıca sigaranın dumanı kokusu itibarıyla bile insanı rahatsız etmeye yetiyor! Peki ya sayıları sandıgımızdan bile fazla olan astım hastaları?

Kişi özgürlügü diyoruz, bu nedenlerin yanında içenlerin kendi "yaşam hakları"? Kendilerine de zarar vermiyorlar mı? Bu sekilde herkese zararlıyken böylece kamuya da zararlı olmus olmuyor mu?

Batı ülkelerinde sigara içen komsuya bile tazminat davası açılabiliyorken bizim idari para cezasını bile ödetemememiz, üstelik "burada içmeyiniz, rahatsız oluyorum" diyen bir vatandasın bir dayak yemediğinin kalması gerçekten cok üzücü..

Bari sizler gibi sigara kullanmayanlar, hatta sigara kullanmayan hukukcular böyle düşünmesin..

Sevgi ve Saygılarımla
Ahu
Old 03-06-2002, 18:05   #4
Admin

Varsayılan Ynt: kişi haklarının serbestliği

Sayın Agu,
Alıntı:
Alıntı yapılan mesajın sahibi: agu
Şahsi fikrim olarak hukukun başkalarına ve kamuya zarar vermeden insan hürriyetlerini kısıtlamasını baskıcılık olarak değerlendiriyorum.Sİz,ben veya devlet bir şahsa veya kamuya zarar vermeden kişilerin sigara içmesine karışamayız.

Merakımı celbetti:

1- Bir şahsa veya kamuya zarar vermeden kişilerin uyuşturucu kullanmasına da karışılmaması gerektiği düşüncesinde misiniz?

2- Bu düşünceniz doğrultusunda Anayasanın halen yürürlükteki konuyla ilgili maddesine de karşı mısınız ve değiştirilmesi gerektiği inancında mısınız?

Saygılarımla,
Old 03-06-2002, 18:21   #5
üye605

Varsayılan Kişi Hürriyetleri Sınırı

Sayın Admin,

Böyle bir konuda konun direkt olarak uyuşturucuya eğilim göstermesi beni gerçekten üzdü.Tartıştığımız konu sigara üzerine idi ama cevap vereyim.

Daha öncede belirtiğim gibi kişilerin bir başka kişinin(tüzel,gerçek,v.b.) veya kamunun (bu konu kapsamında kanunlarımızda daha önce bilertilen ve kamuyu ilgilendiren bütün konuları içerir halk sağlığı,kamu yararı,v.b.) hak ve hürriyetlerini kısıtlamadığı veya sınırları bu belirtilen sınırları ihlal etmediği takdirde kendisine tanınan hak ve hürriyetleri tamamen istediği gibi kullanır.Zaten kişilerin hak ve özgürlüklerinin sınırı bu değilmidir?(*)

Selamlar..

*(Bahse geçen konular şahsi fikirler olup bağlayıcılığı yoktur)
Old 03-06-2002, 18:44   #6
Admin

Sayın Agu,

Tam yanıt alamadığım inancındayım ama sizi zorlamak da istemiyorum

Kastettiğim şuydu: Sayın Aristo'nun da ilk mesajında söylediği gibi devlet olarak bireylerin kendilerine verdiklerini zararlara karışamayız tezini savunuyorsanız, kanaatime göre uyuşturucu için de yasaklama getirilmesini savunamazsınız. Sigara ile uyuşturucunun yasaklanması arasında zararın şiddeti dışında kanaatimce bir fark yoktur. Uyuşturucunun yasaklanması gerektiği savunuluyorsa, sigaranın serbest bırakılmasını savunmanın gerekçesini bulmanın pek güç olduğunun düşünüyorum..

Saygılarımla,
Old 03-06-2002, 19:09   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Merhaba,

Sıgara içmekle, kendi vücudunu jiletlemek arasında zarar anlamında fazla fark olmadığı düşüncesindeyim. Nasıl ki, kendi vücuduna jilet atan kimseye kolluk görevlileri hatta normal vatandaş müdahale etmek zorunda ise, sıgara içenlere de pasif müdahale etmelidir..

Sıgara yasaklanmamalı ancak sıgara içenlere kötü davranılmalıdır. Toplum dışlamalı, kumar oynayanlarla eş muamele göstermelidir.. Mesela; Kızlar sıgara içen erkekle, erkekler sıgara içen bayanlarla evlenmemelidir.. arkadaş olmamalıdır. (hızımı alamadım galiba)

Sıgara içenin yanından uzaklaşılmalıdır, iş yapılmamalıdır.. Bakalım kim içiyor o zaman... sıgara serbest buyrun..

Selam ve saygılarımla..
Old 03-06-2002, 19:24   #8
Cest la vie

Kesinlikle haklısınız... Yine kendini jiletleyen bir tek kendisine zarar vermiş oluyor.. Ve jiletin izleri bir süre sonra kapanıyor.. Ama sigara..

Dışlama yeterli olur mu o konuda emin değilim.. Zira sigara içme yaşı ilkokul çağına kadar inmiş ve ne yazık ki bizim ülkemizde sigara içenler değil, "sigara içmeyenler" dışlanan pozisyonunda..

Sigara içmeyenler sigara içenlerle evlenmezse, o zaman sigara içenler kendileri gibi sigara içenlerle evlenecek.. Bu durum da ufacık ciğerlere (yani doğabilecek bebeğe) zarar verecek.. Çünkü onu kimse koruyamayacak.. Ayrıca belki ilerde anne-babasını model alarak sigaraya o da başlayacak..

Sigara hem içenin kendisine zarar veriyor, hem su anki içmeyenlere, hem çocuklarına üstelik belki hem de gelecek nesile!!!

Peki kişi özgürlüğünün sınırı hala bitmiyor mu?
Old 04-06-2002, 11:14   #9
aristo

Sevgili dostlar,

1- Hukuk devletinde bireyin kendisine zarar verme özğürlüğü varmıdır?
yani isterse insan,günde on paket sigara içebilir mi?
veya açlık grevi yaparak ölme hakkına sahipmidir? veya istediği zaman kendini öldürme hakkına sahipmidir?
2- Bir senedir iş arayan ve çaldığı her kapıda boş dönen işsiz (A) kişi bu nedenle geçim sıkıntısı içindedir çok zor durumdadır Bir gün canına tak etti arkadaşından çalmış olduğu parayla eczaneye gitti ,reçete olmadan içeriğini bilmediği ilaçlardan rastgele parmağı ile göstererek 3-4 kutu ilaç satın aldı eczacı bu durumdan hiç şüphelenmedi parasını aldı,fişini verdi A kişi,evine gitti, bütün ilaçları yuttu ve ertesi gün evinde ölü bulundu.
Bu olayı hukuk devletinin,eczanenin ve (A)kişisinin sorumlulukları bakımından bir düşünelim

saygılarımla..
Old 04-06-2002, 16:17   #10
üye605

Varsayılan Kişi Hak ve Hürriyetlerine DİKKAT!!!!

Sayın Admin,

Konunun başından beri ısrarla uyuşturucuyu bu konuda örnek olarak vermenize bir anlam veremediğimi bir önceki yazımdada belirtmiştim.

Kanunlarımız tarafında ve kanunların çıkmasında etkin rol oynayan toplumun adet gelenek ve görenekleri tarafındanda (ki bir konuda kanunlar,içtahatlar ve diğer kanun gibi sayılan hükümler olmadığı vakit karar verme aşamasında incelenmesi gerektiği belirtilecek kadar önemlidir) sigara ile uyuşturucu maddeler farklı kulvarlarda koşmaktadır.

Bu açıklama ile beraber tekrar belirteyim ki kişilerin bir başka kişinin(tüzel,gerçek,v.b.) veya kamunun (bu konu kapsamında kanunlarımızda daha önce bilertilen ve kamuyu ilgilendiren bütün konuları içerir halk sağlığı,kamu yararı,v.b.) hak ve hürriyetlerini kısıtlamadığı veya sınırları bu belirtilen sınırları ihlal etmediği takdirde kendisine tanınan hak ve hürriyetleri tamamen istediği gibi kullanır.

Belirtiğiniz gibi sigaranın yanında alkolde insan sağlına zararlıdır hatta insan sağlına zararlı olan bir çok madde vardır.Sizin savunduğunuz teze göre insan için zararlı olan bütün bu maddelerin yasaklanması gerekir.Eğer yasaklanırsa bu düpedüz kişi hak ve hürriyetlerinin ihlalidir.

Şunuda belirteyim ki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi göz altına alınan ve sigara içmek isteyen bir şahsa bu konuda izin verilmediği için ilgilileri kişi hak ve hürriyetlerini kısıtlamaktan dolayı suçlu bulmuştur.

Ayrıca uyuşturucunun yasaklanmasında kamu düzeni ve kamu sağlığı esas alındığı fikrindeyim.
Old 04-06-2002, 16:27   #11
üye605

Varsayılan Kişi Haklarını İhlal Yerine Alternatifler!

Sayın Tikici,

Sigara sorununun İleri medeniyetler seviyesine ulaştığımızda çözüleceğine bende inanıyorum.Ayrıca göstermiş olduğunuz çözüm yolu gerçekten çok güzel bu konudaki çalışmalarınızda başarılar..

Sayın Aristo,

Bu konudaki fikirlerinizi formdaki "Ötenazi Ve İsteyerek Yaşama Hakkına Son Verme " başlığı altında bekliyorum.

Çalışmalarınızda Başarılar..
Old 04-06-2002, 17:33   #12
aristo

Varsayılan Sayın Agu,

1- Benim ikinci mesajımda bahsettiğim nokta ; Ötenaziden farklı olarak ,"Hukuk devletinde bireyin kendisine zarar verme özğürlüğü varmıdır?" idi Ötenaziyi, şartları düşünüldüğünde ölümü ızdırap içinde beklemek zorunda olan insanlar için değerlendirmek doğru olacaktır. Oysa burada ki sigara ile bağlantılı olarak konumuz daha sağlıklı insanların bile bile kendisine zarar vermeleri noktasında ve bu duruma hukuk devletinin bel ki de seyirci kalması noktasındadır.

Alıntı:
hak ve hürriyetlerini kısıtlamadığı veya sınırları bu belirtilen sınırları ihlal etmediği takdirde kendisine tanınan hak ve hürriyetleri tamamen istediği gibi kullanır.

2-İşte burada sizin belirttiğiniz "hak ve hürriyetleri" kişi örneğin "günde 10-20 paket bile sigara içme özgürlüğüm var "gibi düşünerek kendisine ve yakın çevresine zarar verme hakkı var mıdır?

saygılar.
Old 04-06-2002, 17:54   #13
üye605

Sayın Aristo,

Bundan önce ki bütün yazılarımda söylemek zorunda kaldığım cümleleri buradada söylemek zorundayım :

"Bu açıklama ile beraber tekrar belirteyim ki kişilerin bir başka kişinin(tüzel,gerçek,v.b.) veya kamunun (bu konu kapsamında kanunlarımızda daha önce bilertilen ve kamuyu ilgilendiren bütün konuları içerir halk sağlığı,kamu yararı,v.b.) hak ve hürriyetlerini kısıtlamadığı veya sınırları bu belirtilen sınırları ihlal etmediği takdirde kendisine tanınan hak ve hürriyetleri tamamen istediği gibi kullanır. "

"Belirtiğiniz gibi sigaranın yanında alkolde insan sağlına zararlıdır hatta insan sağlına zararlı olan bir çok madde vardır.Sizin savunduğunuz teze göre insan için zararlı olan bütün bu maddelerin yasaklanması gerekir.Eğer yasaklanırsa bu düpedüz kişi hak ve hürriyetlerinin ihlalidir. "

Bu sözler doğrultusunda sınırları zorlamadan ve ihlal etmeden yoruma açıktır.*

(Hala kişinin belirtilen sınırlarda özgürlüğü yok diyorsanız kişi haklarının sınırı nedir?)
Old 04-06-2002, 21:02   #14
aristo

Sayın Agu,

1-İnsan haklarını ilke edinmiş hukuk devletinin,kişilerin yaşama hakkını sonuna kadar koruması gerektiği gibi,beden ve ruh sağlıklarını da sağlamak,amacıdır.(Anayasa 56/2 " Devlet, herkesin hayatını, beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesini sağlamak...
Buna rağmen aynı zamanda sigara gibi zararlı maddelerin satışına izin vermek aynı zamanda çelişki değil midir? diyorum ; hukuk mantığı ve felsefesi, insan hakları bağlamında düşündüğümüzde o zaman yasaklanması gerekir sonucu ortaya çıkmıyor mu?Öyle değilse bütün zararlı maddeler de örneğin uyuşturucu veya hormon içeren gıda veya delidana hastalıklı et veya sizin ısrar ettiğiniz alkol hepsi serbest olsun mu?
Evet işte bunlar hukuk açısından çelişkili durumlardır.Bu nedenle hukuk çözümü bu maddeler açısından farklı çözümler üretmek zorunda kalmıştır örneğin hukuk sigarayı içkiyi toplumumuz açısından, uyuşturucudan daha az zararlı görerek kişilerin ergin olması şartıyla serbest bırakmıştır.Ama örneğin Hollanda özgürlükler ülkesidir orada uyuşturucu serbest bırakılmıştır.

2-Ben de yasaklamakla çözüme ulaşabilineceğini zannetmiyorum.Hiç bir zaman da yasakların genişletilmesinden yana olmadım(4.Murat içkiyi yasaklamış ama kendisi de içkinin kurbanı olmuştur)

3-Sigara bu güne kadar hiç kullanılmamış ve duyulmamış olduğunu ve günümüzde yeni icat edildiğini farzedelim o zaman acaba çağdaş hukuk bunu yasaklamazmıydı?
Bana göre yasaklardı.Neden? çünkü sigara ve alkol kullanımının tarihi çok eskidir.Yüzyıllar boyunca süregelmiş bir bağışıklık olayı,(efsaneye göre Hz.İsa'nın kanın da bile şarap dolaşırmış)(Şarap olmasaydı belki Hayyam'lar ortaya çıkmayacaktı) günümüzde üçbuçuk milyar insan sigara kullanıyor işte hukuk bu nedenle çelişki yi korumak durumunda kalmıştır.

4-Çözüm mü?
depremi engelleyemeyeceğinize göre,
amacımız en iyi tedbir ve en iyi eğitim olmalıdır.
Old 05-06-2002, 15:59   #15
üye605

Sayın Aristo,

Hukukta hiç bir zaman var sayımlar üzerine hareket edilemez.(Varsayalım ben adam öldürmedim-ne kadar kötü ve komik olduğunu örnekleri çoğaltarak sizde görebilirsiniz-)

Şu anda yaşadığımız zaman sürecinde sigaranın yasaklanması kişi hak ve hürriyetlerinin kısıtlanmasıdır.Bunu yapan temeli hukuk olan kamu düzenini hiçe saymıştır vede suç işlemiştir.Yasaklayan kişilerinde 4.Muratın o zaman ki fikirlerinden farklı hareket ettiğini söylemek yersizdir.

Çalışmalarınızda başarılar..
Old 06-06-2002, 05:40   #16
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Yasaklamak - Yasaklamamak

Merhaba katılımcılar,

Sigara konusu bir “örnek” kabul edilirse, tartışma bağlamında hukuk kavramının belirtilmesi; hukukun amaçlarının tespiti; adalet idesi ve değerlendirilmesi; hukukun kaynağı ve evrimi; hukuk felsefe okulları ele alınmalıdır.

Bildiğiniz gibi Hukuk Felsefesi, hukuku bütünsel açıdan inceleyen bir araştırma disiplinidir.
Bu disiplinde Hukukun kaynağı, hukuk kavramı, adalete uygun hukukun niteliklerinin neler olması gerektiği sorunları üzerinde durulmaktadır.

Hukuk Felsefesinin temel sorunları ...
Tarih boyunca var olan çeşitli akımlar ve görüşler ...
Yasaklamak / Yasaklamamak seçiminin felsefi dayanakları...

 Sigara sağlığa zararlıysa .... Üretiliyor ve satılıyorsa ...
 Tüm uygar dünya savaşa (öldürmeye) karşı ise ... Ve silah üretilip, satılıyorsa ...

Tabii Hukuk Akımı, Tarihçi Hukuk Akımı, Felsefi İdealizm, Faydacı Ahlak ve Hukuk Teorisi, (Yararcılık), Hukuki Pozitifizim, Hukuki Realizm, Tabii Hukuk Rönesansı, Fenomenolojik Hukuk Anlayışı, Varoluşçu Hukuk Teorisi...

Tartışmanın yanıtı Hukuk Felsefesinde aranılmalıdır.

Saygı ve sevgilerimle
Av. Hulusi Metin
Old 07-06-2002, 01:10   #17
seyyah

merhaba,
nedense konuyu sigara içmeyenler konuşuyor... çorbada tuzumuz olsun, bir iki kelam da biz edelim...
geçen gün bizim oğlanın oyuncak arabasının bir parçası kırılmış, baba şunu bir hallet deyip kırılan parçayla birlikte oyuncağı elime tutuşturdu. japon yapıştırıcı falan ne varsa denedim, kırılan parça yerine oturmuyor. japon yapıştırıcıyı kül tablasının hani şu sigara tutuşturulsun diye yaptıkları çentiğe sıkıştırmıştım. bir-iki damla tabladaki sigara külünün üzerine düşmüş. inanılmaz, adeta bir beton, o kadar sağlam bir yapı oluşmuş!.. o anda ampul yanıverdi, oyuncaktan kırılan parçayı kırıldığı yere iğreti bir şekilde yerleştirdim, sigaramdan -tekel 2000- derin bir iki nefes çekip ucunda oluşan ve uzayan külü, oyuncağın kırılan parçasının kenarlarına serpiştirdim, sonra da japon yapıştırıcıyı -aman biraz uzaktan yoksa tüp hemen yapışıyor- damla damla gezdirdim, valla oyuncak eskisinden sağlam oldu. gördünüz mü sigaranın yararlarını?!..
hayat bir karşıtlıklar manzumesi, üstelik oluştuğu günden beri böyle, hukuk düzenleri de öyle, sigara sağlığa zararlı falan ama gördünüz işte iki nefes hem bizim oğlana mahçup olmamı engelliyor, hem de böyle ciddi konuların konuşulduğu ortamlara "kışkırtıcı light" yazılar gönderecek denli stresimi alıyor...
bence bunu çok fazla kafaya takmayın, yoksa devlet sağlığa zararlı diye üretip dağıtımını yaptırdığı kurşun içeren benzini de yasaklar, yeşil benzinle işleyen araba alacak paramız olmadığı için eski arabayı kümes yapıp yürürüz!...
Old 09-06-2002, 00:15   #18
aristo

Olumlu Ankara Barosu Sigarayı yasaklamış bile!

www.ankarabarosu.org 29.05.2002 tarihli duyurusu:
Alıntı:
Ankara Adliyesinde bir süredir uygulanan sigara yasağına bazı avukat arkadaşların uymadığı, bu yasağı hatırlatan ilgililere karşı gelindiği ve bundan sonra yasal işlemlerin yapılacağı hususu Baromuza bildirilmiştir.
Meslektaşlarımızın uyarılan konuda hassasiyetlerini bir kez daha rica ediyoruz.

Saygılarımızla
,
Old 09-06-2002, 08:18   #19
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan Sağolasın ARİSTO,

itiraf etmeliyim aristo kaynaklı yazı, benim için faydalı ve sağlığa uygun bir sonuç verdi.

SIGARA' yı gerçekten bıraktım. Yani, sıgarayı eleştirdiğim gün sıgarayı bıraktım, oysa, sıgaranın türlü türlüsünü içmekte idim.

Sıgarayı bırakmak güzel duygu. Koku alma duyum gelişti yahut eskisine döndü. İnsanları sıgara içen içmeyen diye kokusundan ve renginden ayırt etmem kolaylaştı ..

İnsanın teninin rengi bile değişiyor.

Sıgara içmek güzeldir, hele hele yemekten sonra, kahve eşliğinde mükemmel olur. Fakat, sıgarayla yaşamak kötüdür, hele hele mezara yakın yaş ilerlemişse, rezalet olur..

Sıgara, memleket, yasa, yasak, hukuk-felsefe.... işlemiyor. Sıgara bunları dinlemiyor..

Tek çare, galiba heryerde ve her derde çare olduğu gibi, burada da İRADE ... İRADE SEN BİZİM HER ŞEYİMİZSİN... TÜRKİYE..

Sıgarayı bırakın.. memleket için hayırlı bir iş yapın! İçene de karışmayın...

Daha öncede 3 yıl içmemeyi başarmış, sırf angutluk olsun diye bir kaç nefes alayım demekle her şeyi yeniden berbat etmiştim.... şimdi inatçıyım ve içmeyeceğim.. içene de karışmayacağım.

Sağolasın aristo.. çatımız artık akmıyor.. Yöneticimiz uyumuyor..

selam ve saygılarımla..
Old 09-06-2002, 15:22   #20
aristo

Mutlu Tebrikler sayın Tikici,

Sigarayı bırakma iradenizi kutluyorum,bu kötü maddeye karşı sabrınızın devamını diliyorum.
Bu tartışmayı başlatırken de kendim bu lanetten kurtulma gayretleri içindeydim on beş sene sonra bu illeti ben de üç gün oluyor bıraktım umarım bir daha başlamam.
sayın seyyah'a ve tüm tiryakilere sesleniyorum;
hayatınızı dumanlamayın,
yaşamak her şeyden önce nefes olmaktır.
Old 09-06-2002, 21:47   #21
Av.Nevra BAŞKAL

Merhaba,

Ne yalan söyleyeyim, Sayın Seyyah'ın mesajını okuyuncaya kadar, kendimi uzaydan gelmiş bir yaratık gibi hissederek bu konuyu takip ediyordum, hatta 2. sınıflığımın yüzüme vurulmasını biraz olsun ertelemek için, bu konuyu okumayı en sona bırakıyordum.

Ben elimden geleni yaptım...(?!)

Hatta yerine 8-9 paket sigara alabileceğim halde, o paraya gidip "7 Adımda Sigarayı Bırakmanın Yolları" isimli bir kitap bile aldım.

Nikotinin aslında ne kadar yararlı bir uyuşturucu olduğunu, okuduktan sonra bir kez daha anladım.

Düşünün bir kere; açsanız, tokluk hissi veriyor; sinirliyseniz, sakinleştiriyor, konsantre olmakta güçlük çekiyorsanız, uykunuzu dağıtıp, konsantre olmanızı sağlıyor, sindirimi kolaylaştırıyor,...

Ve bütün bunları, ilk nefesten sonra 7 saniye içinde gerçekleştiriyor.

Ben daha ne isterim?

Kokusuymuş, ben hisstmiyorum ki,

Yüzün rengi değişiyormuş, (bayan olmanın avantajı) biraz pudra, biraz allık...

Nefes darlığıymış, o-hooo, ben elli yaşına kadar nasılsa bırakırım (?)
Old 10-06-2002, 09:01   #22
üye605

Varsayılan Tebrikler

Sayın Arkadaşlar,

Sigarayı yasaklamaktan vazgeçip kişilerin kendi istekleri ile bırakmalarını özendiren arkadaşları tebrik ediyorum.Sizlerinde bizim gibi sigara içmeyen arkadaşların arasına katılması beni gerçekten sevindirdi..

Çalışmalarınızda başarılar..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi