Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Tutuklama kararı kesinleşmiş eşle boşanma

Konuyu Kilitleyin
Old 23-10-2009, 14:34   #1
Konuk

Varsayılan Tutuklama kararı kesinleşmiş eşle boşanma

Yaklaşık 6 ay önce boşanmaya karar verdik, ve ben ikametgahımı ailemin yanına taşıdım. Anlaşmalı olsun konusunda mutabakat sağlamıştık. Ancak geçen hafta eşim hakkında karşılıksız çek nedeniyle kesinleşmiş tutuklama kararı olduğunu öğrendim. Haliyle anlaşmalı olamayacak. Eşimin şu an belirli bir adresi yok. Tebligatta sıkıntım var.
1. Eşimin bir avukata boşanma vekaleti vermesiyle tebligatı avukatı alabilir mi?
2. Ben memurum, ancak şu an avukat tutacak durumum yok. İşi sıkıntılı olduğu için erkek olmasına rağmen benden nafaka talep edebilir mi?
3. Saygın bir mesleğim olduğu için eşim adına borçlar ve tutuklama kararı boşanmanın ilk celsede olmasını sağlar mı? Teşekkür ederim.
Old 23-10-2009, 16:06   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinizin 1 yıl veya daha uzun süreli özgürlüğü bağlayıcı kesinleşmiş cezası var ise,kendisine vasi tayini gerekir.

Boşanma davası tebligatı bu vasiye yapılmalı ve yine dava eşinize karşı bu vasi aracılığı ile yürütülmelidir.

Eşinizin 1 yıldan az cezası var ise, tebligatı mutlaka kendisine yapmanız gerekecektir. Davayı takip etmez ise, siz ileri sürdüğünüz hususları ispat ederek boşanmayı sağlamalısınız. Tebliğe elverişli adres tüm araştırmalara rağmen bulunmaz ise, ilanen tebligat yapılır.

Eşiniz lehine nafakaya hükmedilebilmesi için,boşanmaya sebep olaylarda sizin ağır kusurlu olmanız gerekmektedir.

Mesleğinizin saygınlığı, eşinizin borçları ve tutuklama kararları mahkemenin değerlendireceği hususlardır. Tek celsede boşanma kararı verilmesine gerekçe değildir.

Mahkemenin tüm delilleri değerlendirmesi, boşanmaya neden olan hususlarda kimin kusurlu olduğunu saptaması ve buna göre de kararını vermesi gerekmektedir.

Sayın Katılımcı,

Her halükarda davanızı bir avukat eli desteği ile takip etmeniz, hem daha çabuk sonuç almanızı sağlar. Hem de hak kaybına uğramanızı önler.

Davanızın usul ve esasa ilişkin daha geniş bilgi ve takibi için MUTLAKA doğrudan FİİLİ destek alınız.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi