Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Sonuçlanmış bir davayı incelemek için dosyaya erişme

Yanıt
Old 29-06-2011, 17:52   #1
Emre Can

Soru Sonuçlanmış bir davayı incelemek için dosyaya erişme

İyi günler,Mülga TCK'da taksirle öldürme,cezada indirim sebepleri,kusurluluk vb tüm maddeleri gerekçeleriyle birlikte inceledim.Bir tanıdığımın kardeşi yaklaşıl 8 sene önce trafik kazası sonucu vefat etmiş.Sanık olan aracı kullanan kişiye 2 ay hapis cezası verilmiş.Ben topladım böldüm çıkardım bazı maddeleri uygulayıp bazılarını uygulamadım kombinasyon halinde hepsini yaptım ama bir türlü 2 ay rakamını elde edemedim.İncelemek adına dava dosyasına ulaşabilir miyim?Eğer ulaşabiliyorsam nasıl bir yol izlemeliyim bilgi edinme kanunu kapsamına mı girer yoksa ilgili adliyenin adalet komisyonuna ya da cumhuriyet savcılığına dilekçe ile başvurmam mı gerekir?
Old 30-07-2011, 14:10   #2
üye31284

HUMK Madde 157 - Her iki taraf veya vekilleri dava dosyasını tetkik ve mütalaa edebilirler.

Siz taraf da değilisiniz vekil de değilsiniz...

Gerçi vekili olmasanız da avukat olmanız halinde yine de dosyaya Avukatlık Kanunu gereği ulaşabilirdiniz ancak profilinize baktığımda öğrenci olduğunuzu gördüğümden bu yola da başvuramazsınız.

Dosyayı bilgi edinme kanunu kapsamında da inceleyemezsiniz.

Ancak yine de hakime vereceğiniz bir dilekçeyle yasal hak olarak değil ama hakimin insiyatifiyle inceleme imkanınız olabilir belki.

Ya da kalemle olan iyi bir iletişim ( burada tatlı dilden şeytan tüyünden falan bahsediyorum başka bir şeyden değil ) bile bazen pek çok yolu açabilir, böyle bir durumda açmaması gerektiği halde...

Bir sonuca ulaşabildiniz mi geçen süre içerisinde inceleme açısından?
Old 30-07-2011, 18:51   #3
Emre Can

İlginiz için teşekkür ederim.Biliyorum biraz alışıldık değil ama ilkokuldaki türkçe hocam avukat olmuş bunu öğrenmemle birlikte numarasını bulmam kendimi tanıtmam ve mevzuyu açıp yardım istemem bir oldu Sayesinde erişebildim dosyanın fotokopisine.Mülga tck ile ile ilgili maddeler olduğu için ağır ağır inceliyorum.Cevap için tekrar teşekkür ederim.
Old 31-07-2011, 13:49   #4
Armağan Konyalı

Sayın emre can

Merak ettiğiniz konu, kararda nasıl olup da 2 aylık ceza verildiği idi. Bu merakı gidermenin yolu dosyayı aramaktansa karar kartonundan karar örneğini okumaktır.

(Karar Kartonu: Mahkemelerde her kararın bir örneği sıra numarasıyla bir klasörde saklanır. Bu klasöre karar kartonu denir.)

Sayın zeytinn
Konu ceza ile ilgili ise HUMK yerine CMK'a bakılmalıdır. Doğru yola girmezseniz yanlış meydana çıkarsınız.

Saygılarımla
Old 31-07-2011, 23:19   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Emre Can
İyi günler,Mülga TCK'da taksirle öldürme,cezada indirim sebepleri,kusurluluk vb tüm maddeleri gerekçeleriyle birlikte inceledim.Bir tanıdığımın kardeşi yaklaşıl 8 sene önce trafik kazası sonucu vefat etmiş.Sanık olan aracı kullanan kişiye 2 ay hapis cezası verilmiş.Ben topladım böldüm çıkardım bazı maddeleri uygulayıp bazılarını uygulamadım kombinasyon halinde hepsini yaptım ama bir türlü 2 ay rakamını elde edemedim.İncelemek adına dava dosyasına ulaşabilir miyim?Eğer ulaşabiliyorsam nasıl bir yol izlemeliyim bilgi edinme kanunu kapsamına mı girer yoksa ilgili adliyenin adalet komisyonuna ya da cumhuriyet savcılığına dilekçe ile başvurmam mı gerekir?

2 ay hapis cezası 765 sayılı TCK uygulanarak örneğin şu şekilde verilmiş olabilir:

Taksirle adam öldürme (455/1) => 2 yıl hapis
Sanığın kusuru 1/8 ise (455/3) => 3 ay hapis
Sanık 15'den büyük 18 yaşından küçük ise (55/1-3) => 2 ay hapis
Old 02-08-2011, 17:46   #6
Emre Can

Sayın ALADAĞ,duruma uyan kombinasyonları denedim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi