Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Davayı Hangi Mahkemede Açmalıyım?

Yanıt
Old 25-03-2008, 20:53   #1
ncoban

Varsayılan Davayı Hangi Mahkemede Açmalıyım?

Herkese merhaba.Müvekkilim sağlık sorunları nedeniyle Kara Harp Okulundan atıldı.Olay şöyledir:askeri kamp sırasında kapmış olduğu bir virüs yüzünden hastalanmış 40 derece ile gittiği revirde kendisine istirahat verilmeyerek ağır çalışma şartlarına tabi tutulmaya devam edilmiştir.Ertesi gün müvekkilim iyice ağırlaşarak revire götürülmüş hastaneye götürülmek yönündeki tüm istekleri geri çevrilerek 2 gün revirde tutulmuş,arkadaşlarının ailesine haber vermesi üzerine ailesi gelip kendisini almış ve hastaneye götürmüştür.Geçirmiş olduğu hastalık sonunda müvekkilime masa başında çalışabilir ama ağır çalışmalara tabii tutulmaz şeklinde rapor verilmiş,okul bu rapora rağmen müvekkilimi ağır olan beden eğitimi derslerine ve diğer çalışmalara zorlamış ve bunlardan geçer not alamadığı takdirde sınıfta kalacağını belirtmiştir.Müvekilim sağlığını düşünerek bu çalışmalara katılmamış hastaneden çürük raporu almış bunun sonucunda da okul kendisi ile ilişiğini kesmiştir.Şimdi müvekkilimin hastalığı herhangi bir askeri olydan kaynaklanmadığından dolayı Ben bu olayın askeri hizmete ilişkin bir idari işlem ve eylemden doğan uyuşmazlık içine girip girmediği konusunu çözemedim.Doğal olarak davayı idare mahkemesinde mi yoksa askeri yüksek idare mahkemesinde mi açacağıma da karar veremedim.Bu konuda yardım edersiniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.Saygılarımla.
Old 26-03-2008, 00:43   #2
caner87

Askeri yüksek idare mahkemesinin görev alanına girebilmesi için, uyuşmazlığın,

1-asker kişiyi ilgilendirme, idari eylemin asker kişilerce tesis edilmiş olması, idari eylemin asker kişiye yöneltilmiş olması
2-askeri hizmete ilişkin olması

gerekir.

Bir asker kişinin askeri yeterlilik ve yeteneklerininin değerlendirilmesi sonucu tesis edilen işlem,
askeri hizmete ilişkindir.

Dolayısı ile olayınız da - çok ayrıntılı anlatmamış olsanız da ya da ben anlayamamış olsam da- AYİM görevli mahkeme olacaktır diye düşünüyorum.

Askeri öğrenci de 1602 sayılı yasaya göre asker kişidir
Old 26-03-2008, 09:03   #3
Sinerji Hukuk Yazılımları

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları
Yönetmelik: Harp Okulları Yönetmeliği

Kurum: Milli Savunma ve İçişleri Bakanlığı
Kabul Tarihi: 27.09.2001
R.G. Tarihi: 27.09.2001
R.G. No: 24536

Mahkeme Kararı, Sağlık ve Başarısızlık Nedeniyle Okuldan Çıkarılma

Madde 62 - Harp okulu öğrencileri aşağıdaki hallerde okuldan çıkarılırlar:

a) Askeri Ceza Kanunu, Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu ve Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Yönetmeliği ile diğer ilgili mevzuatta belirtilen eylemlerinden dolayı askeri öğrencilik hukukunu kaybedenler,

b) Sağlık nedeniyle çıkarılma : Sağlık nedeni ile iki yıldan fazla devre kaybedenler ile sağlık kurulunca verilecek raporlara dayanılarak sağlık durumları bakımından Harp okulu öğrenimine devam olanağı kalmayanların, Eğitim ve Öğretim Yüksek Kurulu kararı ile okulla ilişkileri kesilir.

c) Başarısızlık nedeniyle çıkarılma : Eğitim öğretimlerini sağlık nedenleri dışında 5 yıllık, sağlık nedenleri dahil toplam 6 yıllık süre içinde tamamlayamayanların veya bu sürelerde tamamlayamayacağı kesinleşenlerin eğitim ve öğretim yüksek kurulu kararıyla okulla ilişkileri kesilir. Eğitim ve öğretim yüksek kurulunun bu konudaki kararı, ilgili Kuvvet komutanının onayı ile kesinleşir.
Old 26-03-2008, 09:10   #4

T.C. Askeri Yüksek Mah.
2.Dairesi

Esas: 1998/990
Karar: 1999/652
Karar Tarihi: 20.10.1999

ÖZET: İdarenin astsubay nasbedeceği kişileri sınıf okullarına alırken titiz davranması, seçime özen göstermesi, adaylar içerisinde daha iyi ve sağlam olanı seçmesinde kamu yararı bulunduğu aşikardır. Astsubay sınıf okulu öğrencisi olma niteliğine sağlık nedeniyle sahip olmadığı anlaşılan davacının okuldan çıkarılması konusunda tesis edilen işlemin mevzuata ve hukuka uygun olduğu sonucuna varılmıştır.

(926 S. K. m. 68) (T.S.K. Sağlık Yeteneği Yönetmeliği m. 25)

Davacı 26 Ekim 1998 tarihinde kayda geçen dava dilekçesinde özetle; 1997-1998 eğitim-öğretim yılında <Piyade Okulunda astsubay yetiştirilmek üzere astsubay sınıf okulunda 83 ncü dönem astsubay öğrenci olarak eğitime ve öğretime başladığını, öğrenci olarak eğitim ve öğretime başlamadan önce Gümüşsüyü Askeri Hastanesinden sağlam raporu aldığını, daha sonra komando olmak için GATA (İstanbul) da yapılan muayenesinde de sağlam raporu aldığını, öğrenciliği sırasında bölük ve tabur komutanlarından takdirname aldığını, komando eğitiminde 26 ncı olduğunu.24 Ağustos 1998 tarihinde miyop olmadığı halde gözlerinde miyop olduğu ileri sürülerek öğrencilikle ilişiğinin kesildiğini, bu nedenle astsubay öğrenciliğine son verilmesine ilişkin işlemin iptali, yürütmenin durdurulması dava ve talep edilmiştir.

Yürütmenin durdurulması istemi Dairemizin 16.12.1998 gün 1998/990 Esas sayılı kararı ile red edilmiştir.

Dava dosyası ve idarenin savunma yazısı ekinde gönderilen gizli belgelerin incelenmesinden;

Davacının piyade Astsubay Sınıf Okuluna alınması sırasında Gümüşsüyü Askeri Hastanesinde yapılan Sağlık Kontrolü sırasında anılan hastanenin 22 Ağustos 1997 gün ve SAĞ.KRL.: 9029-1316-97 sayılı ön raporu ile <miyop astiğmat tanısı konulduğu ve <A/7 F2 Askeri öğrenci olur> kararı verildiği, ancak ön rapordan sonra düzenlenen 22 Ağustos 1997 gün SAĞ.KRL.,: 9029-1316-97 tarihli asıl raporda ayni tanı ile <A/7 F2 Askeri öğrenci olamaz> kararını taşıdığı, bu arada Astsubay Sınıf Okulunda eğitim ve öğretime başladığı, komando eğitimi için sevk edildiği GATA Haydarpaşa Eğitim hastanesinde yapılan muayenesi sonunda da hastanenin 09.01.1998 gün ve 5 nolu raporu ile <sağlam tanısı konulduğu, davacı hakkında Gümüşsüyü Askeri Hastanesince düzenlenen ön rapor ile asıl raporun karar haneleri arasındaki çelişkinin tesbit edilmesi üzerine, kesin durumunun tesbiti için sevkedildiği GATA Sağlık Kurulu/ANKARA) tarafından yapılan muayenesi sonunda Sağlık kurulunun 12.08.1998 gün ve 378 Sayılı raporu ile <bilateral miyopik astiğmat tanısı konulduğu ve A/7 F2 Askeri Öğrenci Olamaz> kararı verildiği, bu raporun KKK.lığı Sağlık D.Başkanlığınca onaylanarak kesinleştiği, bu rapora istinaden davacının Öğrenciliğine son verilerek okulla ilişiğinin kesildiği, bu işlemin iptali istemi ile iş bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır.

Taraflar arasındaki uyuşmazlık davacının gözlerinde miyop-astigmat hastalığının bulunup bulunmadığına ilişkindir. Davacının astsubay öğrenci olarak okula başlamadan Gümüşsüyü Askeri Hastanesinden verilen ön raporda olduğu gibi Ankara-GATA Sağlık Kurulunca verilen raporda da miyop-astigmat tanısı konulduğu görülmektedir. Her iki hastanenin tanısında farklılık yoktur. Hatta Gümüşsüyü Askeri Hastanesinin ön ve asıl raporlarında da tanı farklılığı bulunmamaktadır. Bu nedenle davacının gözünde miyop-astigmat hastalığı bulunduğu kesindir. Ne var ki ayni tanıya rağmen ön rapora <Askeri öğrenci olamaz> denilmesi gerekirken kararın sehven <Askeri öğrenci olur> şeklinde yazıldığı kuşkusuzdur.

Astsubay Okulu öğrencilerinin hangi hallerde öğrencilik niteliklerini kaybedecekleri 926 Sayılı Kanunun 68/d maddesinde belirlenmiştir. Anılan maddenin 4 numaralı alt bendinde sağlık kurullarınca verilecek rapora göre askeri öğrenci olarak öğrenime devam imkanı kalmayanlarında öğrencilik niteliğini kaybedeceği ifade edilmiştir.

T.S.K. Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin 25/2 maddesi <Türk Silahlı Kuvvetleri Askeri Okullarına alınacak öğrenci adayları tam sağlam olmalı ve diskromatopsi bulunmamalıdır> hükmünü getirmiştir.

İdarenin astsubay nasbedeceği kişileri sınıf okullarına alırken titiz davranması, seçime özen göstermesi, adaylar içerisinde daha iyi ve sağlam olanı seçmesinde kamu yararı bulunduğu aşikardır.

Yukarıdaki açıklamalar karşısında astsubay sınıf okulu öğrencisi olma niteliğine sağlık nedeniyle sahip olmadığı anlaşılan davacının okuldan çıkarılması konusunda tesis edilen işlemin mevzuata ve hukuka uygun olduğu sonucuna varılmıştır.

Açıklanan nedenlerle yasal dayanaktan yoksun DAVANIN REDDİNE. (¤¤)

Old 26-03-2008, 09:12   #5

T.C. Askeri Yüksek Mah.
1.Dairesi

Esas: 2004/1072
Karar: 2004/1196
Karar Tarihi: 23.11.2004

ÖZET: Davacı vekilinin iptalini istediği idari işlemin askeri hizmete ilişkin olmadığı, Borçlar Kanunu hükümlerine göre düzenlenen sözleşmeden kaynaklanan bir borç ilişkisi olduğu ve ayrıca davacı ……’in <asker kişi>lerden olmadığı, <sivil kişi> olması nedeniyle iş bu davanın çözümünün Mahkememizin görevi dışında kaldığı, davanın görüm ve çözüm yerinin Adli Yargı olduğu sonucuna varılmıştır.

(1602 S. K. m. 20) (2709 S. K. m. 157)

Davacı vekili 10.09.2004 tarihinde İstanbul İdare Mahkemesine verilip, 20.09.2004 tarihinde AYİM kayıtlarına geçen dava dilekçesinde özetle; müvekkilinin oğlu olan J.Uzm. Çvş. …….’in TSK’den disiplinsizlik ve ahlaki durum nedeniyle ayırma işlemine tabi tutulması nedeniyle müvekkilden 9.811.250.000TL.tazminat ödenmesi istemli işlemin hukuka aykırı olduğunu belirterek işlemin iptalini talep ve dava etmiştir.

Dava dosyası, AYİM Genel Sekreterliğince yapılan ilk inceleme sonunda; açılan davada AYİM’in görevli olmaması nedeniyle davanın reddine karar verilmesi istemiyle Dairemize gönderilmiştir.

Dosyada mevcut bilgi ve belgelerin incelenmesinden davacının oğlu olan J.Uzm. Çvş. ……..’in TSK’den disiplinsizlik ve ahlaki durum nedeniyle ayırma işlemine tabi tutulması nedeniyle öğrenciliğinde velisi olan davacıdan 9.811.250.000TL öğrenim giderinin tahsili konulu kararın iptali için is bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır.

1602 Sayılı Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Kanununa göre, davanın görevli yargı yerinde açılıp açılmadığı, ilk inceleme sırasında davanın esasına girilmeden incelenecek hususlar arasında sayılmıştır. Zira görev, kamu düzeni ile ilgili olup davanın her safhasında dikkate alınması hukuk alanında ihtilafsız kabul edilen bir keyfiyettir. Bu nedenle Kurulumuzca öncelikle Askeri Yüksek İdare Mahkemesinin görevli olup olmadığı hususu incelenmiştir.

T.C. Anayasasının 157 nci maddesinde; Askeri Yüksek İdare Mahkemesinin askeri olmayan makamlarca tesis edilmiş olsa bile asker kişileri ilgilendiren ve askeri hizmete ilişkin idari işlem ve eylemlerden doğan uyuşmazlıkların yargı denetimini yapan ilk ve son derece mahkemesi olduğu, ancak askerlik yükümlülüğünden doğan uyuşmazlıklarda ilgilinin asker kişi olması şartının aranmayacağı belirtilmiştir. 1602 sayılı Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Kanununun 20 nci maddesinde de aynı hüküm yer almıştır. Buna göre; Askeri Yüksek İdare Mahkemesinin bir davaya bakabilmesi için dava konusu idari işlem veya eylemin <asker kişiyi ilgilendirmesi ve askeri hizmete ilişkin> bulunması şartlarının birlikte gerçekleşmiş olması gereklidir.

Davacı vekilinin iptalini istediği idari işlemin askeri hizmete ilişkin olmadığı, Borçlar Kanunu hükümlerine göre düzenlenen sözleşmeden kaynaklanan bir borç ilişkisi olduğu ve ayrıca davacı ……’in 1602 sayılı Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Kanununun 20 nci maddesinin 2 nci fıkrasında sayılan <asker kişi>lerden olmadığı, <sivil kişi> olması nedeniyle iş bu davanın çözümünün Mahkememizin görevi dışında kaldığı, davanın görüm ve çözüm yerinin Adli Yargı olduğu sonucuna varılmıştır.

Açıklanan nedenlerle 1602 sayılı kanunun 20 ve 45/A maddeleri uyarınca DAVANIN GÖREV YÖNÜNDEN REDDİNE, (¤¤)

Old 27-03-2008, 14:36   #6
ncoban

"b) Sağlık nedeniyle çıkarılma : Sağlık nedeni ile iki yıldan fazla devre kaybedenler ile sağlık kurulunca verilecek raporlara dayanılarak sağlık durumları bakımından Harp okulu öğrenimine devam olanağı kalmayanların, Eğitim ve Öğretim Yüksek Kurulu kararı ile okulla ilişkileri kesilir." deniliyor fajat benim müvekkilimin elinde hastane tarafından verilmiş böyle bir rapor yok.Hastane öğrenimine masabaşında devam edebilir ama ağır çalışmalara katılamaz diye rapor vermiştir.Yani yönetmelikte gösterilen bu duruma tamolarak uymuyor müvekkilimin durumu.Zaten benim kafamı karıştıran da olayın bu yönü oldu.
Old 27-03-2008, 15:33   #7
avukatRMK

Buna benzer bir olayda davayı Askeri Yüksek İdare Mahkemesinde açtık ve dava halen görülmekte olup görevsizlik kararı çıkmadı aksine dosyada şu an bilirkişi incelmesi yapılmış olup belli bir maddi tazminat bilirkişi raporunda takdir edilmiştir. Ancak dava henüz sonuçlanmamıştır. Davaya konu olay ise şöyleydi. Müvekkil sınavları kazanmış ve Askeri Meslek Yüksek okuluna kaydedilmiş. Sağlık taramasından geçirilmiş sağlam "raporu almış" ve bir problemin olmadığı söylenmiş, okula kabul edilmiştir. İkinci sınıfa geçen müvekkilin yapılan sağlık taramasında bir böbreğinin olmadığı ortaya çıkmış. Müvekkil rapora itiraz etmiş ancak sağlık nedeniyle askeri öğrenci olamaz denilerek okulu bitirmesine 1 ay kala okul ile ilişiği kesilmiştir. Bunun üzerine maddi ve tazminat davası tarafımızdan Askeri Yüksek idare Mahkemsinde dava açılmıştır. Umarım bir faydası dokunur. iyi çalışmalar
Old 27-03-2008, 17:52   #8
ncoban

işte bizim olayımızda askeri öğrenci olamaz diye bir rapor yok tersine öğrenci olabilir ama okul sırasında ağır çalışmalara katılamaz diye bir rapor var.Ama okul bu raporu göz< ardı ederek müvekkilimi ağır olan bedeb eğitimi dersine tabii tutmuş ve katılmazsa okuldan atılacağını söylemiştir.Müvekkilim sağlığı tekrar kötüleşmesin diye mucburi olarak çürük raporu alarak bir nevi okuldan atılmayı kabul etmek zorunda kalmıştır.
Old 27-03-2008, 18:51   #9
avukatRMK

Sayın ncoban,
Okul müvekkilinizin ilişiğini hukuka uygun herhani bir neden olmadığı için kesememiştir.Bu rapora rağmen müvekkilinizin beden eğitimi dersine tabi tutulması bir idari eylem niteliğinde düşünülülebilir. Ama öncelikle sizin neyi amaçladığınız (tazminat iptal ve ya tam yargı davası )burada önemli bence
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi