Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İddet müddeti içerisinde doğan çocuk ve babalık

Yanıt
Old 08-06-2011, 10:19   #1
handekumas

Varsayılan İddet müddeti içerisinde doğan çocuk ve babalık

Merhabalar,

Bİr kadın boşanıyor ve boşanma tarihinden sonraki 300 gün içerisinde başka bir erkekten çocuk sahibi oluyor.

Çocuğun babası nüfusa gittiğinde çocuğun eski eşin üzerine kayıtlı olduğunu görüyor.

Nüfus haklı olarak iddet müddeti içinde doğum olduğu için çocuğun babasının eski eş olduğu karinesi ile kaydın bu şekilde olduğunu ifade ediyor.

Çocuğun gerçek babası olarak nüfus kaydını üstüne almak için izlememiz gereken yol hakkında tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Yaptığım araştırmalara göre iki yöntem kullanabiliyorum.

1. yöntem: Koca (eski eş) tarafından açılacak soybağının reddi davası. Bu davayı anne ve çocuğa karşı yöneltiyorum. Mahkeme çocuğa kayyım atayıp husumeti ona yöneltecek. Yargılama sonunda soybağının reddine karar verilirse, bu kararı kesinleştirdikten sonra gerçek baba nüfusa gidip evlilik dışı doğan çocuğunu tanıdığını beyan ediyor ve çocuğun nüfusunu üzerine alıyor.

2. yöntem : Çocuk tarafından açılacak soybağının reddi ve babalık davası. Bu davayı anne, eski eş ve gerçek babaya karşı açıp davalı eski eş ile çocuk arasındaki soybağının reddi ile diğer davalı gerçek baba ile babalık ilişkisi kurularak nüfus kaydının düzeltilmesi talepli açıyorum. Ancak burada merak ettiğim husus çocuk için önceden kayyım atanmasını sağlayıp kayyıma mı davayı açtırmak yoksa davacı kısmında çocuğu gösterip Mahkemeden kayyım atanmasını sağlayarak yargılamaya devam edilmesini istemem gerekiyor? Çocuk adına vekaleti de anneden velayeten mi almam gerekecek bu durumda?

Bana 1. yöntem daha hızlı sonuç elde etmemi sağlar gibi geldi.

Sizlerin de, özellikle bu ihtilafa ilikin uygulamaya rastlamış arkadaşların yardımıyla hukuki işlemlere başlamak istiyorum.

Teşekkür ederim.
Old 08-06-2011, 12:41   #2
AV ŞEYDA

Sayın meslektaşım,
Bence nüfus kaydının düzeltilmesi için dava açın ve eski eşi de davalı gösterin. bu şekilde hem babalık konusundaki incelemeyi rahat yaptırırsınız hemde nüfus kaydını düzeltmiş ve iki iş yapmamış olursunuz.Kaldıki eski eş babalık iddiasında bulunmaz ise davayı kabul ederse sorununuz kalmayacaktır.
Old 08-06-2011, 13:07   #3
handekumas

Yaptığım araştırmalara göre iki yöntem kullanabiliyorum.

1. yöntem: Koca (eski eş) tarafından açılacak soybağının reddi davası. Bu davayı anne ve çocuğa karşı yöneltiyorum. Mahkeme çocuğa kayyım atayıp husumeti ona yöneltecek. Yargılama sonunda soybağının reddine karar verilirse, bu kararı kesinleştirdikten sonra gerçek baba nüfusa gidip evlilik dışı doğan çocuğunu tanıdığını beyan ediyor ve çocuğun nüfusunu üzerine alıyor.

2. yöntem : Çocuk tarafından açılacak soybağının reddi ve babalık davası. Bu davayı anne, eski eş ve gerçek babaya karşı açıp davalı eski eş ile çocuk arasındaki soybağının reddi ile diğer davalı gerçek baba ile babalık ilişkisi kurularak nüfus kaydının düzeltilmesi talepli açıyorum. Ancak burada merak ettiğim husus çocuk için önceden kayyım atanmasını sağlayıp kayyıma mı davayı açtırmak yoksa davacı kısmında çocuğu gösterip Mahkemeden kayyım atanmasını sağlayarak yargılamaya devam edilmesini istemem gerekiyor? Çocuk adına vekaleti de anneden velayeten mi almam gerekecek bu durumda?

Bana 1. yöntem daha hızlı sonuç elde etmemi sağlar gibi geldi. Bu konuda düşüncelerinize ihtiyacım var.
Old 08-06-2011, 13:09   #4
handekumas

Şeyda hanım sanıyorum bu durumda nüfus kaydının düzeltilmesi talepli bir dava açmam mümkün değil ancak soybağının reddi talebine bunu ekleyebilirim.
Old 18-10-2011, 13:10   #5
advocate_demos

Varsayılan Davayı nasıl açtınız?

Değerli meslektaşım. Benzer bir dava bende de var. 300 günlük iddet müddeti içinde doğan çocuğun babası, boşanılan eş değil. Eski eş bunu kabul ediyor fakat kendisine ulaşmak zor.
Yeni eş çocuğun kendisinden olduğuna itiraz etmiyor. Çocuğa kayyım atanmasını istedim ve atandı. Bu durumda çocuk adına kayyımın dava açması gerekiyor herhalde. Siz ne yaptınız davanızla ilgili olarak. Bilgilendirirseniz sevinirim.
Old 21-10-2011, 15:22   #6
handekumas

Dava ile ilgili bir şey olmadı çünkü açmaktan vazgeçtiler maddi konulardan dolayı.
Old 21-10-2011, 15:45   #7
kezzy

Alıntı:
Yazan advocate_demos
Değerli meslektaşım. Benzer bir dava bende de var. 300 günlük iddet müddeti içinde doğan çocuğun babası, boşanılan eş değil. Eski eş bunu kabul ediyor fakat kendisine ulaşmak zor.
Yeni eş çocuğun kendisinden olduğuna itiraz etmiyor. Çocuğa kayyım atanmasını istedim ve atandı. Bu durumda çocuk adına kayyımın dava açması gerekiyor herhalde. Siz ne yaptınız davanızla ilgili olarak. Bilgilendirirseniz sevinirim.

İddet müddeti süre içinde Çocuğun kaydı koca(eski eş) üzerine yapılmakla birlikte, çocucğun baba adı olarak annenin eski eşinin adı belirtilir ve çocuk kadının eski eşinnüfus kütüğüne kaydedilir. Ancak çocuğun eski eşinden olmadığına dair durumu anlatır şekilde anneden dilekçe alınır ve kadının eski eşine bilgi verilerek çocuğu red davası açması telkin edilir. Daha sonra kadının kocası(eski eşi), çocuğu mahkeme kararı ile reddedip, dava sonuçlandıktan sonra gerçek baba babalığı tanıma senedi ile çocuğu kendi nüfusuna kaydettirir.

Türk Medeni Kanunun md. 286 ve md. 291 uyarınca soybağının reddi davasını koca, çocuk ve diğer ilgililer açabilir, anaya bu hak tanınmamıştır
Koca(eski eş), soybağının reddi davası açıyorsa sorun yoktur, dava sonunda çocuğun kendisiyle olan ve iddet müddeti içinde doğumla kurulan soybağı ortadan kalkacağından, gerçek baba bu çocuğu tanıyabilir, tanımaya yanaşmıyorsa hakkında babalık davası açılır.

Çocuk da bu davayı açabilir,ki bunun için doğal olarak çocuğu kayyım atanması gerekir.
Kayyımın, bu davayı, kayyım atama kararının kendisine tebliğinden itibaren bir ve her durumda çocuğun doğumundan itibaren beş yıl içinde açması gerekir.
Kayyım atanmamışsa çocuk, ergin (reşit) olduğu tarihten itibaren bir yıl içinde soybağının reddi davasını açabilir.
Çocuk (veya kayyım) tarafından açılacak dava ana ve kocaya(eski eşe) yöneltilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi