Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

mal paylaşımı- nafaka

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-10-2013, 20:55   #1
Konuk

Soru mal paylaşımı- nafaka

merhabalar... çekişmeli boşanma davası actım.
1- ben bizim tarafımıza düşen eşyaları aldım evlendigimde hic borcum yoktu. ancak karsı taraf esyaları borc ile aldı ve borclar kendisinin ve ailesinin üzerine duruyor. ödüyorlardır herhalde su anda, haberim yok. ilk dilekcemde esyalardan yana bi talebim olmadı ancak simdi istiyorum hakkım olan herseyi. esyalarla ilgili herhangi bir talepte su durumda bulunabilir miyim? bulunursam borclarına da ortak olmus olur muyum?
2- nafaka istedik. gelir incelemesinde hangi ayın bordrosu incelenir? cünkü benim her ay degisiyor. bazı aylar gelirim karşı tarafınkinden düşük oluyor bazı aylar yüksek. bu durumda nasıl bir karar çıkar?

cevaplar icin simdiden tesekkür ederim..
Old 14-10-2013, 16:33   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
merhabalar... çekişmeli boşanma davası actım.
1- ben bizim tarafımıza düşen eşyaları aldım evlendigimde hic borcum yoktu. ancak karsı taraf esyaları borc ile aldı ve borclar kendisinin ve ailesinin üzerine duruyor. ödüyorlardır herhalde su anda, haberim yok. ilk dilekcemde esyalardan yana bi talebim olmadı ancak simdi istiyorum hakkım olan herseyi. esyalarla ilgili herhangi bir talepte su durumda bulunabilir miyim? bulunursam borclarına da ortak olmus olur muyum?
2- nafaka istedik. gelir incelemesinde hangi ayın bordrosu incelenir? cünkü benim her ay degisiyor. bazı aylar gelirim karşı tarafınkinden düşük oluyor bazı aylar yüksek. bu durumda nasıl bir karar çıkar?

cevaplar icin simdiden tesekkür ederim..

1- Boşanma davası dilekçesinde "eşyalarımı aldım, eşya konusunda başkaca talebim yoktur" gibi veya buna benzer bir beyanınız yoksa, ayrıca bir dava açarak, talepte bulunabilirsiniz. Ancak eşiniz de evlilikten sonra(2002'den sonra alınan) sizin aldığınız eşyalar için aynı talepte bulunabilir ayrıca kendi aldığı eşyaların borcu bitmediği için, (borcu siz yükümlenmeseniz de) kalan borcun göz önünde tutulmasını talep edebilir.

2- Taraflar, bu gibi durumda son yılın maaş ortalamasının gözetilmesini isteyebilirler.

Hak kaybına uğramamak için bir avukattan profesyonel destek alınız.
Old 25-10-2013, 16:10   #3
Konuk

cok tesekkur ederim. 1 ay oldu dilekcemize cevap gelmedi ne kadar daha bekleyecegiz cevap yazmazlarsa ne olacak?
Old 26-10-2013, 13:07   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
cok tesekkur ederim. 1 ay oldu dilekcemize cevap gelmedi ne kadar daha bekleyecegiz cevap yazmazlarsa ne olacak?

Sizin dava dilekçeniz, karşı tarafa tebliğ edildiğinde iki haftalık cevap verme süresi başlayacaktır. Bu süre içinde cevap vermezlerse, "ön inceleme" duruşması daha erken bir tarihe verilecektir. Mahkemeler genellikle iki haftalık süreyi beklerken, dilekçenin başka bir mahkeme kanalıyla gönderilmesi ihtimalini de düşünerek(postadaki gecikme), iki hafta+ bir ay beklemektedir.

Davanın her aşamasında buradan bilgi almak, sizi yanıltabilir. Bu nedenle her türlü ayrıntıyı, bir avukattan profesyonel destek alarak öğrenebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi