Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Aile İçi Şiddet / Devam eden ceza ve boşanma davası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-07-2012, 00:08   #1
Konuk

Varsayılan Aile İçi Şiddet / Devam eden ceza ve boşanma davası

2011 ocak ayında eşimden şiddet gördüm.burnum, elmacık kemiğim kırıldı,adli raporda bunlar yazılı.Göz kemiğim de kırıldı ve gözümde kalıcı hasar oluştu,fakat adli tıp uzmanı ,geçer,diye yorumladı ve raporuna bu şekilde yazdı.O dönemde çıktığım duruşmada korktuğum için,çünkü orada ikamet ediyordum,şikayetçi olmadım.Yaralama,tehdit,hürriyetten yoksun bırakmayla ilgili kamu davası sürüyor.Bugün bu davayla ilgili çağrı kağıdı aldım ve 9. ayda duruşmaya çağrıldığımı öğrendim.Artık ailemin yanında ikamet ediyorum.Size üç sorum olacak,cevaplarsanız çok sevinirim.
1.Tekrar hakim karşısına çıkarılma sebebim ne olabilir?Şikayetçiyim desem(bunu söylemeyi çok istiyorum) beni dikkate alır mı?
2.Gözümle ilgili bir rapor alıp duruşmada sunmamın alacağı cezanın artmasına katkısı olabilir mi?
3.Devam eden boşanma davam sürecinde hakim ikizlerimi(2 yaşındalar-anne sütü vermiyorum)yazın 1 ay süreyle babalarının almasına karar vermiş,henüz çok küçükler,oğlum 'su' bile diyemiyor.icradan da kağıt geldi bunun için.böyle bir karar verilmesi için çocuklar çok ufak değil mi?ne yapabilirim?
Old 19-07-2012, 08:21   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
2011 ocak ayında eşimden şiddet gördüm.burnum, elmacık kemiğim kırıldı,adli raporda bunlar yazılı.Göz kemiğim de kırıldı ve gözümde kalıcı hasar oluştu,fakat adli tıp uzmanı ,geçer,diye yorumladı ve raporuna bu şekilde yazdı.O dönemde çıktığım duruşmada korktuğum için,çünkü orada ikamet ediyordum,şikayetçi olmadım.Yaralama,tehdit,hürriyetten yoksun bırakmayla ilgili kamu davası sürüyor.Bugün bu davayla ilgili çağrı kağıdı aldım ve 9. ayda duruşmaya çağrıldığımı öğrendim.Artık ailemin yanında ikamet ediyorum.Size üç sorum olacak,cevaplarsanız çok sevinirim.
1.Tekrar hakim karşısına çıkarılma sebebim ne olabilir?Şikayetçiyim desem(bunu söylemeyi çok istiyorum) beni dikkate alır mı?
2.Gözümle ilgili bir rapor alıp duruşmada sunmamın alacağı cezanın artmasına katkısı olabilir mi?
3.Devam eden boşanma davam sürecinde hakim ikizlerimi(2 yaşındalar-anne sütü vermiyorum)yazın 1 ay süreyle babalarının almasına karar vermiş,henüz çok küçükler,oğlum 'su' bile diyemiyor.icradan da kağıt geldi bunun için.böyle bir karar verilmesi için çocuklar çok ufak değil mi?ne yapabilirim?

Sayın konuk,
1- İlk ifadenizin alındığı yer mahkeme miydi, yoksa Cumhuriyet Savcılığı mı, mesajınızdan anlaşılmamaktadır. Sözettiğiniz ifadeyi Cumhuriyet Savcılığı'nda verdi iseniz, kamu davası açılınca mahkeme de ifadenize başvurmaktadır. İlk ifadeyi mahkemede verdiyseniz, yeniden çağrılmanızın nedeni ancak dosya incelenerek anlaşılabilir. Davanın görüldüğü şehirden farklı bir yerde yaşıyor ve duruşmaya gitmek istemiyorsanız, bir dilekçe ile yeni adresinizi bildirip, ifadenizin bulunduğunuz kentteki mahkeme aracılığıyla alinmasını isteyebilirsiniz.
Şikayetten vazgeçme geri alınamaz. Ancak eşiniz tarafından işlenen suçlar zaten şikayete bağlı olmadığı için, siz şikayetçi olsanız da olmasanız da ceza davası devam eder.
2- Yaralama suçunun ağırlığının ve buna göre cezanın belirlenmesi için adli raporunuzun mahkemece aldırılması gerekir. Önceki rapora itirazınız var ise, mahkemeye bildirerek yeniden rapor aldırılmasını isteyebilirsiniz.
3- Çocuklarınız yaşları itibari ile bir ay anneden ayrı kalamayacak durumda olduğundan, mahkemeye başvurarak ve çocuk gelişim uzmanından rapor alınarak baba ile görüşme sürelerinin kısaltılmasını talep edebilirsiniz.
Tüm bu işlemler hukuki bilgi gerektirdiğinden ceza ve boşanma davalarınızı bir avukatla birlikte takip etmeniz yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi