Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Cami olarak görünen yerin kamulaştırmasında yetkili idare?

Yanıt
Old 04-08-2011, 12:03   #1
av.23

Varsayılan Cami olarak görünen yerin kamulaştırmasında yetkili idare?

Herkese iyi çalışmalar.İmar planında cami olarak görülen taşınmaz için kamulaştırma yetkisi hangi idareye aittir? Şimdiden teşekkürler.
Old 04-08-2011, 12:12   #2
tiryakim

Alıntı:
Yazan av.23
Herkese iyi çalışmalar.İmar planında cami olarak görülen taşınmaz için kamulaştırma yetkisi hangi idareye aittir? Şimdiden teşekkürler.

Bir karar buldum meslektaşım umarım bulduğum karar işinize yarar...

T.C. YARGITAY
5.Hukuk Dairesi
Esas: 2010/16963
Karar: 2011/2486
Karar Tarihi: 16.02.2011

KAMULA
ŞTIRMASIZ EL ATMA DAVASI - İNŞAATIN CAMİ YAPTIRMA DERNEĞİ TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLDİĞİ - HUSUMETİN İMAR PLANINI YAPAN VE RUHSAT VEREN BELEDİYE BAŞKANLIĞINA KARŞI YÖNELTİLMESİ GEREKTİĞİ
ÖZET: Dava konusu cami, imar planında dini tesis, park, iski ve ilköğretim alanında kalmakta olup, inşaat her ne kadar cami yaptırma derneği tarafından gerçekleştirilmiş ise de, imar planını yapan ve cami inşaatının yapımı için ruhsat veren veya inşaatın yapılmasına engel olmayan büyükşehir belediye başkanlığına karşı husumet yöneltilmesi gerekir.
(2942 S. K. m. 10)
Dava: Taraflar aras
ındaki kamulaştırmasız el atılan taşınmaz bedelinin tahsili davasından dolayı yapılan yargılama sonunda, davanın kabulüne dair verilen hükmün Yargıtay'ca incelenmesi davalı idare vekili yönünden verilen dilekçe ile istenilmiş olmakla, dosyadaki belgeler okunup iş anlaşıldıktan sonra gereği görüşülüp düşünüldü:
Karar: Dava, kamulaştırmasız el atılan taşınmaz bedelinin tahsili istemine ilişkindir.
Mahkemece, davanın kabulüne karar verilmiş, hüküm davalı idare vekilince temyiz edilmiştir.
Dava konusu cami, imar planında dini tesis, park, İSKİ ve İlköğretim alanında kalmakta olup, inşaat her ne kadar Cami Yaptırma Derneği tarafından gerçekleştirilmiş ise de; imar planını yapan ve cami inşaatının yapımı için ruhsat veren veya inşaatın yapılmasına engel olmayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına karşı husumet yöneltilmesi gerekirken, davalı idare hasım kabul edilerek yazılı biçimde kabul kararı verilmesi,
Doğru görülmemiştir.
Sonuç: Davalı idare vekilinin temyiz itirazları yerinde olduğundan hükmün açıklanan nedenlerle HUMK. nun 428. maddesi gereğince BOZULMASINA, 16.02.2011 gününde oybirliği ile karar verildi. (¤¤)
Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programı

Teşekkürler...
Old 17-10-2012, 13:55   #3
avukat erdemin

Bu kararda fiili el atma durumu var arkadaşlar. Peki fiili el atma yok ve senelerdir de cami alanı olarak gözüken yer için husumeti kime yönelteceğiz? Ben sadece bu durumu yaratan belediyeye dava açılmalı diyorum ama sizlerin de görüşleri benim için önemli. Şimdiden teşekkür ederim.
Old 17-10-2012, 15:00   #4
Av.Mert

Aynı şekilde fiili el atmanın olmadığı diyanet işlerini hasım göstermiş olduğum bir davam devam etmekte. Davalı vekilleri "kamulaştırma yetkisi diyanet işlerinde değildir" gerekçesiyle husumet itirazında bulunuyorlar ancak husumetin kime yöneltilmesi gerektiği konusunda bir beyanları yok. Cami yapımını genelde dernekler ve şahıslar üstlendiği için konu biraz sıkıntılı. Yaptığım araştırmalar neticesinde söz konusu kamulaştırmaların diyanet işleri adına hazineye tescil edildiğini örgendim ancak asıl sorun kamulaştırma yetkisin kimde olduğu?
Old 25-02-2013, 19:19   #5
armegedon23

Konu ile ilgili gelişme olursa paylaşırsanız sevinirim. İl özel idaresinin ve belediyenin bu konuda yetkisi yok sanırım.
Old 25-02-2013, 22:20   #6
Av.Mert

Edindiğim bilgilere göre bu gibi durumlarda husumetin imar planını yapan belediyeye yöneltilmesi gerekiyormuş. Diyanet işlerine açtığım dava ile birleştirilmek üzere belediyeye karşı bir ek dava açmış bulunuyorum. Gelişmeler hakkında buradan bilgi vereceğim. İyi çalışmalar..
Old 11-03-2013, 15:46   #7
erkanoz

Bu hususla netlik kazandımı. Müvekkilimin de aynı konuda bir davası olacak. İmar planında cami olarak görünüyor. Fiili bir elatma mevcut değil. Bedelin tahsili ile ilgili bir dava açacağız fakat davalı iade Belediyemi olmalı yoksa diyanetişlerimi net karar veremedik. Gelişmelerden haberdar ederseniz sevinirim.
Old 23-02-2021, 19:59   #8
Mantalite

Varsayılan Kamulaştırma yetkisi ...

Alıntı:
Yazan Av.Mert
Aynı şekilde fiili el atmanın olmadığı diyanet işlerini hasım göstermiş olduğum bir davam devam etmekte. Davalı vekilleri "kamulaştırma yetkisi diyanet işlerinde değildir" gerekçesiyle husumet itirazında bulunuyorlar ancak husumetin kime yöneltilmesi gerektiği konusunda bir beyanları yok. Cami yapımını genelde dernekler ve şahıslar üstlendiği için konu biraz sıkıntılı. Yaptığım araştırmalar neticesinde söz konusu kamulaştırmaların diyanet işleri adına hazineye tescil edildiğini örgendim ancak asıl sorun kamulaştırma yetkisin kimde olduğu?

Merhaba, imar planında ‘dini tesis alanı’ olarak görünen bir yerin kamulaştırma yetkisinin kime ait olduğuna dair, bahsettiğiniz davalarda verilen karar nedir acaba ? Yada bu konu hakkında mevzuat ve/veya emsal karar ile beslenen bir değerlendirmeye sahip meslektaşım var mı? Bilgisini paylaşırsa çok sevinirim ..
Old 01-03-2021, 18:26   #9
Av.Mert

Merhabalar
Hukuki el atma kavramı artık idare mahkemelerinin görev alanına girdiği için husumet konusunda bir çelişki kalmadı zira idare mahkemeleri hasmı kendileri düzeltiyorlar. Benim dosyalarım ise ilçe belediyesi üzerinden karara çıktı.
Old 01-03-2021, 19:19   #10
Mantalite

Çok teşekkür ederim...Fiili el atmada, el atma kim tarafından gerçekleştirilmişse, husumetin ona yöneltilmesi gerektiğini düşünüyorum.. Dini tesis alanı olarak imar planında görünen yerin kamulaştırma yetkisinin de Diyanet İşleri Başkanlığında olduğunu .. Bu doğrultuda bir emsal karara rastlamadım..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi