Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Abim Davamdan Feragat Ettirmis/ Avukatın müvekkilden habersiz feragat etmesi/ Koruma Kararı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-04-2014, 02:24   #1
Konuk

Varsayılan Abim Davamdan Feragat Ettirmis/ Avukatın müvekkilden habersiz feragat etmesi/ Koruma Kararı

Degerli avukatlar,

Gecen Haziranda davaci oldugum ve de son durusmada hakimin sozlu olarak bosanmaya hukmettigi davamda tam vekalet verdigim avukatimin abimin baskisiyla (o da esimin ailesinin bana zarar vereegini dusundugu icin cunku abime gelip tehditler savurmuslar) gerekceli karar cikmadan davadan beni feragt ettirdigini gecen hafta abimden ogrendim. Oysa ki bana karsi tarafin uzatmaya gittigini davanin yargitayda oldugu soylenmisti. Simdi ben ayni aile mahkemesine yeni bir avukat ile basvurup avukatima ayri bir yazili dilekce vermedigimi benden habersiz bir sekilde davamdan feragat ettirildigimi bu nedenle yargilamanin kaldigi yerden devam etmesini ayni zamanda da aldigim tehditler icin korunma karari cikarilmasini isteyebilir miyim? Ya da esimin ailesinin tehditlerine sessiz kalmasi gibi yeni gelisen bir olayla tekrar bosanma davasi acip eski redolmus davamdan da bu nedenle benden habersiz feragat ettirildigimi mi dile getirmeliyim? Uzerinden bir sene gecmedigi icin ve de avukatima vekalet disinda yazili bir dilekce de vermedigim icin feragatin iptali soz konusu olur mu? Cok caresizim ne olur bir yol gosterin tesekkurler
Old 18-04-2014, 16:23   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Avukatınıza vekaletnamede feragat yetkisi vermiş iseniz,avukatınızın davadan feragati hukuken geçerlidir.Bu aşamadan sonra yeni boşanma sebepleri ile yeni boşanma davası açmanız mümkündür.

Fakat,vekaletnamedeki yetkiler avukatlar için müvekkilinin çıkarı ve iradesi doğrultusunda kullanılır.Sizin davadan feragat iradeniz yokken ve bu konuda sizin görüşünüzü almadan avukatın -müvekkili olmayan ağabeyinizin isteği doğrultusunda- karara çıkmış bir davadan feragat etmesi mesleki bir kusurdur ve koşulları varsa bağlı olduğu baroya şikayet etmeniz mümkündür.
Old 18-04-2014, 17:26   #3
Konuk

Habibe Hanim,

Ilginize cok tesekkurler, bu hukuk sitesindeki bazi tartismalar gordum irade disi kullanilmis olan feragatin iptali ve yarginin iadesi diye durumlar oluyormus, bu umarim bosanma davasi icin de gecerli olur, yeni bir davadan ziyade ben ayni mahkemeye yeni bir avukatla gidip feragatin iptali davasi acamaz miyim, abimi de sahitlige ikna etsem, bosanma kararini tekrar cikarttiramaz miyim? Hatta eski avukatimi da sahit gostersem? Zaten yillarca suren bir davanin ucundan boyle bir duruma gelmek icler acisi, ilginize, bizlere yardim icin gosterdiginiz cabaniza sonsuz tesekkurler
Old 18-04-2014, 17:36   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Bir avukattan doğrudan danışma destek alarak hangi hukuki başvuruyu yapacağınıza birlikte karar vermeniz uygun olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi