Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Tebliğname nedir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-03-2011, 12:40   #1
om mani padme hum

İnceleme Tebliğname nedir?

Merhaba sayın üyeler,
Ben hukuk fakültesi 2. sınıf öğrencisiyim.
Ceza Hukuku Genel Hükümler dersi gereği bir karar analizi yapmam gerekiyor.
Bu karar analizinde mercii görüşlerini de yazmalıyım.

Analiz yaptığım Yargıtay 2.Ceza Dairesi kararında ".... ve tebliğnamedeki isabet eden atışı yapan belli olmadığından beraatleri gerektiğine dair görüşe iştirak edilmemiştir." şeklinde bir cümle var.

Tebliğname nedir? Araştirdiğim kadarıyla savcı tarafından temyiz isteği olduğunu öğrendim ancak emin değilim. Cumhuriyet savcılarını da mercii olarak saymamız gerektiğinden tebliğnamenin ne olduğunu iyice kavramam gerekli.

Değerli bilgilerinizle beni aydınlatırsanız minnettar kalırım.
Old 04-03-2011, 14:17   #2
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan om mani padme hum
Merhaba sayın üyeler,
Ben hukuk fakültesi 2. sınıf öğrencisiyim.
Ceza Hukuk Genel Hükümler dersi gereği bir karar analizi yapmam gerekiyor.
Bu karar analizinde mercii görüşlerini de yazmalıyım.

Analiz yaptığım Yargıtay 2.Ceza Dairesi kararında ".... ve tebliğnamedeki isabet eden atışı yapan belli olmadığından beraatleri gerektiğine dair görüşe iştirak edilmemiştir." şeklinde bir cümle var.

Tebliğname nedir? Araştirdiğim kadarıyla savcı tarafından temyiz isteği olduğunu öğrendim ancak emin değilim. Cumhuriyet savcılarını da mercii olarak saymamız gerektiğinden tebliğnamenin ne olduğunu iyice kavramam gerekli.

Değerli bilgilerinizle beni aydınlatırsanız minnettar olurum.

Tebliğname,taraflardan birince temyiz edilen ve görevli ceza dairesinin önüne gelen dosyaya ilişkin olarak, Yargıtay C.Başsavcılığının temyiz istemi hakkındaki düşüncesini bildirdiği yazılı belgenin adıdır. Bu belge, temyiz isteminin aleyhine ise, temyiz edene tebliğ edilir ve 7 gün içinde cevap verilebilir. Konu, CMK.nın 297. maddesinde düzenlenmiştir. Saygılar, başarılar.

Alıntı:

Temyiz dilekçesinin tebliği ve cevabı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının görevi

MADDE 297.- (1) 296 ncı maddeye göre hükmü veren bölge adliye mahkemesince reddedilmeyen temyiz istemine ilişkin dilekçesinin bir örneği karşı tarafa tebliğ olunur. Karşı taraf, tebliğ tarihinden itibaren yedi gün içinde yazılı olarak cevabını verebilir.
(2) Cevap verildikten veya bunun için belirli süre bittikten sonra dava dosyası, bölge adliye mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilir.
(3) Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca düzenlenen tebliğname, hükmü temyiz etmeleri veya aleyhlerine sonuç doğurabilecek görüş içermesi halinde sanık veya müdafii ile katılan veya vekillerine ilgili dairesince tebliğ olunur. İlgili taraf tebliğden itibaren bir hafta içinde yazılı olarak cevap verebilir.
(4) Üçüncü fıkra uyarınca yapılacak tebligatlar, ilgililerin dava dosyasından belirlenen son adreslerine yapılmasıyla geçerli olur.
(5) 262 ve 263 üncü madde hükümleri saklıdır.
Old 04-03-2011, 15:09   #3
om mani padme hum

Sayın Güntay,
Cevabınız ve ilgili madde için teşekkür ederim.

Şu halde Yargıtay C. Başsavcılığının görüşünün(yukarıda yazdığım ,kararda geçen cümleye dayanarak) faillerin beraat etmesi yönünde olduğunu anladım.

Umarım doğru anlamışımdır
Old 04-03-2011, 16:02   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan om mani padme hum
Sayın Güntay,
Cevabınız ve ilgili madde için teşekkür ederim.

Şu halde Yargıtay C. Başsavcılığının görüşünün(yukarıda yazdığım ,kararda geçen cümleye dayanarak) faillerin beraat etmesi yönünde olduğunu anladım.

Umarım doğru anlamışımdır

Doğru anlamışsınız.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi