Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma ve velayet

Konuyu Kilitleyin
Old 29-05-2020, 01:07   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma ve velayet

Merhaba eşimden boşanma aşamasındayım 5 çocuğumuz var 3 erkek 2 kız kızlar küçük büyük olan 19 yaşında digerleri 18 den küçük(16/15/6/4/yaşlarında) 1 velayetlerini alabilmem için maddi imkanımın olmasımı gerekli 2 çalışıyordum corona nedeniyle tatil oldu Normalde yarım gün çalışıyorum sigortam var ama malesefki ayrı Ev tutup çıkmak için desteğe ihtiyacım var buna nerden nasıl basvurabilirim şimdiden teşekkür ederim nasıl bir yol almam gerektiğini bilmek istedim
Old 29-05-2020, 10:01   #2
av.murat kılıç

Sayın Katılımcı,

- Boşanmak aşamasında olduğunuzu 5 çocuğunuz olduğunu ve bu çocukların velayetini alıp alamayacağınızı, ayrı yaşamak için ev tutmak istediğinizi, maddi destek için nerelere başvurabileceğinizi sormaktasınız.

- 19 yaşındaki çocuğunuz reşit olduğundan velayet sorunu yoktur. Diğer çocuklarınız için Aile Mahkemesi Hakimi çocukların yararına olan kararı vermeye çalışacaktır.

-Çocukların velayetinin size verilmesi beklenir.. Bunun yanında velayeti almak açısından maddi durumunuzu sorun etmemelisiniz, çünkü velayet size verilirse mahkeme babanın çocuklar için iştirak nafakası ödemesine hükmedecektir. Ayrıca çocukların birbirlerinden ayrılmaması çocukların menfaatine olacaktır. Aile Mahkemesi Hakimi tüm bu durumları değerlendirip çocukların kime verilmesi konusunda çocukların yararına olacak şekilde bir karar verecektir. Bunun yanında çocuk sayınız fazla olduğundan Hakim uzman aracılığı ile veya doğrudan 15-16 yaşındaki çocuklarınızı dinleyip kimin yanında kalmak istediklerini sorduktan sonra karar da verebilir.

-Maddi destek için kaymakamlıklara, valiliklere başvurabilirsiniz. Çocuklu boşanmış kadınlara yardım yapıldığını biliyorum.

-Hukuki süreçlerinizin her aşamasında hak kaybına uğramamak için bir avukattan yardım almanızı öneriyoruz.
Old 29-05-2020, 14:08   #3
Konuk

Varsayılan Velayet

Teşekkür ederim eşim zaten nafaka vermemek için almak istıyor velayetleri eğer ben nafaka talep etmez isem velayetlerini bana vereceğini söylüyor sigortalı çalışıyor 3000 tl maaşı var ama durumun yeterli degil nafaka vermek için diyor
Old 29-05-2020, 17:47   #4
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
Teşekkür ederim eşim zaten nafaka vermemek için almak istıyor velayetleri eğer ben nafaka talep etmez isem velayetlerini bana vereceğini söylüyor sigortalı çalışıyor 3000 tl maaşı var ama durumun yeterli degil nafaka vermek için diyor

Sayın Katılımcı,

Aile Mahkemesi Hakimi çocukların velayetinin sizde kalmasına karar verirse; eşinizin gelirini de dikkate alarak çocuklarınız için nafaka tayin edecektir.
Old 29-05-2020, 18:51   #5
Konuk

Varsayılan Velayet

Tesekkür ederim ilginiz için bilgilendirmek amaçlı sonucu da yazarım size
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi