Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Fesihten sonraki işyeri devrinin işçilik haklarına etkisi

Yanıt
Old 16-01-2013, 16:37   #1
Nusret

 
Varsayılan Fesihten sonraki işyeri devrinin işçilik haklarına etkisi

İş sözleşmesi feshedildikten sonra, davalı işverenliğin işyerinin devredilmesi durumunda, yeni satın alan şirketin ilama dayalı alacaklardan sorumluluğu var mıdır? Satın alan şirkete de, yeni açılacak davalarda husumet yöneltilebilir mi?

Bu konuda arkadaşlar düşüncelerini ve dayanaklarını yazabilirlerse sevinirim.
Old 18-01-2013, 14:24   #2
Avukat Tekin

 
Varsayılan

Borçlar Kanunu m.202'deki şekliyle bir devirden bahsediyorsak yeni işyerinin sorumluluğu vardır.
Old 19-01-2013, 23:50   #3
Nusret

 
Varsayılan BK madde 202

Tekin Bey; ben de öyle düşünüyordum, ama maddenin birinci fıkrası "Bir malvarlığını veya bir işletmeyi aktif ve pasifleri ile birlikte devralan"dan bahsediyor.

Bir şahıs şirketinin veya tüzel kişiliği olan şirketin, o malvarlığını veya işletmeyi sadece aktifleriyle birlikte alması mümkün müdür? Mümkünse, bu durumda alacaklılardan mal kaçırma sözkonusu olmaz mı? Olursa, buna karşı ne yapılabilir? Mümkün değilse, sözkonusu devir iptal edilebilir mi?
Old 20-01-2013, 13:48   #4
law89

 
Varsayılan

"Yukarıdaki hükümlere göre devir halinde, devirden önce doğmuş olan ve devir tarihinde ödenmesi gereken borçlardan devreden ve devralan işveren birlikte sorumludurlar. Ancak bu yükümlülüklerden devreden işverenin sorumluluğu devir tarihinden itibaren iki yıl ile sınırlıdır."(İş Kanunu m.6/3) İş yeri devrinden önce doğan bir alacak söz konusu olduğundan devreden ve devralan müteselsilen sorumludur.
Old 21-01-2013, 18:00   #5
Nusret

 
Varsayılan Fesihten sonraki devir demiştim...

Bu madde, devir sırasında hala geçerli olan, var olan işsözleşmesine dayanarak çalışan işçilerin haklarını düzenleyen bir madde. Bu nedenle, forum konusunun başlığına özellikle "Fesihten sonraki işyeri devri" tümcesiyle başladım.

Siz, bu maddenin kıyasen sona eren sözleşmelere de mi uygulanacağını söylemek istiyorsunuz, yoksa iki durumu karıştırdınız veya benim mevcut sözleşmelere etkisini mi sorduğumu sandınız bilemiyorum. Netleştirirseniz sevinirim.
Old 21-01-2013, 21:00   #6
Adli Tip

 
Varsayılan

Bir işe iade davası söz konusuysa, ve devir fesihten sonraki 4 ay içinde gerçeklemişse, devralan işveren de sorumlu olacaktır. Bunun dışında, İş Kanunu 6. Madde kapsamında devralan işverenin sorumluluğu olmaz.
Old 22-01-2013, 01:25   #7
Nusret

 
Varsayılan İşyeri devri veya işyerinin sahibi olan şirketin devri.

Bizim olayımızda sözkonusu olan, işyerinin devridir. İşyerinin eski sahibi olan şirket işyerini (olayımızda hastaneyi) yeni sahibi olacak şirkete satıyor.

Değerlendirmeyi buna göre yaptığımızda Adli Tıp arkadaş haklı gibi görünüyor.

Peki, devrin aktif ve pasiflerle birlikte gerçekleşmesi kuralına ne oldu diye de sormak lazım. Bunu sağlayan nasıl bir devirdir?

Devralan şirketin, sadece iş hukuku kuralları çerçevesinde değil, ticaret hukuku kuralları çerçevesinde de devirle ilgili sorumluluklarını tartışmak lazım burada. Çünkü ortada devir sırasında mevcut müstakbel bir şirket borcu var.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Yargıtay kararı arıyorum. (hizmet akdinin devrinin, fazla mesai , ücret alacağı gibi doğmuş olan alacaklara etkisi konusunda ) Av.Y.Selim ÜSTÜN Meslektaşların Soruları 8 09-09-2012 22:42
Ek Davadan Sonra Davacı Tarafaından Müddebihin Devrinin Ek Davaya etkisi ? av.buğra Meslektaşların Soruları 1 26-02-2010 13:06
Taşeron Firmanın Işçilik Haklarına Ilişkin Sorumluluğu av.nesrinzeyneb Meslektaşların Soruları 3 26-06-2008 22:48
İlk işe giriş tarihinden sonraki yaş tashihinin emekliliğe etkisi avegunduz İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Çalışma Grubu 7 13-12-2007 00:04


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03501391 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.