Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Hatalı İlaç Kullanımında Sorumluluk

Yanıt
Old 23-08-2011, 10:20   #1
Konuk

Varsayılan Hatalı İlaç Kullanımında Sorumluluk

İyi günler,

Babam için doktor tarafından reçete yazıldı.Eczaneye gittik ve ilaçları aldık.Eczanede çalışan kişi ilaçların her gün nasıl alınacağını ilacın üzerine yazdı.Babam da buna uygun olarak ilaçları aldı.Bir süre sonra doktora kontrole gittik.Doktor ilacın henüz bitmediğini öğrenince şaşırdı.Günde üç defa alınması gereken ilaç için bize eczaneden hatalı bilgi verildiğini söyledi.

Yeniden ve doğru bir biçimde ilacı yazıp tarif etti.

Sormak istediğim genel olarak ilacın nasıl kullanılacağına dair bilgiyi vermekle kim yükümlüdür?

Bizim olayımızdaki hatalı kullanımdan dolayı sorumluluk kimindir?
Old 23-08-2011, 10:41   #2
Nur Deniz

Sayın Konuk, ilaçların dozunu ve zamanını doktor reçetesinde belirtir. Bu reçeteye göre eczaneden ilaç alırken ilaçların üzerine yazılır. Yani reçeteye uygun olarak eczacı yazmalıdır.

Yapmanız gereken, doktor reçetesine göre eczaneden verilen tarifin uygun olup olmadığını kontrol etmektir. Eğer uygunsa ne eczanede ne de doktorda sorumluluk yoktur. Bir yanlış anlama söz konusudur.

Ancak; reçetede yazılan ilacın bilinen yan etkisi varsa ve buna karşın yazılmışsa, sorumluluk doktora aittir.

Saygılarımla.
Old 24-08-2011, 10:50   #3
Mesut ÇETİN

Varsayılan Hatali İlaÇ Kullanimi

Alıntı:
Yazan Konuk
İyi günler,

Babam için doktor tarafından reçete yazıldı.Eczaneye gittik ve ilaçları aldık.Eczanede çalışan kişi ilaçların her gün nasıl alınacağını ilacın üzerine yazdı.Babam da buna uygun olarak ilaçları aldı.Bir süre sonra doktora kontrole gittik.Doktor ilacın henüz bitmediğini öğrenince şaşırdı.Günde üç defa alınması gereken ilaç için bize eczaneden hatalı bilgi verildiğini söyledi.

Yeniden ve doğru bir biçimde ilacı yazıp tarif etti.

Sormak istediğim genel olarak ilacın nasıl kullanılacağına dair bilgiyi vermekle kim yükümlüdür?

İyi günler,
Yazdıklarınızdan yola çıkarak bu tür bir hatalı kullanımda sorumluluk ilacı veren eczane'nin yani eczane mesul müdürünündür.Eczacı veya sorumlu eczane personeli doktorun yazmış olduğu ilaçlar üzerine kullanım şeklini,ne zaman ne miktar alınacağını okunaklı bir şekilde yazmalı ve tarif de etmelidir.
İlacı eczanede çalışan kalfa'dan dahi almış olsanız doğabilecek olumsuzluklardan sorumluluk yine eczane mesul müdüründür.

Bu durum o eczanenin bağlı bulunduğu Sağlık Grup Başkanlığındaki Eczacılık Şubesine bir dilekce ile bildirilebilir.Eğer şikayetci iseniz resmi incelemeye hemen başlanır ve eğer eczacının bir hatası var ise kendisine kanun ve yönetmeliklerde yazan kurallar uyarınca gereken cezai müeyide uygulanır.

Ancak,doktorun reçete tanzimi esnasında reçeteyi okunabilir yazıp yazmadığı da araştırılır.
Eğer doz aşımı yapmış ise eczacı tarafından kendisine konunun iletilmesi gerekliliği vardır.
Eczacı tabibin olurunu almadan ilacın dozu ve kimyevi terkibine müdahale edemez.
Fakat bu hekimin yazdığı ilacın etken maddesini aynı miktarda taşıyan muadil bir ilacı verme yetkisi bulunmaktadır.Yani eşdeğer bir ilacı eczacı hekime danışmadan verebilir.Bunun da dozunun önerilen tedavi dozunda olması gerekir.
Ayrıca reçeteye yazılan ilacın şifa verip vermemesinden eczacı sorumlu tutulamaz.

KONU İLE İLGİLİ KANUN,YÖNETMELİK VE TÜZÜKLER

ECZACILAR ve ECZANELER HAKKINDA KANUN
MADDE ;25
Eczanelerde hazırlanan reçetelerin ilaçlarında görülecek hata vesaireden doğrudan doğruya eczanenin mes'ul müdürü sorumludur.
Eczacılar muhteviyatında yanlışlık olduğundan şüphe ettikleri reçetelerle kodekste yazılı miktardan fazla eczayı ihtiva edip ayrıca altı iki çizgiyle çizilerek ayrıca imza edilmiş olmayan reçeteleri müdavi tabip ile temas etmeden imal edemezler.

Madde 27- Tabip veya veteriner hekimin adres ve diploma numarasını açık olarak göstermeyen, resmi veya hususi hastane, sağlık merkezi, dispanser ve poliklinik yapan benzeri müesseselerin başlık ve poliklinik numarasını taşımayan, okunması güç, şifreli yahut kodekste yazılı dillerden başka dille yazılmış reçeteler imal ve ihzar olunamaz.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ DEONTOLOJİ TÜZÜĞÜ
Madde 5- Eczacı, hekimin iznini almadan yazılan ilaçtan başkasını veremez ve hekimin isteği dışında hastaya veya hastanın yakınlarına tavsiyede bulunamaz.

ECZANELER ve ECZANE HİZMETLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

Madde 30 - Eczanelerde çalışan personel, eczane mes'ul müdürünün sorumluluğu altında çalışırlar. Çalışanların personel defterine kaydı mecburidir.
Old 25-08-2011, 11:50   #4
Dr.DOGRAMACI

Alıntı:
Yazan Konuk

Aslında teoride hastalık hakkında ve buna bağlı tedavi usulleri hakkında bilgi vermek hekimlerin yükümlülüklerindendir. buna tedavide seçilecek yöntemlerin uygulanması, hastalığın takip ve kontrollerinde gerekli özenin gösterilmesi de dahildir. Ayrıca tedaviye bağlı istenmeyen ancak öngörülebilen durumlar (komplikasyon) hakkında bilgi vermek de tedaviyi yapan hekimin yükümlülüğündedir.

Bunlara bağlı olarak uygun ilaç tedavisinin düzenlenerek tedavi ile ilgili bilgilendirme, takip ve kontroller hekimin görevidir.
(Ama tabi bu tür bilgileri gerçek hayatta komşularınız dahil herkesten edinebiliyorsunuz. Bu arada televizyondaki magazinsel sağlık programlarını ve internet ortamındaki bilgi çöplüklerini de unutmamak gerekir. Sorumlulukları yok belki ama etkinlikleri çok.)

Alıntı:
Yazan Mesut ÇETİN
Ancak,doktorun reçete tanzimi esnasında reçeteyi okunabilir yazıp yazmadığı da araştırılır.

Hekimin özen yükümlülüğü tedavinin planlanması dahil her aşamada vardır ve buna bağlı olarak reçeteyi okunaklı yazmak durumundadır.
Eğer gerekli özeni göstermediğinden (reçeteyi düzgün düzenlememe gibi) dolayı yanlış bir tedavi uygulanmışsa (tedaviden zarar görme ve tedaviden yanıt almama farklı şeylerdir) hekimin sorumluluğundan söz edilebilir.

Alıntı:
Yazan Konuk

Eğer hekimin reçeteyi düzenlerken ve hastayı kontrol esnasında gerekli özeni gösterdiğini farz edersek sorumluluk eczanenindir.
Eğer reçeteyle ilgili hekimin özen eksikliği söz konusuysa hekimle beraber yanlış pozolojiden şüphelenmeyen eczane de sorumludur.

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Yapmanız gereken, doktor reçetesine göre eczaneden verilen tarifin uygun olup olmadığını kontrol etmektir. Eğer uygunsa ne eczanede ne de doktorda sorumluluk yoktur. Bir yanlış anlama söz konusudur.

Hem hekim hem de eczane gerekli özeni gösterdiğinde ise eczanenin sorumluluğundan bahsetmek uygun değildir. Ancak hekimin kontroller esnasında tedavinin uygulanmasını ve hastalığın gidişatını sorgulaması gerekir.
Old 08-09-2014, 20:31   #5
Konuk

Antibiyotik haplardan sadece birini içebiliyorum. Ve bunlarıda doktordan rica edip yazdırıyoruz. Eczane görevlisi reçetede yazanların aksine depoda olmadığı veyahutta az kaldığı için fazla olan bir ilacı veriyor. Bu konuda ne yapabiliriz kim haksızdır ? Eczane görevlisinin böyle bir hakkı varmıdır?
Old 11-09-2014, 10:34   #6
Mesut ÇETİN

Alıntı:
Yazan Konuk
Antibiyotik haplardan sadece birini içebiliyorum. Ve bunlarıda doktordan rica edip yazdırıyoruz. Eczane görevlisi reçetede yazanların aksine depoda olmadığı veyahutta az kaldığı için fazla olan bir ilacı veriyor. Bu konuda ne yapabiliriz kim haksızdır ? Eczane görevlisinin böyle bir hakkı varmıdır?
-------------------------------------------------------------------------------------------

Sayın KONUK,

SGK ve özel sigortalar reçetelerde yazılı bulunan ilaçların eğer muadilleri (eşdeğerleri) var ise en ucuz olanı üzerinden geri ödeme yaparlar.
Bu durumda eğen isterseniz aradaki farkı cebinizden ödeyerek reçeteye doktorun yazmış olduğu ilacı eczacınızdan talep edebilirsiniz.
Ayrıca eczacının yazılan bir reçetede aynı etken maddeyi içeren muadil ilaçlardan uygun gördüğünü verme yetkiside bulunmaktadır.
Acil şifalar dileklerimle.
Ecz.Mesut ÇETİN
Old 02-03-2017, 19:20   #7
Konuk

Varsayılan Eşdeğer ilaç

İyi günler bugün doktorum oğluma boğazı için bi sprey yazdı oğlum 6 yaşında eczanednde sözüm ona eşdeğer ilaç vermişler ancak reçeteye 12 yaş altı çocukların kullanması sakıncalıdır diye yazıyor sizce hukuki yolu varmıdır
Old 08-03-2017, 00:51   #8
Mesut ÇETİN

Alıntı:
Yazan Konuk
İyi günler bugün doktorum oğluma boğazı için bi sprey yazdı oğlum 6 yaşında eczanednde sözüm ona eşdeğer ilaç vermişler ancak reçeteye 12 yaş altı çocukların kullanması sakıncalıdır diye yazıyor sizce hukuki yolu varmıdır
------------------------------------------------------------------------------------------
Sayın KONUK,
Oğlunuza hangi ilacın reçeteye yazıldığı,muadili (eşdeğeri) olarak ne verildiğini belirtmediğiniz için yorum yapamıyorum.Ancak doktorunuz ile konuyu görüşmenizi öneririm.
Eğer dediğiniz gibi bir yanlışlık yapılmış ve sizde bu durumdan şikayetci iseniz TC.Sağlık Bakanlığı'na başvurunuzu yapabilirsiniz.Oğlunuzun zarar gördüğü iddiasında iseniz ve şartları oluşmuş ise bir hukukcudan destek alarak yanlışlığı yapanlar hakkında tazminat talebinde bulunabilirsiniz.
Old 15-03-2017, 15:44   #9
Dr.DOGRAMACI

Alıntı:
Yazan Konuk

Merhaba,

Bazı ilaçların kullanılması kesinlikle yasak (kontrendike) iken bazı ilaçlar hekimin takdir ve sorumluluğunda, yarar/zarar dengesi gözetilerek kullanılabilmektedir.
Boğaz sprayleri de genel olarak yarar/zarar dengesi gözetilerek kullanılabilecek ilaçlardandır.
Ancak çocuğunuzun bu ilaca bağlı olarak zarar gördüğünü düşünüyorsanız, zararınızın giderilmesi için yargı yoluna başvurabilirsiniz.
Ancak ortada bir zarar yoksa, hekim lehine karar çıkma olasılığı oldukça yüksektir.

Saygılarımla..
Old 26-09-2017, 13:18   #10
Konuk

Varsayılan Yanliş Ilaç

Merhaba,
2 yasındaki kızım su cicegi teshisi kondu ve dr ilaç yazdı , eczaneden recetemizle ilaçları aldık ve 4 gün boyunca bu ilaçları kullandık ama gecmesi gereken döküntüler gün gün kat be kat arttı ve cok ciddi düzeyde bir viral cilt enfeksiyonu haline geldi. dr a tekrar götürdügümüzde dr tarafından bize tedavi için verilen ilaçla eczanenin bize verdigi ilacın farklı oldugunu öğrendik. ve içerisinde kortizon bulunan egzama ilacını bize verdiklerini ve bu yüzden cocugumun cildinin bu hale geldigini öğrendik recetemiz eczaneden alırken ya orda kaldı yada atıldı bulamadık . ama hastaneden bir nüshasına ulaştım recetenin üzerinde su çiçegi tanısı yazıyor ve ilaçta gayet okunur anlaşılır sekilde yazılmış. Bİze verilen ilaç DERMATOP SOLİSYON recetede yazan DERMİTON LOSYON simdi bu durumda ne yapmalıyım tam olarak hangi nerelere başvurmalıyım . Yardımcı olabilirseniz cok sevinirim.
tşk
Old 28-09-2017, 12:17   #11
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Reçeteden okunabilir şekilde tanı ve ilaç adı anlaşıldığına göre yanlış ilacın satımından dolayı eczacının sorumluluğu söz konusudur.

Eczacıya karşı hem Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun tüketicilere tanıdığı seçimlik hakları kullanabilir hem de yanlış ilaç kullanımı sebebiyle çocukta meydana gelen zararların, tedavi giderleri ve manevi zararın giderilmesini isteyebilirsiniz. Tüketici olarak seçimlik haklarınız ilacı iade ederek sözleşmeden dönmek veya doğru olan ilaçla değiştirilmesini sağlamak olacaktır.

Hangi seçimlik hakkınızı kullanırsanız kullanın çocuğun cildinde meydana gelen enfeksiyon sebebiyle meydana gelen zararın giderilmesini isteyebilirsiniz. Burada önemli olan doğru ilaç verilseydi sağlık durumu ne olacaktı ve şimdi ne oldu, aradaki farkı ortaya koyabilmektir.

Eczacı zararınızı gidermediği takdirde başvurunuzun maddi değerine bağlı olarak tüketici hakem heyetine başvurma veya tüketici mahkemesinde dava açma hakkınız saklı bulunmaktadır. Diğer yandan meslek odasına şikayette bulunabilirsiniz. Haklarınızı kullanırken bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elvermediği takdirde bulunduğunuz yerdeki baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneriyorum.
Old 07-01-2018, 11:04   #12
Onur Polat

Varsayılan Muadil İlaç Beyan edilmek zorunda mı?

Merhaba doktorumun yazdığı agumentin bid 1000mg anti biyotik yerine, eczane bana hiç bir beyan da bulunmadan muadili olan amoklavin bid 1000mg verdi. amoklavin kullanımı sonunda ben yan etkisi olarak vaskülit rahatsızlığına yakalandım. bu konu da hukuki olarak muadil ilacı bana beyan etmeyen eczanenin sorumluluğu nedir ?
Old 14-01-2018, 21:05   #13
Konuk

Varsayılan verilen muadil ilaç

merhaba
geçen gün rahatsızlanıp hastahaneye gittim dokturun vermiş olduğu reçeteyi ilaçlarımı almak için eczaneye götürdüm.Dokturun yazmış olduğu ağrı kesici yerine muadil bir ağrı kesici verildi lakin verilen ağrı kesicinin kullanmayanız ekinin yazılan bi maddesinde ''mide veya baarsak ülseri (yara)'' yazmakta ve bu hastalıkta şahsımda mevcut hatta bu hastalığım için kullandığım sabit ilacın bile muadilini vermeye çalıştılar o ilacı her zaman kullandığım için o an farkına vardım ve kullandığım ilacı aldım.Bu yapılan hatada bu ağrı kesici yüzünden sağlığımdan olabilirim sizce şimdi ben ne yapmalıyım ?
Old 02-08-2018, 15:37   #14
Mesut ÇETİN

Alıntı:
Yazan Konuk
merhaba
geçen gün rahatsızlanıp hastahaneye gittim dokturun vermiş olduğu reçeteyi ilaçlarımı almak için eczaneye götürdüm.Dokturun yazmış olduğu ağrı kesici yerine muadil bir ağrı kesici verildi lakin verilen ağrı kesicinin kullanmayanız ekinin yazılan bi maddesinde ''mide veya baarsak ülseri (yara)'' yazmakta ve bu hastalıkta şahsımda mevcut hatta bu hastalığım için kullandığım sabit ilacın bile muadilini vermeye çalıştılar o ilacı her zaman kullandığım için o an farkına vardım ve kullandığım ilacı aldım.Bu yapılan hatada bu ağrı kesici yüzünden sağlığımdan olabilirim sizce şimdi ben ne yapmalıyım ?
------------------------------
Merhabalar,
Sizin reçetenizde yazılan ve eczanede verilen ilaç tam muadil olarak biliniyor ise eczacının bu konuda yaptığı bir hata yoktur.Bu konuda reçeteyi yazan doktor ile veya başka bir eczacının fikrini almanızda yarar var.
Verilen ilaç muadil kapsamında değil ise konusunda uzman bir hukukcudan destek alarak şikayetinizi yapabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi