Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ortak konutta aile bireyim oturabilir mi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-03-2013, 15:44   #1
Konuk

Varsayılan ortak konutta aile bireyim oturabilir mi

Desteğiniz ve emeğiniz için çok teşekkürler. Eşim ve ben birbirimize boşanma davası açtık. Ben çocuğum olduktan sonra işten ayrılmak zorunda kaldım şu an için iş aramaktayım ve gelirim yok. Eşimin bana maddi bir desteği yok. Bu nedenle şu an için ailemle yaşıyorum. Ortak konutta ne ben ne de eşim oturuyor. Ortak konutumuzda kardeşim kalıyor ve karşılığında bana maddi destek sağlıyor. Eşim onun ortak konuttan çıkarılmasını sağlayabilir mi yasal olarak. Ben çıkarılmaması için bir tedbir alabilir miyim? Cevabınız için çok teşekkürler
Old 20-03-2013, 09:07   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Desteğiniz ve emeğiniz için çok teşekkürler. Eşim ve ben birbirimize boşanma davası açtık. Ben çocuğum olduktan sonra işten ayrılmak zorunda kaldım şu an için iş aramaktayım ve gelirim yok. Eşimin bana maddi bir desteği yok. Bu nedenle şu an için ailemle yaşıyorum. Ortak konutta ne ben ne de eşim oturuyor. Ortak konutumuzda kardeşim kalıyor ve karşılığında bana maddi destek sağlıyor. Eşim onun ortak konuttan çıkarılmasını sağlayabilir mi yasal olarak. Ben çıkarılmaması için bir tedbir alabilir miyim? Cevabınız için çok teşekkürler

Sayın konuk,
Boşanma davanızda tedbir nafakası isteyebileceğiniz gibi, ortak konutun size tahsisine karar verilmesini de talep edebilirsiniz. Ancak ortak konutun eşler dışında birinin yararlanmasına tahsis edilmesi mümkün değildir. Eşiniz, konut kendisine aitse dava yolu ile kardeşinizin oradan çıkarılmasını isteyebileceği gibi, o konutta kaldığı süre için işgal tazminatı talep edebilir.
Davanızı bir avukat ile birlikte yürütürseniz hak kaybına uğramazsınız. Geliriniz yok ise, adli yardım çerçevesinde sizin için bir avukat atanması talebi ile bulunduğunuz ildeki baroya başvurunuz.
Old 20-03-2013, 16:03   #3
Konuk

Varsayılan ortak konutta aile bireyim oturabilir mi

Cevabınız için çok teşekkürler. Eşim ortak konutun kullanım hakkını bana bırakmıştı. Bana istersem kiraya verebileceğimi istersem de aile bireylerime tahsis edebileceğimi söylediğinden böyle bir uygulamada bulunduk. Bunun hiç bir ehemmiyeti yok mu teşekkürler
Old 21-03-2013, 15:40   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Mahkeme kararı olmaksızın eşinizle anlaşarak ortak konutunuzu taraflar dışında birine kullandırmaya karar vermişseniz ,elbette boyle bir anlaşma geçerlidir.Fakat taraflardan birinin itirazı halinde mahkeme meslektaşımın belirttiği gibi yasal düzenlemeyi uygulayacaktır.

KAHDEM 'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi