Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Kararı Kesinleşmeden Gerçekleşen Hamilelik-Doğum-Çocuğun Nüfus Kaydı-Bekleme

Konuyu Kilitleyin
Old 11-06-2008, 23:12   #1
Konuk

Mutsuz Boşanma Kararı Kesinleşmeden Gerçekleşen Hamilelik-Doğum-Çocuğun Nüfus Kaydı-Bekleme

ben 2006 da ilk eşimden ayrıldım dava actım davamız görüldü fakat davamızın kararı alınmmaış avukatım alındı demişti bunu 2007nin sonunda öğrendim 2008 in mayıs ayında kesin dava kararlaştırıldı.Ama asıl sorunun 1 senedir beraber yaşadığım beraberliğimden 2 aylık bir bebeğim var ona nüfus cüzdanı çıkarmak istiyorum ama bu imkansız gözüküyor.Eski eşimle muhatap olmak istemiyorum.Bebeğim olduğunu öğrenirse tekrar peşime düşer çok zor boşandım zaten.Şimdiki eşimle ben dava açıp dna testiyle başvursak mahkemeye sonuç alabilirmiyiz?Ayrıca bu madde ne kadar işime yarar ?
MADDE 288.- Çocuk, evlenmeden önce veya ayrı yaşama sırasında ana rahmine düşmüşse, davacının başka bir kanıt getirmesi gerekmez.

Ancak, gebe kalma döneminde kocanın karısı ile cinsel ilişkide bulunduğu konusunda inandırıcı kanıtlar varsa, kocanın babalığına ilişkin karine geçerliliğini korur.

Şimdiki beraberliğimle evlenmek istiyorum "iddet" diyorlar,nüfus cüzdanı desem oda olmuyor nolur bana yardım edin...Bu davalar nereye nasıl açılır baronun sitesinden ücretlere baktım

Hayatımı düzene sokmak istiyorum.Yardımmmmm
Old 12-06-2008, 13:44   #2
üye18332

Sayın Konuk;
Dava sonuçlandıktan sonra ve temyiz süresi itirazsız geçirildikten sonra karar zaten kesinleşmiş olur.

Anlatımınız çok açık olmamamakla beraber dava sonuçlandığında ve (eğer eski eşiniz tarafından temyiz edilemmişse) kesinleştiğinde hamile değilmişsiniz.

Mahkemeden alacağınız kesinleşmiş kararla beraber nufus dairesine başvurarak nufus cüzdanınızı değiştirebilirsiniz.

İddet müddeti nesebin karışmasını engellemek için yazılmış bir maddedir.Kanımca,boşanma ile beraber hamile olmadığınızın ispatlanmasıyla iddet müddeti sorunu kalmayacaktır.

Yinede yukarıda ki açıklamalarım genel bir bilgi niteliğindedir.

Daha ayrıntılı bilgi ve hukuki destek için bir Avukattan yardım almanızı tavsiye ederim.Eğer maddi olarak buna imkanınız yok ise il baro başkanlıklarına başvurararak avukat yardımı talep edebilirsiniz.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,03248501 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.