Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tenkİs+vasİyetnamenİn İptalİ

Yanıt
Old 22-05-2009, 10:03   #1
av.utkan

Varsayılan Tenkİs+vasİyetnamenİn İptalİ

Müvekkilin murisi malvarlığının tamamını müvekkilin diğer kardeşine vasiyet etmiş, müvekkil murisin ölümünden sonra vasiyetnamenin iptaline yönelik olarak dava açmış ancak davası reddedilmiştir. Bu itibarla müvekkil şu anda tenkis davası açmak istemektedir. Acaba bu olayda tenkis davası açma süresi ( hak düşürücü süre, murisin ölüm tarihi yeni kanun zamanındadır) geçmiş midir, yoksa vasiyetnamenin iptali davasının açılması bu süreyi durdurur mu, bu konuda nasıl bir yol önerirsiniz?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...
Old 03-03-2010, 15:43   #2
Av.Elvan Akkaya

Aynı sorunla karşı karşıyayım. Vasiyetnamenin iptali davası açtım. bu arada tenkis için 1 yıllık zamanaşımı doldu. iptal davası devam ediyor ancak iptal nedeni yok.

benim müvekkilim saklı pay sahibi kardeş.
murisin kardeşlerinden başka kanuni mirasçısı yok ancak mirasını vakfa bırakmış.
mahkeme dosyayı bilirkişiye göndererek hisse tespiti yaptırıyor.

ıslahla tenkis talep edebilir miyim????

çok önemli yardımlarınızı bekliyorum
Old 30-03-2011, 20:17   #3
aritelline

mk 505 kardeşlerin saklı payı bulunmamaktadır
Old 06-04-2011, 14:11   #4
Av.Elvan Akkaya

öyleymiş
ben bunu unutarak dava açmıştım. ancak mahkeme keşif yaptı, delil topladı, davalı vekili savunma yaptı, hukuk bilirkişisi tenkis hesabı yaptı, kimse bunu hatırlamadı

sonra mı?

dava red edilse bile temyize gider uzar diye karşı tarafla anlaşma masasına oturduk. "iyice" bir miktarla sulh olduk
Old 07-07-2011, 22:12   #5
Av. Eugen Huber

Alıntı:
Yazan Av.Elvan Akkaya
öyleymiş
ben bunu unutarak dava açmıştım. ancak mahkeme keşif yaptı, delil topladı, davalı vekili savunma yaptı, hukuk bilirkişisi tenkis hesabı yaptı, kimse bunu hatırlamadı

sonra mı?

dava red edilse bile temyize gider uzar diye karşı tarafla anlaşma masasına oturduk. "iyice" bir miktarla sulh olduk

Yanlışınız olmalı. Kardeşlerin saklı payı bulunmaktadır; sadece kardeşçocuklarının (yani yeğenlerin) saklı payı yoktur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi