Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Staj Sırasında Çalıştığım için Staj İptal Edildi.

Yanıt
Old 06-11-2006, 12:16   #1
ystozkoparan

Varsayılan Staj Sırasında Çalıştığım için Staj İptal Edildi.

Arkadaşlar avukat yanındaki stajımın son dört ayını memurken yaptığım için stajım yakılıyor.Barolar birligine ruhsat için başvurduğumda böyle bir karar alındığını şifahen öğrendim.Ne yapabilirim Evliydim çalışmak zorundaydım çalışmak suçmudur? Lütfen yardım edin ne yapabilirim.1 yıl daha staj yapmakmı ölümden beter? Bu konuda dava açan arkadaşlar var ise acil irtibata geçmek istiyorum kendileriyle ystozkoparan@hotmail.com adresim
Old 13-11-2006, 02:20   #2
gizeemm

Sistemin saçma yanlarından biri de staj sırasında para getirecek bir işte çalışmamızın yasak olması.Dile kolay 1 yıllık bir dönem bu.Staj için harcadığınız yol parası, yemek parası, tuvalet parası(her adliyede varmı bilemiyorum ama Sultanahmet adliyesinde mevcut )... Acaba herkesin mezun olduğu halde harçlık alabileceği zengin bir babasının mı olduğu düşünülerek getirilmiş bir uygulama henüz çözemedim ben de. Artık 1 yıl neyle geçineceğimizi de boşverdik peki stajımızı bitirince ruhsat alabilmek için gerekli evraklara baktığımızda 2 milyara yakın bir masraf yapmamızın istenmesi bir çelişki değil midir sizce? Zaten mutlaka herkesin kıyıda köşede 3-4 milyarı vardır benimki de soru işte Bu bence bitkiye fotosentezi yasaklayıp buna rağmen niye çevreye oksijen üretmiyorsun demeye benziyor.
Old 26-11-2006, 12:49   #3
faruksa

Avukatlığa kabulde engeller
d) Avukatlık mesleki ile birleşemeyen bir işle uğraşmak,
işte bu fıkra staj döneminde memur olmaya engel.Memur olarak yaparsan avukatlığa kabul edilmiyorsun.stajın gecersiz sayılıyor.ayrıca bir cezai müeyyidesi var mı bilmiyorum.
durumu baro ile konuşup çözmek en önemlisi.
Old 26-11-2006, 13:32   #4
faruksa

baroyu boşverin işin aslını sayın tozkoparandan öğrendim.siz siz istifa ettikten sonra başlayın
Old 26-11-2006, 17:23   #5
Av. Melih

stajyerlerle ilgili düzenleme yapan yetkililerin staj dönemlerini maddi sıkıntılardan uzak geçirdikleri şüphesiz ancak yetki sahipleri yetkilerini kullanırken toplumun tamamına uygun kararlar vermeli zira hukukçu olmaları adalet mekanızması içinde olmaları da zaten bunu gerektirir.Sistem stajyerin yanında çalıştığı avukattan dahi para kazanmasına engel peki adalet bunun neresinde?
İnsanın ömründe bir sene bu kadar ucuzmu? İnsanın hakkı olanı almasına dahi engel olmak ne kadar vijdani? Kendileri para almadan eminim parmaklarını dahi oynatmazlar.Bu adaletsizliğe bir an önce son vermelerini dilerim
Old 29-11-2006, 14:58   #6
KaanK

Cok sacma bence ayrıca herhangi bir saglık güvencesi de saglanmıyor galiba.Kendimden örnek vereyim ögrenciligim bittikten sonra babamdan dolayı faydalandıgım saglık güvencem de sona erdi.Staj esnasında ssk tarzı bir kurulusta basladıgının tesbiti halinde stajın yanacagını bana belirttiler.
O halde ben mesela staj icin mahkemeye giderken basıma birsey gelse ne olacak ??
Old 29-11-2006, 18:22   #7
hukukçuhanım213

Türkiyede başka hiçbir iş kolunda böylesi adaletsiz bir staj sistemi yokken, adaletin kendi sistemi adaletsiz. şaka gibi. doktorlar intern oluyorlar, maaş alıyorlar. mühendisler staj yapıyorlar, ücret alıyorlar. bugün bu ülkedeki av.lık stajı, pratikte uygulaması bakımından staj değil, angaryadır, bedava çalıştırmadır. ruhsatınızı almanız, bir avukatın insiyatifine kalmıştır. onu memnun eder, yalakalığınızı gerektiği gibi yaparsanız, sicilinizi iyi doldurur verir. bu nasıl bir sistemdir? böylesine ciddi bir meslek, herhangi bir avukatın takdirine bırakılamaz. doğrudur hukuk fakültesi av. hakim, savcı, mezun etmez. o zaman bir av.ı yine başka bir avukat mı mezun edecektir? bu sistem değiştirilmeli, staj eğitim kurumlarının tekelinde olmalı, onun bunun keyfiyetine bağımlı durumdan çıkarılmalıdır! çalışma yasağı koyuyorsunuz, bu demektir ki stajyer başka bir işle uğraşmasın, hergün staja devam etsin. hangi meslekte insanlar 1 yıl boyunca bedava çalıştırlmaktadır? hadi bütün aksaklıklarına rağmen adliye stajı bölümünü geçtim. (kaldı ki onun da ne kadar sağlıkllı olduğu tartışılır!) hiç olmazsa av. yanı stajında belirli bir ücret sistemi getirilmeli bir kota konulmalıdır.. stajyer kabul etmek isteyen sıkıyorsa bu şekilde kabul etsin! bakın bakalım bedava stajyer çalıştırıp, sömürmek için önceden can atarken, şimdi kaç tane av. buna yanaşacaktır? madem usta çırak ilişkisi diyorsunuz sanayide çalışan çıraklar bile bugün en azından haftalık almaktadırlar! hukuk mezunu bir av. adayı ise, istisna olup vicdanlı bir av.ın yanında çalışanlar hariç bedava iş görmekte. bugün av.lar danışmanın bile uygulamada ücrete layık görülmediğinden şikayetçiler. bu ülkede bu staj sistemi devam edip, adalet sisteminin bizzat içinde olanlar bile, emeği sömürme eğilimindelerse, kalkıp vatandaştan danışma için, basit bir sayfa dilekçe! için ücret beklemek ne kadar doğrudur? önce temelden haksızlığa son verilmeli, sonra hukukun, savunmanın saygınlığını toplumda oturtmaya çalışılmalıdır.
Old 30-11-2006, 16:02   #8
ystozkoparan

Rahatsiz Stajımı yaktılarrr...Kesinleşti....

Evet arkadaşlar .Stajımın tamamen yandığına dair karar elime geçti.

Stajımı tekrar silbaştan yapacağım.Bi ayrıntı daha. Avukatlık sınavının kaldırılmasına ilişkin yasa teklifinin ilk metninde çalışarak staj yapabilme olanağını sağlayan bir durum söz konusu idi. Yine ayrıca sınavla ilgili ilk metindre önce sınav sonra staj diyordu.Ama yasa meclisten bambaşka şekilde çıktı.Bizle ilgili bir değişiklik yok.Sınav ise tamamen kalktı.Dava açsam en az iki yıl sürecek .Tekrar staj başlatmayı tercih ettim.İşin özünde haklıyım ama bu hakkımı savunacak mekanizmalar çok ağır işlediğinden yapacak bişey yok.1 yıl daha stajerlige devam .üstelik yaptığım bir staja,Hani nerede

Eşitlik, hakkaniyet? Öncekilere af vardı bize niye yok.? (BKZ. Av.Kanunu geçici madde 1.)
Bi dipnot daha.Ben başvurduğum baroya dürüstçe söyledim şu işten ayrıldım diye.Dürüstlüğün sonucu bu oldu.Oysa staj başlangıcı için emekli sandığına gittiğimde kaydım çıkmadı.Kaydım olmadığına dair belge aldıml.Bu şu demek.Eğerki ben iyiniyetle şu görevden ayrıldım demeseydim ve emekli sandığının verdiği yazıyı dosyama sunsa idim bugün ruhsatnamem elimde olacaktı.Yakındada bi af çıkardı.Maalesef bu memlekette işler böyle yürüyor.Kimse şu çalışma yasağını kaldıralım demiyor.Bizi insafsız bazı meslektaşlarımızın eline bırakıp sömürülmek durumunda bırakıyor.

Cevap veren tüm arkadaşlara ayrı ayarı teşekkür ediyorum.Aynı sıkıntıları kimsenin yaşamaması dileğiyle....
Old 01-12-2006, 13:22   #10
akif

Varsayılan haklısın ama

yaşını kaç olduğu önemli sağlık güvencesinden faydalnman için.çünkü eğer baban devlet memuru ise 2005 yılında devlet memurları kanununda yapılan değişikliğe göre 25 yaşını ikmal etmemiş kişiler (bay bayan farketmez) ebeveynlerinin sağlık imkanlarından faydalanabilirler.
Old 01-12-2006, 13:31   #11
quis

Bu uygulama çok saçma. Ben de hukuk fakültesi son sınıf öğrencisiyim ve 4 yıl boyunca maddi zorluklarla yeterince bogustum. Bayram tatillerimi bile memleketimde calısarak gecirdim. Şimdi mezun olduktan sonra stajımı yapmak için memleketimden başka bi yere gidecem ve 1 yıl boyunca hem bedava çalıcagım hemde başka bir işte calıstıgım icin stajım yanacak.....

Biz 4 yıl boyunca insan haklarına saygılı eşitliğe dayanan bir hukuk sisteminden bahsettiler.. Kurallar, kanunlar konurken bu kadar mı bencil olunur ?
Old 08-12-2006, 12:52   #12
ystozkoparan

evet arkadaşlar bu konuyu gündemde tutmak icin bu bölüme lütfen cevaplar yazın.Belki birileri duyar.Bilmeyen cok arkadaş var..Benim gibi sıkıntı yaşamasınlar...
Old 12-12-2006, 20:13   #13
KocherO

Ben de stajyer avukatım. Sanırım stajyerlerin başka işte çalışmalarını yasaklayan zihniyet şu mantıkla hareket etmektedir: ''Stajyer avukatların işi staj yapmaktır. Yani avukatlığı öğrenmektir. Bu yuzden başka işlerde çalışmaları demek avukatlığı öğrenmemek demektir.''
Normalde bu mantık aslında doğru bir mantıktır. Ama gelin görün ki stajı iyi gecirecek koşullar ve alt yapı yok. Staj tamamen boş geçmektedir hatta çoğunlukla staj= imza. Yani türkiyede staj dönemi boş geçmektedir. Stajyerlere ilişkin tek bir proje, etkinlik yok. En azından bulunduğum ilde stajyerlere ilişkin hiçbir çalışma mevcut değil.
Hal böyle iken yukarda sözünü ettiğim ''mantık'' boşa çıkmaktadır.
arkadaşımızın başına gelen olay çok üzücü ve kesinlikle haksız bir uygulamadır. Hepimiz bu kanunlar böyle diye uyarken o kanunları sorgulamaktan da geri kalmamalıyız..
Old 13-12-2006, 11:17   #14
faruksa

sevgili arkadaşlar bu konuyu çok yakından takip ediyorum.Konu ile ilgili çok ilginç detaylara rastladım.Örneğin Sağlık bakanlığına bağlı çalışan arkadaşlar önümüzde hafta yapılacak unvan sınavına giriyorlar ve unvan sınavına girebilmek için staj bitim belgesi gerekli.Yani hem çalışıp hem staj yapan birçok arkadaş var.Uygulama kanunun işlediği gibi gitmiyor.Fakat yinede siz siz olun kanunu çiğnemeyin
Old 13-12-2006, 18:19   #15
ibreti

Türkiye Barolar Birliği'nin sitesine girip, staj döneminde alabileceğiniz kredileri araştırmanızı öneririm.
Old 13-12-2006, 18:21   #16
Av. Asena

Stajyer avukat olmak gerçekten zor. Böyle bir olayın kimsenin başına gelmesini istemem. Üzüldüm..Fakülte bittikten sonra staja başlamak için evrak toparlama sırasında fark ettim ben de SSK-ES-BağKur' bağlı olunmaması gerektiğini. Okuduğum sürece geçerli olmak üzere babadan alınan emekli sandığı karnesinin süresi de bitti. Nerden faydalanacağımı da söylemedi Ankara Barosu.Adliye stajyeriyim şu an. Ankara Barosu stajyerlere kredi sağlıyor. Aylığı 300 YTL. Fena bir rakam değil. Staj bitimi itibariyle verilen 6 aylık olmak üzere toplam 1.800 YTL' yi 2.400 YTL olarak tahsil ediyor. Adliye stajı süresince avukat yanında çalışmanız da yasak, bir başka yerde çalışmanız da! Alınan kredi nasıl hemen staj bitiminde ödenecek peki? Dip notla belirtmek isterim ki stajyerlerin en büyük sorunlarından biri de okul zamanı alınan kredilerin bitiminden itibaren tahsiline başlanıyor olmasıdır. Hem de az ödemeler değil. Aylık 120-150 YTL'lik olmak üzere bilmem kaç senelik ödeme planı yapılıyor. Okulu bitirdiğiniz gibi 3.000 YTL'lik borç kapınızda..Tüm gün Adliyede olmanız isteniyor, klasik ve ciddi kıyafetle gelinmeniz isteniyor, yolda gelirken (ki bir üyemiz bunu sormuş zaten) başımıza bir iş gelirse ilgilenilmiyor. Ankara Barosu'nun sağladığı güzel bir imkan :ABAYS (Ankara Barosu Avukatlar Yardımlaşma sandığı)! Stajyer Avukatların, bu sandığa üye olabilmesi için Avukatların ödediği aidatın iki katını ödemek zorunda olduğunu biliyoruz.Çalışmamız ve herhangi bir sağlık kuruluşundan yararlanmamız yasak. Kıyafetimize ve bakımımıza dikkat etmemiz gerek. Adliye stajında olduğumuz için avukat yanında çalışmamıza izin yok. Öğle yemeği ücretini karşılayan yok. Bu bir gerçek ki ben hala babamdan para alıyorum.. Bu acı bir olgu. Bu bir çelişki mi? Hayır değil..Nedir? Bilemem.Bir üyemizden cevabı duymak isterim. Yargının önemli olan kollarından birini ,savunmayı oluşturan Avukatlar değil mi? Bizi Avukatlık Kanunu'na tabi kılmaları dışında nasıl yaşıyorsunuz diye soran yok.Stajyerlerin sıkıntısı büyük. Özellikle de birşey vermeden talep edildiği için Sorunum para değil. Ama şartları ve talepleri bir kenara alırsak dengeyi ne ile sağlayacğımızı söyleyen yok. Matematikte tarafların eşitliği vardır. Burada böyle bir durum mevcut görünmüyor.
Old 14-12-2006, 01:49   #17
gizeemm

Sizi bilemem ama ben kredi almayı hiç düşünmüyorum. Zamanı gelince ödeme imkanınız olacak mı? Hele de benim gibi katkı öğrenim kredisi alan arkadaşlar bunları hep beraber nasıl ödeyebilirlerki.Aslında stajımızın 2. dönemine avukatın yanında devam ederken baro tarafından belirlenmiş bi ücret verilmesi gerekiyor bence bize.Avukatlar da belki de o zaman bedava çalıştıracak çaycı+sekreter+dava takipçisi olarak görmez stajyerleri. çözülmesi zor bi durum
Old 14-12-2006, 10:25   #18
Tiocfaidh

Sayın Stj. Av Asena,

Bahsettiğiniz kredi, Barolar Birliği'nin stajyer avukatlar için oluşturduğu fonun finanse ettiği(yani bildiğimiz) staj kredisi ise, geri ödemeler konusunda bahsettiğiniz kagılara kapılmanıza gerek yok. Çünkü geri ödemeler stajın bitim tarihinden itibaren iki yıllık süre dolduktan sonra muaccel hale geliyor. İki yıllık sürenin dolmasını bekleyip beklememek borçluya tanınan bir opsiyon. Stajınızın hemen bitim tarihinde toplu geri ödeme yapmanız halinde borcunuza faiz işlemiyor(ya da sadece %10 gibi cüzzi bir faiz işliyor, tam hatırlayamıyorum). Tabi bunlar Barolar Birliği'nin sağladığı staj kredisi sözleşmesinin şartları. Eğer bahsettiğiniz gibi Ankara Barosu tarafından sağlanan özel bir kredi ise sözleşme şartları farklı olabilir.
Old 14-12-2006, 15:36   #19
Av.Duygu Işık Behrem

Her ne kadar stj.lere "staj kredisi" sağlansa da, bu kredinin amaca tam anlamıyla hizmet ettiğine inanmıyorum. Çalışma yasağı bulunan ve maddi durumu yeterince elverişli olmayan bir stj. avukat, açıkça bu krediyi almaya mahkum edilmektedir!
Geri ödeme koşulları olarak uygun bir kredidir. Sayın Tiocfaidh'in de belirttiği gibi geri ödeme 2 yıl sonra başlamaktadır; parayı nakit olarak ödemeniz halinde faiz işletilmemekte,nakit ödeme yapamadığınız takdirde toplam borcun %10 u oranında faiz işletilerek borç 12 eşit taksite bölünmektedir.
Ancak ne olursa olsun, kredi bir tercih sonucu alınıyorsa "kredi" vasfını haizdir. Eğer kişi krediyi almak zorunda bırakılıyorsa burada önemli bir yanlışın olduğu açıktır!
Kanımca, kanunla çalışma yasağı konuluyorsa, stj.in haklarının da güvence altına alınması gerekmektedir. Bu durumda en azından aylık yemek ve yol masraflarını karşılayacak bir ödeme her stj.e yapılmalıdır. Veyahut çalışma yasağı kaldırılmalıdır.
Stajı yanan arkadaşlarıma geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum! Gerçekten bazı şeyleri silbaştan yaşamak üzücü.
Not: Ankara'da staj yaptığım dönemde staj kredisine ilişkin geri ödemenin kaldırılması ile ilgili bir imza kampanyası başlatılmıştı ancak sonuç olarak aradan geçen 2-3 yıl zarfında değişen hiçbir şey olmadığını da görüyorum.
Old 14-12-2006, 19:40   #20
KaanK

Ya bir de bu krediyi her basvurana vermiyorlar mesela benim basvurumu ailemin maddi durumunu gerekce göstererek kabul etmediler.Ama neticede bu bir kredi burs degil yani hayalkırıklıgı oldu
Old 15-12-2006, 18:39   #21
hilalki

Soru stajım yanar mı benim de???

merhaba arkadaşlar..ben de stajyer avukatım..yeni Sosyal Güvenlik Yasası babamı çok korkuttuğu için(9000 gün pirim ödemek zorunda kalmak,geç emekli olmak ..gibi)bana illa 2006 yılında 1 gün dahi olsa bir yerde ssk lı gibi görünmem konusunda ısrar ediyo.hatta bugün bir arkadaşıyla görüşmüş ve pazartesi başlatalım diyo..bunun gayr-ı hukuki bir yol olduğunu biliyorum,bu durumun stajıma nasıl etki edeceği konusunda da bir fikrim olmadığı için bir yandan istememe rağmen bir yandan da istemiyordum.şimdi bu forumu gördüm ve arkadaşımzın stajının yandığını okudum..o zaman ben de eğer bir yerde 1 gün dahi ssklı olarak görününürsem,stajım yanar mı??? lütfen bana yardımcı olun arkadaşlar.. korktum şimdi yaa..zaten staj dönemi sıkıntılı bir dönem bunu bir kez daha yaşamak istemiyorum..
Old 16-12-2006, 00:45   #22
faruksa

Alıntı:
merhaba arkadaşlar..ben de stajyer avukatım..yeni Sosyal Güvenlik Yasası babamı çok korkuttuğu için(9000 gün pirim ödemek zorunda kalmak,geç emekli olmak ..gibi)bana illa 2006 yılında 1 gün dahi olsa bir yerde ssk lı gibi görünmem konusunda ısrar ediyo.hatta bugün bir arkadaşıyla görüşmüş ve pazartesi başlatalım diyo..bunun gayr-ı hukuki bir yol olduğunu biliyorum,bu durumun stajıma nasıl etki edeceği konusunda da bir fikrim olmadığı için bir yandan istememe rağmen bir yandan da istemiyordum.şimdi bu forumu gördüm ve arkadaşımzın stajının yandığını okudum..o zaman ben de eğer bir yerde 1 gün dahi ssklı olarak görününürsem,stajım yanar mı??? lütfen bana yardımcı olun arkadaşlar.. korktum şimdi yaa..zaten staj dönemi sıkıntılı bir dönem bunu bir kez daha yaşamak istemiyorum..
sevgili hilalki yeni sosyal sigortalar yasasında hizmet borçlanması müessesini araştır.Sadece sigortalı olacağım diye stajı yakmanın anlamsız buluyorum.Aile baskısının mesleğinin geleceğini tehlikeye atmaması için bu konuda iyice düşünüp karar ver.sabır ve başarı diliyorum
Old 16-12-2006, 02:24   #23
ragıp

sevgili yavuz
sen yine iyisin. Ben stajımı, savcı ihsan beyin yanında yapmıştım. Senin durumuna benzer bir olay gelmişti. Bırak staj yakmayı, bir de ağır ceza mahkemesinde stajyer avukat aleyhinde dava açmıştı.
Old 17-12-2006, 22:32   #24
hilalki

sayın faruksa,çok teşekkür ederim ilginiz ve yanıtlarınız için..bu konuyu araştıracağım ve de yanıta ulaşabilirsem siz sevgili ths üyeleri ile paylaşacağım..sevgimle..
Old 18-12-2006, 18:56   #25
Alper Günay

Baronun stajyer avukatlara verdiği krediler yetersiz. Zaten bu kredilerin verilmesi de zorlaştırıldı, pek çok kişinin başvurusu reddedildi; ben başvuru formunu, istedikleri belge, bilgi, kefil, vs.'yi gördükten sonra krediye başvurmaktan vazgeçtim.
Eğer stajyerlerin başka işlerde çalışmaları istenmiyorsa, nasıl geçineceklerini de söylemeleri gerek. Stajyer avukatların hiçbir maddî güvencesi yok. Ama bu durum görmezden geliniyor nedense. Bu koşullar altında staj nasıl sağlıklı yapılır, bilemiyorum. Stajyerlerin çalışmamaları için hiç değilse asgarî ücret oranında kredi/ücret almaları gerek barodan ve bu da karşılıksız olmalı. Yanı sıra, bu 1 yıllık dönem çalışma sayılıp, st. avukatlar sigortaya bağlanmalı. Mevcut düzenlemenin, insancıl ve adil olduğunu söylemek oldukça güç.
Old 19-12-2006, 08:55   #26
avtiyatro

ben de antalya barosu stajyer avukatlardanım. benim stajımın tamamını adli yargı adalet komisyonu iptal etti. hem de böyle bir yetkisi olmadığı halde. ben de dava açtım ve sonucunu bekliyorum. staj konusunda baroların hiç bir etkin durumu yok. mesela benim olayda davaya taraf olun dedim kabul etmediler. sırf hakimlerle karşı karşıya gelmemek için. eee barolar yoksa hakimlerin mi meslek kuruluşu??????? ne dersiniz
Old 19-12-2006, 10:41   #27
fkb

Karar Gündemde Tutalim!!!....

Değerli arkadaşlar;

Ben de tozkoparanın yaşadığı durum karsısında cok üzüldüm..
Zaten bu uygulama cok anlamsız..uygulamada insanlar bir şekilde yolunu bulup yapıyorlar stajı zaten.. neden ugrasırlar kine...

Arkadaşlar;

Bence bu anlamsız uygulamanın değişmesi için, bu konuyu gündemde tutalım ve değişmesi adına ne gerekiyor ise yapalım, derim..

Daha fazla mağduriyet yaşanmaması için elele....
Old 19-12-2006, 14:22   #28
faruksa

sevgili fkb görüşlerine katılıyor,destekliyorum.
Bu konudaki değişiklik için üzerimize düşen neyse yapmaya hazırız.saygılar
Old 21-12-2006, 18:35   #30
ibreti

Bektaşi'yi şarap içerken yakalayıp, karga tulumba şehrin kadısının huzuruna çıkarmış zaptiyeler. İçki içenlere olabildiğince düşman olan Kadı, Bektaşi'yi imtihana tabi tutmuş aklınca ve sormuş;
K-Bre sen müslüman mısın?
B-Evet müslümanım.
K-Bre islamın şartı kaçtır söyle bakalım?
B-Bir!!!
Bektaşi'nin bilgisiz olduğu kanaatine varan Kadı efendi gözlerini kısmış ve imalı imalı sormuş;
K-Bre nasıl olurmuş söyle bakalım?
B-Kelime-i şehadet! Bütün şartı bu!
K-Bre diğer dört şartını ne yaptın?
B-Zenginden zekatla haccı kaldırdık, fukaradan da namazla orucu.. Kala kala kelime-i şehadet kaldı...
-
Avukatlık sınavına karşıyız. Stajda çalışma yasağına karşıyız. Ortaya bir öneri getiren yok. Sürekli yakınmalar...
Oldu olacak Hukuk Fakültesi mezunu olma şartını da kaldıralım da tamam olsun.
-

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=9698

Arkadaşlar lütfen üsteki linki açıp, Bahar Kesici arkadaşımızın yaşadığı sıkıntıyı kendi kaleminden okuyun. Belirli zorluklar elbette olacak. Hatta yaşanmaması gereken zorluklar da olacak.
Ne yaparsanız yapın lütfen kendinizi iyi yetiştirin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi