Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Kimliğimi İstiyorum ...

Yanıt
Old 11-04-2002, 00:03   #1
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Kimlik belgemi İstiyorum ...

Merhaba,

Bilindiği gibi, 1136 sayılı Avukatlık Yasası'nın 9. maddesinin 2. fıkrası Ruhsatname ve Avukat kimliklerinin TBB tarafından tek tip olarak bastırılacağını öngörmekte, l. fıkra ruhsatnamenin ilgili Baro tarafından verileceğini belirtmektedir.

Avukat kimliğinin kimin tarafından verileceği (ilgili baro mu, TBB. mi) konusunda ise Yasa'da açık bir düzenleme bulunmamaktadır.

Yasamızda Avukat kimliklerinin resmi belge niteliğinde kabul edilmiş olmasına sevinirken ... çekişme sürüp gidiyor.

Kimliğimi istiyorum. Kim verecek, kim versin ?

Saygı ve sevgilerimle
Av. Hulusi Metin (İstanbul Barosu)
Old 11-04-2002, 13:02   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan YORUMSUZ

“RESMİ BELGE” NİTELİĞİNDE AVUKAT KİMLİĞİ
verilmesine ilişkin İSTANBUL BAROSU'NDAN
AÇIKLAMA

1. 1136 sayılı Avukatlık Yasası’nın 9. maddesinin 2. fıkrası Ruhsatname ve Avukat kimliklerinin TBB tarafından tek tip olarak bastırılacağını öngörmekte, 1.fıkra ruhsatnamenin ilgili Baro tarafından verileceğini belirtmektedir.

Avukat kimliğinin kimin tarafından verileceği konusunda ise Yasa’da açık bir düzenleme bulunmamaktadır.

Avukat kimliklerini resmi belge niteliğinde kabul eden yeni düzenlemeden önce de avukat kimlikleri TBB tarafından tek tip olarak bastırılarak Baro’lara gönderilmekte, her baro tek tip bastırılan kimliği ilgili avukata ilişkin bilgilerle doldurup, mühürledikten sonra Baro Başkanının imzasını da alarak avukatlara vermekteydi.

2. Ancak TBB Yönetim Kurulu, yasanın 121/8 maddesindeki “(......) avukatlık ruhsatnamelerini, kimlik belgelerini (.....) düzenlemek ve bastırmak” görevine ilişkin düzenlemeyi gerekçe göstererek, bu uygulamadan vazgeçmiş, resmi nitelikteki avukat kimliklerini kendisinin vereceğini bildirmiştir.

3. Nitekim, İstanbul Barosu’nun TBB Başkanlığı’ndan göndermesini istediği “tek tip avukat kimlik belgeleri”ne ilişkin 01/11/2001 tarihli yazısına verdiği 06/11/2001 tarihli cevabında, TBB Başkanı “.... baroların avukat kimliği düzenleme yetki ve görevinin bulunmadığı”nı belirterek istemi reddetmiştir.

4. TBB’nin yeni uygulamasına yol açan yorumu yasanın düzenlemesiyle bağdaşmamakta, avukatın ve baroların bağımsızlığını zedelemekte, avukatlık mesleğini merkezileştirerek avukat ile barosu arasındaki ilişkiyi kopartmaktadır.

TBB’nin kendi üyesi olmayan avukatlara “TBB kimlik belgesi” vermesini kabul etmek mümkün değildir.

5. TBB, barolara, eskiden olduğu gibi “tek tip düzenleyip bastırdığı” kimlikleri göndermeyi reddettiği için, İstanbul Barosu üyelerine “resmi nitelikte kimlik” verememektedir.

Bu nedenle İstanbul Barosu, Yönetim Kurulunun Kararı ile üyelerine resmi belge niteliğinde olmayan ancak avukat olduğunu ve İstanbul Barosu’na kayıtlı bulunduğunu gösteren “İstanbul Barosu Avukatlık Kimlik Kartı” vermektedir.

6. TBB’nin 28/8/2001 tarihli 2001/8 sayılı duyurusunda belirttiği usul, “resmi belge niteliğinde kimlik isteyen avukatın duyuruda belirtilen bilgi ve belgeleri TBB’ye gönderilmek üzere baroya teslim etmesi ve TBB’nin bu bilgi ve belgeler üzerine hazırladığı kimliği ilgili avukata iletmek” üzere baroya yollamasıdır.

Bu usul, barolara yasanın hiçbir düzenlemesinde yer almayan “aracılık” görevi yüklemektedir. TBB böylece barolara hiçbir şekilde uymak durumunda olmadıkları bir hususu, “duyuru” yoluyla yükümlülük haline getirmek istemektedir.

7. Yukarıda belirtilen hukuki nedenlerle,İstanbul Barosu Yönetim Kurulu, TBB yanlış ve bağımsızlık anlayışıyla bağdaşmayan yorum ve uygulamasından dönmediği sürece, 28/08/2001 tarihli ve 2001/8 sayılı duyuruda belirtilen usule uyulmaması yönünde karar almıştır.

İstanbul Barosu’na kayıtlı meslektaşlarımıza, istemleri halinde, “İstanbul Barosu Avukatlık Kimlik Belgesi” verilmektedir.
Old 11-04-2002, 15:20   #3
Av. Hulusi Metin

İnceleme Resmi nitelikte belge !

Alıntı:
Av. Mehmet S. Tikici -
İstanbul Barosu’na kayıtlı meslektaşlarımıza, istemleri halinde, “İstanbul Barosu Avukatlık Kimlik Belgesi” verilmektedir.

Sevgili Tikici,

Verilen belge "Resmi nitelikte" değildir !
Ben resmi belge istiyorum.

Yazıp yorulmuşsunuz, eline sağlık. Konuyu izlememiş olanlar da böylece öğrenmişlerdir.

Tartışılmasını önerdiğim husus : Neden ...

Neden TBB. ya da Neden Barolar ... Ve çözüm ?

Bakar mısınız lütfen ... Yeni bir yasa özlemi, yıllar sonra ve ancak kimi maddelerinin değiştirilmesiyle gerçekleşiyor ve kimlik konusunda çekişme başlıyor ...

Saygı ve sevgilerle
Old 11-04-2002, 17:26   #4
rezay

merhaba;
klasik İstanbul Barosu ile Barolar birliği çekişmesi, aslında konuşarak ve görüşerek halledebilecekleri bir konuyu çatışma ile tırmandırmışlardır.
İstanbul Barosunun ne olduğunu hala çözemediğim "savunmayı savunuyoruz" un klasik bir şekli.
sayın Tikici'nin yazdığı metni baro odalarında görmüştüm ve sonuna kadar okuma sabrınıda gösterdim ama kimliğin barolar veya barolar birliği tarafından verilmesinin bağımsızlığa nasıl gölge düşürdüğünü anlamadım.
saygılar
av. rezzan aydınoğlu
Old 11-04-2002, 18:36   #5
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Çekişmenin avukatçası ...

Sayın rezay,

Yasamızdaki değişiklikler, mesleği klasik vekalet ilişkisinden ayıramamıştır.
Vekaletlere pul yapıştırılması ayrı bir külfettir ( Tepki?) .
Stajyerlerin durumu ortada . Hele burs koşulları... Onur kırıcı.

Sorun olup dillenen "Kimlik" konusuna gelince : Yasa yapılırken, geçen bunca yıl ve aşamada bu çok önemli yetki (!) sorunu göze çarpmamış mı (!?).

Kamuoyu : Avukatlara bakın ! Kendi sorunlarını kendi içlerinde halledemiyorlar.

Ekonomi : En azından hemen her Baro odasında okuduğumuz konu hakkındaki "açıklamalar" (Maliyet ?).

Durum : Hiç bir avukatın resmi kimliği yok.

Kimliği TBB. verirse,
" ...
avukatın ve baroların bağımsızlığını zedelemekte, avukatlık mesleğini merkezileştirerek avukat ile barosu arasındaki ilişkiyi kopartmaktadır. "
gerekçesi !!!

Saygı ve sevgilerimle
Old 11-04-2002, 18:45   #6
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Yeri ve zamanı !

Evet! Hepimiz resmi kimlik belgemizi istiyoruz. O halde,
Haydi çözüme doğru ...

Sevgilerimle
Old 13-04-2002, 15:02   #7
rezay

merhaba;
İstanbul barosu "biz vesayet makamı değiliz" diyor kimliği Barolar birliği verirse vesayet makamımı olunuyor anlamadım. Ehliyeti her emniyet müdürlüğü kendisi mi veriyor TMMOB kimliğini her il odası kendi mi veriyor kimlik dağıtmakla bağımzıslık nasıl kazanılıyor veya kimliği her Baronun kendi vermesi ile avukatla arasındaki bağı nasıl sağlıyor hala anlamış değilim. İstanbul Barosu Barolar birliğine bağlı değil mi üst kurul değilse bile Barolar birliği bir genel kurul değil mi? elbette böyle bir kurumun olması şart en azından koordinasyon bakımından denetim bakımından (şimdi barolar birliğini kim denetleyecek diye bir soru gelecek ama tabi her baronunda onu denetleme hakkı var) bu arada Baroların verdiği disiplin kararlarının temyiz incelemesi borolar birliği tarafından yapılmıyor mu?
Sayın metin;
yazdıklarınıza katılıyorum Vekalet pulu konusunda söylediklerinizde çok doğru stajyerler kredi ye gelince bu konu benim bir türlü kabul edemiyeceğim bir şey stajyerliği bir türlü okul olarak düşünmüyor insanlar bana göre hukuk fakültesi 5 yıl bu nedenlede stajyerler kredi verilmesi çok sağlıklı değil diye düşünüyorum. birde stajyerlerin avukat yanında çalışmalarına ilişkin şikayetlerinide katılmıyorum. avukatın her işini yapıyoruz evet o yazıhaneyi birlikte kullanılıyor elbette telefon parasıdan yatıracaklar vergide ödeyecekler tanık listeside yazacaklar dilekçede, belki masanın tozunuda alacaklar. stajyerlerin okul bitmiş gibi düşünülmemesi gerekir.
saygılar
av. rezzan aydınoğlu
Old 14-04-2002, 02:11   #8
Av.Nevra BAŞKAL

Sayın Rezay,

Sayın Av. Hulusi Metin'in, "her konuyu kendi alanında tartışmamız daha iyi olmaz mı?" şeklindeki, benim de katıldığım bir uyarıda bulunmasına karşın, ne yazık ki, stajyerlerin avukatlık bürosunda çalışmaları hakkındaki düşüncelerinize yanıt vermeden geçemedim. Olabildiği kadar kısa tutmaya çalışacağım.

Stajyer avukatlık, Avukatlık Kanunu kapsamında düzenlenmiştir; avukatların uymak zorunda oldukları "başka işlerde çalışma yasağı" ya da diğer meslek kurallarına tabi olduğumuz, koşulları oluştuğunda disiplin cezası alabildiğimiz biliniyorken, nasıl olur da bizleri üniversite öğrencisi olarak düşünebilirsiniz?

Üniversite öğrencisiyken, uymamız gereken "başka işlerde çalışma yasağı" olmadığından, hem çalışıp, hem okumak zorunda kalan stajyerlerin, staj dönemi içinde ev kiralarını nasıl ödeyeceklerini düşünüyorsunuz?

Avukatlık bürosunda çalışma koşullarına gelince, ben kendi adıma, bana, hukukla ilgili olmak kaydıyla verilecek her türlü sorumluluğu almaya hazırım ve üstelik bunu talep de ederim. Büroyu beraber kullanmak adına üzerime düşeni de yaparım. Ama yanında çalıştığınız avukatın, çocuklarının cep telefonu faturalarını yatırmak için, kuyrukta beklemek zorunda bırakılmak, sizin hoşunuza gider miydi? Ve (bilemiyorum, belki ağır bir tabir ama) sömürüldüğünüzü düşünmez miydiniz?

Konu başlığına pek yakışmayan bir yanıt olduğu için hepinizden özür dilerim.

Saygıyla.
Old 14-04-2002, 10:43   #9
Av. Hulusi Metin

İnceleme Resmi Belge

Merhaba dostlar,

Konudan uzaklaşmadan lütfen ...

Avukatlık Kimlik Belgesi

Niteliği : "Resmi Nitelikte Belge"

Yasal Tanımı : Av.K.’de tanımlanmamış.

Genel Hükümler : ...

TBB.
Türkiye Barolar Birliği, bütün Baroların katılmasıyla oluşan bir kuruluştur.
Birlik, tüzel kişiliğe sahip “kamu kurumu niteliğinde” bir meslek kuruluşudur.
(1136 s. m. 109 Değişik: 02/05/2001 - 4667/58 md.)

RUHSATNAMELER VE AVUKAT KİMLİKLERİ,
Türkiye Barolar Birliği tarafından tek tip olarak bastırılır.
Avukat kimliği resmi belge niteliğindedir
(1136 s. m.9 Değişik: 02/05/2001 - 4667/8.md.).

74 BARO
“ Avukatlık mesleğinin gelişmesi için 1969 yılından beri özgür ve yoğun bir biçimde 74 Baro ile birlikte çalışan Türkiye Barolar Birliğine bugün 45,000 (kırk beş bin )den fazla avukat kayıtlıdır” . (TBB. Tarihçe)

60 BARO
“ ... 13/05/2001 gününden bu yana ... 60 barodan gelen başvurular üzerine tüm üyelerinin kimlik kartları düzenlenerek yollanmıştır. “ (TBB. Faaliyetler)

TBB. - İst. Barosu çekişmesi : ...

Çekişmenin hukuksal yönü : ...

Saygı ve sevgilerimle
Old 07-06-2002, 05:43   #10
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Kimlik sorunu !!!

Merhaba arkadaşlar,

Avukat - Baro - TBB ...

Yazışma grubuna gönderilen, İzmir Barosu Başkanı Sn. Av. Noyan Özkan'ın, konu hakkındaki duyurusunu okudunuz mu ?

Gönderme tarihi: 06 Haziran 2002 Perşembe 03:45
Konu: AVUKATLIK KİMLİKLERİ HAKKINDA DUYURU

> İZMİR BAROSU YÖNETİM KURULU'NDAN DUYURU
>
> Sayın Meslektaşlarımıza
>
> Türkiye Barolar Birliği, 28/08/2001 gün ve 8 nolu duyurusu ile Avukatlık
Kanununun 9 ve 121/8 maddesi uyarınca resmi kimlik niteliğinde olan TBB
kimliklerinin 20 Milyon TL karşılığında verileceğini bildirmiştir.
>
> Meslektaşlarımızdan gelen yoğun tepkiler dikkate alınarak, Yönetim
Kurulumuzca, TBB Kimliği alımı durdurulmuştur. 06/11/2001 günü, TBB
Başkanlığına yaptığımız başvuruda;
>
> a)Avukatlık kimlikleri için zorunlu giderlerin neler olduğunun kalem kalem
açıklanması ve zorunlu giderler dışında bir bedel alınmaması,
> b) Bastırılan kimliklerin ruhsatname prosedüründe olduğu gibi barolara boş
olarak gönderilmesi; Baro tarafından doldurularak ve Baro Başkanı tarafından
imzalanarak meslektaşlara verilmesi,
> c)Kimlik parasının, TBB tarafından Türkiye Avukatları Sosyal Yardımlaşma
ve Dayanışma Vakfı'na ödenmesinin yasaya aykırı olduğu,
>
> hususları belirtilmiş ve baromuza bilgi verilmesi istenmiş ancak bugüne
kadar sorun çözülmemiştir.
>
>
> Şimdiye kadar yapılan Baro Başkanları toplantılarının tümünde, kimliklerin
düzenlenme ve dağıtım usulünün baroların bağımsızlığı ilkesine aykırı olduğu
ve ayrıca talep edilen 20 Milyon TL'nin fahiş bir bedel olduğu hususları
ilkeli ve ısrarlı bir biçimde belirtilmiştir.
>
> Maalesef TBB nezdindeki tüm girişimlerimiz sonuçsuz kalmıştır.
>
> Bu arada bazı resmi dairelerde ve bankalarda avukatlardan TBB kimliği
talep edilmeye başlanmıştır.
>
> Bu durumda, yönetim kurulumuz, Sayın üyelerden gelen talepleri de dikkate
almak suretiyle yeniden bir değerlendirme yapmıştır.
>
> 1) Talep eden üyeler için TBB kimliği alınacaktır. Ayrıca talep halinde
İzmir Barosu kimliği de verilecektir.
> 2) 20 Milyon TL tutarındaki kimliğin baromuza ayrılan 5 Milyon TL'si
alınmayacaktır. Ancak, bakiye 15 Milyon TL kimlik bedelinin değiştirilmesi
ve yalnızca maliyet bedelinin alınması için TBB nezdinde girişimlere devam
edilecektir.
>
> Bilgilerinize sunulur,
> Saygılarımızla.
>
> İzmir Barosu Yönetim Kurulu
> Adına
> Avukat Noyan Özkan
> İzmir Barosu Başkanı

"Terzi kendi söküğünü dikemez" derler ...
Avukatlık Kimlik Belgesi ... Hepsi bu ...

Saygı ve sevgilerimle
Old 07-06-2002, 20:34   #11
Av.Mehmet Saim Dikici

Ne kimlikmiş bu öyle?

Basit yapıda olan ve muhtemelen maliyeti bir ekmek parasını geçmeyecek nitelikte bulunan avukatlık kimlikleri için 20 Milyon TL kimlik bedeli istenmesi ile niyet ve kavga sebebi açıklanmış gibi...

Old 08-06-2002, 14:17   #12
Av. Adil Giray ÇELİK

Değerli İzeleyenler;

Bu konunun ne zaman herkesin önünde tartışılacağını uzun bir zamandır merak etmekte idim. Genellikle konu Baro Başkanlarının toplantılarında, başkanların ve ilgili ve meraklı TBB delegelerinin bulunduğu dar bir ortamlarda tartışıldı. Gündeme getiren ve katkı sağlayan değerli meslektaşlara şahsım ve mesleğimiz adına teşekkür ediyorum.

Öncelikle 1136 sayılı Avukatlık Yasasının 10 Mayıs 2001 den önceki değişiklik çalışmalarında kişisel olarak ve Denizli Barosu olarak katkıda bulunmaya çalıştık. Taslaklar hazırlayıp, makaleler yayınladık. Yasa TBMM kabul edildi ve yayınlandı. Yasanın içeriğine ilişkin çok ciddi eleştirilerimiz olmakla birlikte, YASAYI MESLEKTE ÇOK OLUMLU BİR GELİŞME OLARAK GÖRENLERDENİZ.

Yasaya ilişkin eleştirileri ve itirazları saklı tutmakla, daha iyi ve güzel bir yasal düzenlemeye ilişkin cabalarda bulunmakla birlikte mevcut hukuksal düzenlemeye uyma zorunluluğu bulunmaktadır.

Yasanın tümü içerisinde yer alan 9. Madde Üstad Metin in belirttiği gibi ruhsatname ve kimlik hazırlanmasını düzenlemektedir. Yasanın etni açıktır. "Kimlikler TBB tarafından tek tip olarak bastırılır. Avukat kimliği resmi belge niteliğindedir"

Bu durumda kimliğin TBB tarafından düzenlenmesine ilişkin itirazlar ancak ve ancak bundan sonraki çalışmalara ilişkin olarak değerlendirilmelidir.

Aslında olay bir kısım baroların TBB ni vesayet makamı olarak görmelerine ilişkin itirazlarından kaynaklanmaktadır. Ancak sayın Rezay ında belirttiği gibi bizce kimliğin verilmesi ile vesayet altına girmenin bir ilgisi bulunmamaktadır. Bazı değerli meslektaşlar DÜNYANIN HİÇ BİR YERİNDE TBB ŞEKLİNDE BİR MESLEKİ DÜZENLEMENİN OLMADIĞINI iddia etmektedirler.

Bu görüş pek doğru değildir.

Bir çok ülkede benzer düzenleme bulunmaktadır. Böylesi mukayeseli hukuka ilişkin değerlendirmeleri SOMUT ÖRNEKLERİYLE VERMEK GEREKİR. Tüm baroların mukayeseli hukuka, özellikle Avukatlık Hukukuna ilişkin somut çalışmalar yapmaları gerekmektedir. En azından bu hususta özveri ile araştırmalar yapan bir avuç meslektaşımızın yaptığı araştırmaların toplanması gerekmektedir. (Bu konuda Bursa Barosu Avukatlarından Sayın Av. Hasan Sakarya yı saygı ile anıyorum)

Diğer meslek odalarının yasal konumlarını araştıran değerli hukukçular göreceklerdir ki, Avukatlık Mesleğinin ifası mesleğin uygulanışını sistemli bir şekilde yapılandırmıştır. Bir çok Meslek Odasında, o oda meslek mensubunun hangi oda kayıtlarında bulunduğunun tespiti sıkıntı yaratmaktadır. Barolarda böyle bir sıkıntı yasa gereği yaşanmaz.

Bütün bu olaylar değerlendirildiğinde kayıtların bir merkezde tutulmasında yarar vardır. Hatta REKLAM YASAĞI YÖNETMELİĞİNİN 6. MADDESİNDE basılı evraklarda TBB ve Baro sicil numarasının yazılabileceği belirtilmiştir. Tek bir sicil ile kayıtlı avukatın izlenmesini kolaylaşacak, ayrıca aynı isimde iki avukatın farklılığını saptayacaktır.

Onlarca Baro da inceleme yapma şansına sahip bir meslektaşınız olarak, bir çok baronun kimlik verme teknik yeterliliğine sahip olmadığını da belirtmek isterim.

Kimlik belgelerinin TBB tarafından 20.000.000.-TL ye dağıtılmasına ilişkin başlangıcından itibaren somut gelişmeleri daha sonra aktarmaya çalışacağım.

Selam ve saygılarımla.
Av. Adil Giray Çelik
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi