Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanmama yardım istiyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-03-2013, 16:46   #1
Konuk

Varsayılan boşanmama yardım istiyorum

ben 2003 te resmi nikahla evlendım eşimle şiddettli geçimsizliten dolayı ayrıyız yıllardır ama bi türlü boşanamadım başkasınla imam nıkahlı yaşadım ve ımam nıkahlı eşimden bır çocugum oldu ve oglum resmi nıkahlı esımın üstüne kımlık alabıldım şimdi oglum 3 yasında seneye okula gıdecek baskasının soyadınla ailemden hiç bır destek görmedım aksıne hep dışlandım amcam sahıp cıktı oda vefat ettı sımdı bır arkadasımın evınde kalıyorum çocuguma baskası bakıyo ve ben ne nafaka nede tazmınat ıstıyorum sadece boşanmak ve cocugumun soyadını babamın soyadını vewrmek ıstıyorum ımam nıkahlı esımde sahıp çıkmadı şuanda ne çalışabiliyorum nede çocuguma bakabılıyorum benım ıstegım sadece boşanmak cocugumu yanıma almak kadın haklarınıda bılmıyorum yol gösterenım yok lütfen en kısa zamanda cevap yazın çok kötü bir durumdayım dava acacak durumun yok
Old 19-03-2013, 11:48   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Anlatımlarınıza göre hem boşanma davası hem de soybağının reddi/babalık davası için hukuki yardıma ihtiyacınız bulunmaktadır.

Bulunduğunuz yerdeki baro adli yardım servisine başvurarak tarafınıza bir avukat atanmasını isteyebilirsiniz.
Old 19-03-2013, 12:01   #3
Av. Hakan ÜSTÜN

Sn. konuk; meslektaşım Habibe Hanım'ın da dediği gibi dava açmak için maddi durumunuz yoksa bulunduğunuz yerdeki baro adli yardımdan faydalanabilirsiniz. Bu durumda sadece dava için zorunlu olan masrafları ödersiniz. Ancak bildiğim kadarıyla size adli yardımda bulunacak avukata boşanma ve fer'ilerinin dışında ayrıca soybağının reddi davası içinde ayrı yetki verilmesi gerekiyor. Adli yardımda bulunurken bunu da belirtmenizde yarar vardır.
Old 19-03-2013, 18:13   #4
Konuk

verdiginiz cvplar benı bıraz rahatlattı teşekür ederim fakat eski eşim nerde oldugundan haberım yok babası olmadıgını nasıl ıspat edebilirim mahkemede babamın üstüne geçebilirni oglum herhangı bı sorun olurmu ve ben nıkahlı esımden kaç mahkeme sonucu boşanabılırım zaten ıkametımdende araştırılırsa benım bı orada bı burada kaldıgım bellı yıllardır ayrıyım bide bır kaç ufak tefek şeylere para ödeyecegımı söylemışsiniz çok büyük mıktar degıldır ınsallah çünkü bi oncekı yazımdada belırttıgım gıbı maddı durumum iyi degıl
Old 21-03-2013, 15:24   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Daha önce de açıklandığı gibi;

Boşanma,Soybağının reddi ve bu davanın açılabilmesi için kayyım tayini için hukuki destek almanız gerekmektedir.

1-Her davada davalı tarafa usule uygun tebligat yapılması gerekir.Gizliden dava görülmez.Bu nedenle nikahlı olduğunu eşinizin adresini temin etmeniz gerekmektedir.

Temin ettiğiniz adres yeterli olmaz ise uyap sısteminden varsa merniz adresine tebligat yapılmasını isteyebilirsiniz.

2-tebligat yapıldıktan sonra yazışma ve on inceleme aşamaları ve tahkikata geçilecektir.Bu süreçlerin süresi
her dosyaya göre değişir.

3-Dava açarken harc ve maraflar peşin ödenir.Bu miktarları karşılayamayacak durumdaysanız dava açılırken adli yardım istekli dava dilekçesi sunulmalıdır.Hakim yargılama giderleri ve harç bakımından sizi adli yardımdan yararlandırma kararı verebilir.

4-

a-Soybağının reddi davası çocuğu temsil edecek kayyım tarafından açılacaktır.O nedenle önce kayyım atanmalıdır.Bu davada eşinizin baba olmadığı DNA araştırması ile belirlenecektir.Dava kabul edildiğinde çocuğunuzun kaydı babasının hanesinden sizin hanenize taşınacaktır.

b-Soyabağı davası bittiğinde bu defa asıl biyolojik babaya babalık davası açılması gerekir.Bu dava da kayyım tarafından açılmalıdır.

c-Biyolojik baba dilerse davaya gerek kalmadan çocuğu tanıyabilir ve nüfus kaydına geçişini sağlayarak soyadını taşımasını temin edebilir.

d-Çocuğunuz mahkemede babanızın üzerine geçemez.
Çocuğun babası vardır ve dava ona yöneltilmelidir.Babanız çocuğun hem babası hem dedesi olamaz .Siz de çocuğun hem annesi hem kardeşi olamassınız.Bu kayıtları kasten değiştirmek suçtur.

SONUÇ:Baro adli yardım servisine belirtilen konularda destek vermek üzere avukat atanması için başvurunuzu yapınız ve davalarınızı da adli yardım talepli olarak açınız.

KAHDEM 'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler
Old 22-03-2013, 19:52   #6
Konuk

dediginiz gibi bugun baroya gittim ve 10 gün içinde bi avukan atandıracaklarmış bana ve orada bi sorumlu bayanla uzun uzun konuştuk haklarımı ve neler yapabilecegimi söyledi şu anda çok rahatladım boşanmış gıbıyım sankı ve size çok teşekkür ediyorum bana yol gösterdi,giniz için inşallah en kısa zamanda buraya boşandım ve oglum artık bızım soyadımızı taşıyor dıye mutluluk ifade edecegim çok sagolun ......
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi