Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Feragat halinde veraset ve intikal işlemleri

Yanıt
Old 29-04-2011, 11:44   #1
Av.Damla Y..

Varsayılan Feragat halinde veraset ve intikal işlemleri

Merhabalar,
veraset ve intikal işlemlerinde problemler var.Şöyle ki;müvekkilim kendisine düşen 2 gayrimenkul hissesinden kardeşi ile birlikte feragat etmek istiyor.Diğer gayrimenkul ve arabayı kabul ediyor.Onun emlak beyanı işlemlerini hallettim sorun olmdığından ötürü. Ancak bu feragat edilmek istenen evler müvekkilimin babasının ölümünden dolayı kendisine geçti ve diğer hissederlar babası ve babasının diğer 3 kardeşi. Bu gayrimenkullerin tapusunda sanıyorum veraset işlemleri yapılmamış çünkü anne babalarının üzerinde gözüküyor. Belediye bana feragat varsa diğer hissedarların da onayı olan belge getirmemi istedi. Ancak olayın temelinde su sorunlar var,feragat varsa müvekkilimin diğer kardeşininde vekaleti gerekiyor.Ancak kendisi özürlü ve vasi işlemleri hala sürüyormuş.vasi bile haklardan vazgeçme işlemini yapamıyor diye biliyorum. Çok karışık oldu; ancak bir avukat arkadaşım bana Söz konusu tapular doğrudan müvekkillerin ismi hiç geçmeden, diğer aile üyelerinin üzerine çıkarılabilirse belki sorun otomatik olarak ortadan kalkabilir” dedi. Böyle bir şekilde mi hareket edeyim yoksa feragat hiç yokmuş gibi hakların kazanılması doğrultusuna gidip,müvekkil ve kardeşi üstüne normal veraset beyanı verip üstlerine geçirim?Ancak daha sonra devir yöntemine gideyim?
Lütfen bir çıkış yolu.. Bu iş takibi beni cok koşturdu ve hiçbir belge tam olmadığı için artık sonuçlanmasını istiyorum.Amaçsızca eksikliklerle bilmeden koşturmak çok yorucu,Teşekkürler
Old 29-04-2011, 12:38   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Damla Y..
Merhabalar,
veraset ve intikal işlemlerinde problemler var.Şöyle ki;müvekkilim kendisine düşen 2 gayrimenkul hissesinden kardeşi ile birlikte feragat etmek istiyor.Diğer gayrimenkul ve arabayı kabul ediyor.Onun emlak beyanı işlemlerini hallettim sorun olmdığından ötürü. Ancak bu feragat edilmek istenen evler müvekkilimin babasının ölümünden dolayı kendisine geçti ve diğer hissederlar babası ve babasının diğer 3 kardeşi. Bu gayrimenkullerin tapusunda sanıyorum veraset işlemleri yapılmamış çünkü anne babalarının üzerinde gözüküyor. Belediye bana feragat varsa diğer hissedarların da onayı olan belge getirmemi istedi. Ancak olayın temelinde su sorunlar var,feragat varsa müvekkilimin diğer kardeşininde vekaleti gerekiyor.Ancak kendisi özürlü ve vasi işlemleri hala sürüyormuş.vasi bile haklardan vazgeçme işlemini yapamıyor diye biliyorum. Çok karışık oldu; ancak bir avukat arkadaşım bana Söz konusu tapular doğrudan müvekkillerin ismi hiç geçmeden, diğer aile üyelerinin üzerine çıkarılabilirse belki sorun otomatik olarak ortadan kalkabilir” dedi. Böyle bir şekilde mi hareket edeyim yoksa feragat hiç yokmuş gibi hakların kazanılması doğrultusuna gidip,müvekkil ve kardeşi üstüne normal veraset beyanı verip üstlerine geçirim?Ancak daha sonra devir yöntemine gideyim?
Lütfen bir çıkış yolu.. Bu iş takibi beni cok koşturdu ve hiçbir belge tam olmadığı için artık sonuçlanmasını istiyorum.Amaçsızca eksikliklerle bilmeden koşturmak çok yorucu,Teşekkürler

Evet oldukça karışık bir olay. Ama bu anlatım haliyle doğru yanıt almanız da çok zor.
Alıntı:
Ancak bu feragat edilmek istenen evler müvekkilimin babasının ölümünden dolayı kendisine geçti ve diğer hissederlar babası ve babasının diğer 3 kardeşi.

Alıntı:
Bu gayrimenkullerin tapusunda sanıyorum veraset işlemleri yapılmamış çünkü anne babalarının üzerinde gözüküyor.

Ben gayrımenkullerin tapuda kimin adına kayıtlı olduğunu anlamadım.

Alıntı:
Belediye bana feragat varsa diğer hissedarların da onayı olan belge getirmemi istedi

Neden Belediye? Tapu olmasın?

Alıntı:
ancak bir avukat arkadaşım bana Söz konusu tapular doğrudan müvekkillerin ismi hiç geçmeden, diğer aile üyelerinin üzerine çıkarılabilirse belki sorun otomatik olarak ortadan kalkabilir” dedi.

Bence avukat arkadaşınız da olayı anlamamış. Veraset belgesi sunulmadan devir olamayacağına göre veraset belgesindeki herkesin isminin olması gerektiğine göre size verilen cevap yanlış.

Kısaca verdiğiniz şifrelerle kimse tam puan alamaz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi