Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

velayeti üzerime olan oğlumun tedbir kararını nasıl kaldırabilirim

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-12-2012, 18:42   #1
Konuk

Varsayılan velayeti üzerime olan oğlumun tedbir kararını nasıl kaldırabilirim

iyi akşamlar,
eşimden protokol usulu ile boşandım (davacı bendim),boşandıktan sonra maddi gücüm olmadığı için bir süre çocuklarımla aynı evi paylaştım 2 çocuğum var 13 ve 9 yaşlarında velayet 13 yaşında olan babaya 9 yaşındaki çocuğumda bana verildi.ben iş için yaşadığımız şehre 1 saat mesafede bir yere çocuklarımı babaannelerine teslim edip gittim gittiğimin 2. günü karakoldan arandım velayeti üzerime olan çocuğumu bırakıp kaçtığım için tedbir kararı verilmiş.boşandığım eşim davamıza bakan hakimin koruması polis memuruydu ve gerçekle alakası olmayan bir şekilde tedbir kararı hazırlanmış çocuğumu bırakalı 1 ay olduğu ve boşandıktan sonra hayatı böyle değişti diyerek en yenisi 2 yıl önce çekindiğim resimleri ki bu resimler tek başıma çekindiğim ahlak dışı olmayan normal resimler sosyal medyadan kopyalanarak alınmış şekilde dosyaya konulmuş ben bu kararı duyduğum gibi geldim ve hakim beyin odasına gittim bu gerekçelerin doğruyla alakası olmadığını söyledim oda bana o çocuğu sana vermicem çık odamdan dedi.
bizim anlaşmamızda nafaka eşimin olmayan borçlarını göstermesiyle boşandığımız tarihten 4 yıl sonra verilmeye başlanacak şekilde hazırlandı benim tek talebim 9 yaşındaki oğlumdu ne nafaka nede mal varlığı istedim.
tedbir kararı için hemen dava açtım .
şuan eşim başka şehre tayin oldu ben başka şehirdeyim 8 ay geçti aradan ve dava hala görülmedi çocuklarımı göremiyorum hiç bir şekilde desteğim yok çocuklarımın telefonlarından numaramı engellemişler adreslerini bilmiyorum.Maddi gücüm yok ailem boşandığım için beni reddetti ailemden bir kaç kişinin gizli yaptıkları destekle ayakta duruyorum ben çocuğumu istiyorum bana yardım edin lütfen çaresizim artık nasıl bir yol izlemem gerekiyor ne yapmam gerekiyor?
Old 21-12-2012, 20:59   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

Dosyanızı okumadan bir yorum yapmak sağlıklı olmayacak.

Öncelikle maddi durumunuzun kötü olduğunu kanıtlayarak aleyhinize açılmış dava için tarafınıza avukat desteği sağlanmasını isteyiniz. Hukuki adımları bu avukatla birlikte atınız. Davanın olduğu il Barosuna başvuracaksınız.

Çocuklarınızı görebilmek için davanın açıldığı mahkemeden kişisel ilişki talebinde bulunabilirsiniz. Dava dosyasında eşinizin yeni adresi olabilir. Durumunuzu mahkemeye izah eden bir dilekçe ile başvurmakta, talepte bulunmakta yarar var.

Aleyhinize açılan velayetin kaldırılması davasında davacı tarafın iddialarının gerçek dışı olduğunu tanık dahil her tür delille ispatlamanız mümkündür. Çocuğunuz kendini ifade edebilecek yaştadır. Dinlenmesini talep edebilirsiniz.

Lütfen barodan avukat talebinde bulununuz. Aksi halde hak ve zaman kaybı yaşarsınız.

Saygılarımla,
Old 24-12-2012, 00:35   #3
gmzcyn

Varsayılan velayeti üzerine olan çocuklarımla yılbaşı tatilinde nasıl birlikte olabilirim

merhaba,
velayeti babalarında olan çocuklarımla görüşemiyorum adreslerini bilmiyorum ve söylemiyorlar benim sizden ricam çocuklarımla aynı ilde yaşamıyorum 5 saatlik bir mesafiemiz var ve ben yılbaşında çocuklarımla olmak istiyorum mahkeme kararında resmi ve dini tatillerde alabileceğim yazıyor uzakta olduğum için ben tatilden bir kaç gün önce alabilirmiyim almak için nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardım ederseniz çok sevinirim.şimdiden çok teşekkürler
Old 24-12-2012, 02:04   #4
Konuk

Varsayılan tedbirin kaldırılması

cevapladığınız için çok teşekkür ederim yalnız anlamadığım bir husus var velayeti bende olan oğluma tedbir koyulduğunda ben hemen avukata başvurdum tedbirin kaldırılması için ancak şuan davayı açtığım ilde yaşamıyorum eski eşimde davayı açtığım ilden başka bir ilde yaşıyor ve 8 ay geçmesine rağmen açtığım dava hala görülmedi avukatım sürekli bir bahane söylüyor neden davanın açılmadığıyla alakalı ve zaman geçiyor ben davayı avukatımdan alabilirmiyim ? tedbir kararının kalkması için bulunduğum yerde tekrar dava açabilirmiyim ? şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Old 24-12-2012, 21:41   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Mahkeme tarafından verilen tedbir kararına itiraz etmek mümkündür. Bu itiraz redle sonuçlanırsa bu karar da temyiz edilebilir. Bu işlemler elbette zaman alacaktır.

Davaya duruşma günü verilebilmesi için tarafların dilekçe aşaması bitmek zorundadır.

Velayeti sizde olmayan çocuğunuzun kişisel ilişkisi kararda düzenlenmiştir ve resmi tatil günleri 1 Ocak 2013'ü de kapsar. Çocuğunuzu teslim almak için icra takibi yapmanız gerekmektedir.

Sayın Katılımcı,

Bilgisayar ekranından haklarınızı etkin hale getirmek mümkün değildir.

Lütfen avukatınızla yapabilecekleriniz hakkında görüşünüz.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi