Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma davası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-07-2011, 02:14   #1
Konuk

Varsayılan boşanma davası

merhaba.... benim size sorum şu. 3 yıldır süren evliliğimiz var,28 aylık birde kızım var.Eşimle geçinemiyoruz şiddet ve hakaretlerinden bunaldım artık ve dava açtım ilk duruşmamıza eşim gelmedi ve mahkeme bana 10 gün içinde delilleri sunmamı söyledi davamız kasım ayına atıldı .Benim elimde herhangi bi darp raporum yok ,hep düzelir umuduyla sabır ettim işi hiç polise götürmedim ama dayancak halim kalmadı ... öğrenmek istediklerim ;mahkemenin delilden kastı nedir? sadece şahitle mahkemeden nasıl bi sonuç alabilirim? eşim annesine ait işyerinde çalışıyo olarak gözüküyo bense ev hanımıyım... Ve kızımı kesinlikle onlara bırakmak istemiyorum ... yardımcı olurmusunuz bu şartlarda ne yapmalıyım ? Kızımın velayetini almaları gibi bir durum söz konusu olabilir mi ve mahkeme davadan önce psikoloğa yönlerdirdi orda neyi gözlemlyolar benim mi yoksa kızımın mı durumu önemli olan ...bunlardan nasıl bi sonuç alabilirim ? cevabınız için şimdiden çok teşekkkür ediyorum.
Old 10-07-2011, 07:27   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
merhaba.... benim size sorum şu. 3 yıldır süren evliliğimiz var,28 aylık birde kızım var.Eşimle geçinemiyoruz şiddet ve hakaretlerinden bunaldım artık ve dava açtım ilk duruşmamıza eşim gelmedi ve mahkeme bana 10 gün içinde delilleri sunmamı söyledi davamız kasım ayına atıldı .Benim elimde herhangi bi darp raporum yok ,hep düzelir umuduyla sabır ettim işi hiç polise götürmedim ama dayancak halim kalmadı ... öğrenmek istediklerim ;mahkemenin delilden kastı nedir? sadece şahitle mahkemeden nasıl bi sonuç alabilirim? eşim annesine ait işyerinde çalışıyo olarak gözüküyo bense ev hanımıyım... Ve kızımı kesinlikle onlara bırakmak istemiyorum ... yardımcı olurmusunuz bu şartlarda ne yapmalıyım ? Kızımın velayetini almaları gibi bir durum söz konusu olabilir mi ve mahkeme davadan önce psikoloğa yönlerdirdi orda neyi gözlemlyolar benim mi yoksa kızımın mı durumu önemli olan ...bunlardan nasıl bi sonuç alabilirim ? cevabınız için şimdiden çok teşekkkür ediyorum.

Sayın konuk,
1- Mahkemece kesin süre verildi ise, bu süre içerisinde delillerinizi bir dilekçe ile bildirmeyi ihmal etmeyiniz.
2- Boşanma davalarında tanık dahil her tür ysal delil ile iddialarınızı kanıtlayabilirsiniz. Darp edildiğinize dair raporunuz olması şart değildir, bunu gören ve hakaretleri bilen tanıkları delil olarak bildirebilirsiniz.
3- Eşinizin işyerinin kendisi tarafından işletildiğini, vergi kaydı annesi üzerine olsa da gelirinin kendisineait olduğunu da tanık dahil her tür delille kanıtlayabilirsiniz.
4- 28 aylık bir çocuk, anne bakım ve şefkatine gereksinim duyar. Velayetin size verilmesi büyük olasılıktır. Mahkeme velayet konusunda karar vermeden önce, çocuğun yararını gözetebilmek için uzman görüşüne başvurabilir. Psikologdan rapor istenmesi bu yüzdendir. Çocuğun yararı velayetin kimde olmasını gerektiriyor ise, mahkeme o yönde karar verecektir.
5- Davanızda nafaka ve tazminat isteyip istemediğinizi belirtmemişsiniz. Bir avukattan doğrudan hukuki yardım almanız halinde, meslektaşımız size tüm haklarınızı anımsatacak ve bunlardan yararlanmanız yönünde çaba gösterecektir. Maddi durumunuz iyi değilse, ücretsiz avukatlık hizmeti alabilmek için Baro'ya başvurabilirsiniz.
Old 10-07-2011, 15:31   #3
Konuk

Varsayılan boşanma

cevabınız için çok teşekkür ederim,dilekçemde nafakayı yazdırmıştım, fakat tazminattan söz edilmedi,delil dilekçesinde bunları belirtmelimiyim? destek olacak kimse yok bi annem var oda malum kendi hayatı ... kızımla ordan oraya koşturamıyorum çaresiz kalmış durumdayım ben kızım için en iyisi ne ise onu istiyorum mahkemede kaç şahit gereklidir
Old 11-07-2011, 13:35   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

1-Feragat etmemiş iseniz dava sonuna kadar nafaka,maddi manevi tazminat talep edilebilir.

2-Tazminat isteğinizi ayrı bir dilekçe ile bildirmeniz iyi olacaktır.

3-Bildireceğiniz tanıklar ve deliller dayandığınız olaylara göre değişir.Dilekçenizde ileri sürdüğünüz olayları tanık belge kayıt vb gibi ispatlayabilirsiniz.

Tüm bunları bir avukatın hukuki desteği ile sürdürmeniz yararınızadır.Mali durumunuz elverişli değilse bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi