Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

ÇocuĞumun Sol Elİnde Bİr Parmak Var

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-10-2011, 14:22   #1
Konuk

Varsayılan ÇocuĞumun Sol Elİnde Bİr Parmak Var

İyİ GÜnler Bİr YaŞindakİ ÇocuĞumda Sol Elİnde ÇaliŞin Bİr ParmaĞi Var. İkİ Defa Plastİk Cerrahİsİ Amelİyati Oldu FakÜlte Hastanesİnde Para Verdİm.devletten Yarim Alabİlİr Mİyİm Ne Yapmam Gerekİyor.ÖzÜrlÜlÜk Orani Nereden? Nasil? Alabİlİrİm.
Daha DoĞrusu Ne Yapmamam Gerekİyor Bİlmİyorum .
TeŞekkÜrler .
Old 21-10-2011, 13:50   #2
Dr.DOGRAMACI

Merhaba Sayın Konuk,

Öncelikle çocuğunuzun özürlülük durumunun tespit edilmesi gerekir. Bunun için ise kabul görmüş tam teşekküllü bir hastaneden kurul raporu alarak çalışma gücü kaybının hesaplanması gerekir.

Bu raporu alırken maaş bağlanması mı, eğitim mi (fiziksel ve(ya) psikolojik rehabilitasyon) yoksa cihaz kullanımı için mi yani ne(ler) için aldığınızı da belirtilmelidir. Bunları belirtmeniz raporu kullanmada size gerekli olacaktır. Mesela sadece maaş için aldığınız raporla eğitim hizmetlerinden faydalanamazsınız.

Bu raporu alırken zihinsel, işitme gibi başka bir problem olup olmadığını da tespit ettirip varsa rapora işletmeniz haliyle lehinizedir.

Rapor sonucuna göre özürlü yakını aylığı, eğitim, cihaz kullanımı, vergi indirimi gibi birçok sosyal haktan faydalanabilirsiniz.

Özürlü yakını aylığı için herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan bir gelir veya aylık hakkından faydalanamayan ve her türlü gelirleri ile nafaka yükümlüsü yakınlarından sağladığı yada sağlayabileceği nafaka miktarının aylık ortalaması, muhtaçlık sınırının altında olan bakmakla yükümlü olduğu 18 yaşını tamamlamamış özürlü yakınının bakımını fiilen gerçekleştirmek kaydıyla ödenen aylıktır. Bunun için raporla beraber bulunduğunuz yerdeki mülki amirlipğe ya da sosyal hizmetler kurumuna başvurabilirsiiz.

Eğitim için ise raporunuzla birlikte rehberlik ve araştırma merkezlerine giderek gerekli psikolojik ve fiziksel rehabilitasyon alması için talepte bulunabilirsiniz.

Belirttiklerinizden yola çıkarak çok kısıtlı bilgi vermiş olmanızdan ve parmakların tek tek muayenesi yapılmadan bir şey söylemek yanlış olur. Ancak 4 parmağın da tamamen olmadığını farz edersek %32 ile 49 arasında bir oran elde edilir. Bu fark da her parmağın hesaplaması ayrı ve hangi parmağın sağlam olduğunu bilemediğimdendir.

Ancak bu kadar geniş bir aralık ve muayene etmeksizin yorum yapmanın zor olduğu göz önüne alındığında öncelikle mutlaka rapor alarak buna göre hareket etmelisiniz.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi