Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşimi facebooktan denedim, mahkemede sunacağını söyledi. bu durum velayeti almama, tazminatlara engel olur mu?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-04-2011, 09:03   #1
Konuk

Varsayılan Eşimi facebooktan denedim, mahkemede sunacağını söyledi. bu durum velayeti almama, tazminatlara engel olur mu?

eşimle boşanma davamız sürüo.eşim i farklı bi facebook adresden denedim.bana senin oldugunu biliyorum.ıp adresinden tespit ettim iş yerinde rezil olacaksın dedi savcılık aracılıgı ile tespit etmiş olabilir mi?eşim bilgisayarı çok iyi kullanan biri deildir.yada bilgisayarı iyi bilen birisine sordu o şekilde ögrendi merak ettigim şu savcılık aracılıgı ile tespit etse benim bundan haberim olmaz mı?yani savcılık beni çagırıp bu konu ile ilgili ifademi almaz mı?yada bi kagıt gelmez mi evime.mahkemede eşim dese ki böle böle beni denio.. bana bunları bunları yazdı dese yada dökümanını çıkarsa hakim karşısında suçlu duruma düşermiyim.bu durum aleyhime olur mu?bi de facebookdan başlıgı güzeldi ama çok uzundu devamnı okumadan paylaştım ve devamında cinsel içerikli ahlaksız şeyler yazıomuş.ama bn bunun farkında deildim çnkü devamını okumadım.eşim bunların dökümanını çıkarmış ve mahkemede bunları gösterip çocugumu alıcam dedi oglum 10 aylık daha.bu çıkardıgı okumadan paylaştıgım şeyin dökümanı benim aleyhime olur mu?bilmeden yanlışlıkla oldugunu nasıl ispat edebilirim.zaten öle kötü şeyler yazdıgını görünce hemen sayfamdan kaldırdım.hakim bunlara bakarak oglumun velayetini babasına verirmi?bu iki şey mahkemede büyük ihtimalle karşıma çıkacaktır mı?bu olaylar maddi manevi tazminat hakkimi ziynet eşyalarımı ve çocuk nafakası talep etme hakkımı elimden alır mı? yapmam lazım bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.
Old 09-04-2011, 23:00   #2
Admin

Alıntı:
facebook adresden denedim.bana senin oldugunu biliyorum.ıp adresinden tespit ettim iş yerinde rezil olacaksın dedi savcılık aracılıgı ile tespit etmiş olabilir mi?
Aile hukuku ile ilgili sorularınıza başka meslektaşlarımız yanıt verecektir mutlaka ama ben internetle ilgili olan bölümüne yanıt vereyim:

Facebook üzerinden eşinizle ne tip bir iletişim kurduğunuzu bilemiyorum ama Ceza Hukukuna göre suç teşkil hakaret, cinsel taciz, huzur bozma (Örneğin facebook üzerinden istenmediği halde sürekli ve ısrarcı iletişim kurmayı ben kendi adıma TCK 123 kapsamında huzur bozma olarak nitelendiririm) gibi bir eylem söz konusuysa Savcılığa suç duyurusunda bulunulmuş olabilir ve Savcılık aracılığıyla IP adresiniz tesbit edilmiş olabilir. Eğer durum buysa halen size bildirimde bulunulmamış veya ifadeniz alınmamış olsa bile, böyle durumlarda öncelikle IP adresini tesbit edildiği hatırlamakta fayda var. Dolayısıyla bir süre sonra ifade vermek için çağrılmanız da söz konusu olacaktır.

Ancak belirtmek gerekir ki, eşinizin bahsettiği tesbit mutlaka Savcılık aracılığıyla olmak zorunda da değildir, teknik konulardan anlayan bir kişi (örneğin onun işyerinde çalışan bir teknik personel) bazı durumlarda bir IP adresinin kime ait olacağını çözümleyebilir. Özellikle kurumsal işyerlerinin kullandığı o işyerine özgü IP adresleri vardır ve bu adresler kullanıldığında, kişi olmasa bile, IP üzerinden bağlanılan kurum tesbiti yapılabilir. Dolayısıyla kendi internet ağına sahip hastahane, özel şirket, devlet kurumu tarzı bir yerde çalışıyorsanız, IP adresiniz çalıştığınız şirketin neresi olduğunu ele verecektir. Eşinizin kastı bu tarz bir çözümleme yaptığı da olabilir.

Boşanma aşamasına geldiğiniz bir kişiyle acaba ne yapacak diye farklı isimlerle ve cinsel içerikli mesajlarla iletişim kurma çabanızın davanıza veya size sağlayacağı herhangi bir yararı olmadığı gibi, bu davranışın yukarıda da arz ettiğim üzere "rahatsız etme" hatta bazen "taciz" niteliği taşıyabileceğini ve cezai sorumluluğunuza da neden olabileceğini hatırda tutmak gerekir. Ayrıca yine sizin de isabetle altını çizdiğiniz gibi "gayet yanlış anlaşılmaya açık" bu durumun, davanızda aleyhinize kullanılması da olasıdır.

Boşanma davanızın stratejisini bu tip davaya ve size zarar verecek kişisel yöntemlere emanet etmek yerine bir avukat meslektaşımızdan profesyonel yardım almanızı ve davanın seyrini ve iddialarınızın ispatını onun ellerine bırakmanızı öneririm.
Old 09-04-2011, 23:36   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı
Alıntı:
bunlara bakarak oglumun velayetini babasına verirmi?bu iki şey mahkemede büyük ihtimalle karşıma çıkacaktır mı?bu olaylar maddi manevi tazminat hakkimi ziynet eşyalarımı ve çocuk nafakası talep etme hakkımı elimden alır mı? yapmam lazım bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.

1-Velayet konusunda çocuğun üstün yararı gözetilir. Uzman raporu,kendini ifade edebilecek çocukların yeteri kadar önemli sayılması gereken görüşü,tarafların çocuk yararına davranma ilkesi dikkate alınarak velayet konusunda karar verilecektir.

Velayet konusunda ısrarlı ve istekli olan tarafın çocuğun bedensel ve ruhsal gelişimine zarare verecek davranışlardan uzak olması,özenli davranışlara sahip olması beklenir.

Boşanma,nafaka,tazminat konuları boşanma davasındaki olaylar ve tarafların kusuru ile tartışılırken velayet konusu her zaman yenşden tartışmaya açılmaya uygun bir konudur.Belirtildiği gibi hakim çocuğun üstün yararını gözeterek karar verecektir.

2-Maddi ve manevi tazminat talep edenin; boşanmaya yol açan olaylarda-boşanma davası açılmadan önce-kusursuz veya diğer eşe göre daha az kusurlu olması gerekir.Eşit kusurda tazminat ödenmesine karar verilmez.

3-Ziynet eşyası tarafların kusuruna bağlı olarak değerlendirilmez.Bu bir kişisel alacak niteliğindedir.

4-Velayet verilen taraf diğer taraftan iştirak nafakası talep edebilir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 12-04-2011, 08:12   #4
Konuk

sevgili admin yazdıgınız bu uzun ve aydınlatıcı cevap için teşekkürler.habibe hanım size de çok teşekkür ederim bilgilendirdiginiz için.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi