Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukat borçlu olursa alacaklı vekilinin borcun tahsili için yapabileceği cebri icra işlemlerinin meslek kuralları ile değerlendirilmesi

Yanıt
Old 27-07-2011, 15:59   #1
av.sgenc

Varsayılan Avukat borçlu olursa alacaklı vekilinin borcun tahsili için yapabileceği cebri icra işlemlerinin meslek kuralları ile değerlendirilmesi

Değerli meslektaşlarım;
Bçyle bir olayla karşılaşmamak dileklerimle bir konuyu avukatlşık mesleği etik değerler içerisinde tartışmak istedim.Şöyle ki;
(A) isimli avukat (B) isimli bir şahsa borçlu ve (B)'nin avukatı (C), (A)ya karşı icra takibi başlatıyor. Ancak (A), maddi durumu bu borcu ödemeye elverişli olmasına rağmen tabiri caizse gıcıklığına bu borcu ödemiyor. Hatta hakkında taahhüdü ihlalden 3 aylık kesinleşmiş hapis cezası olmasına rağmen.

1. Burada vekil (C), borçlu avukat (A)'yı (3 aylık kesinleşmiş tazyik hapsi olduğu için) adliyede (mesela duruşma beklerken) kolluk vasıtasıyla yakalatırsa,
2. Vekil (C), borçlu avukat (A) hakkında adliye ortamında/icra dairesinde/duruşma beklerken/avukatlar odasında cep hazci yapmak isterse (tabi ki icra marifetiyle),
3. Yukarıda yazılı her iki durumu borçlu avukatın ofisinde yaparsa,

bu durumları avukatlık meslek kuralları ışığında etik açıdan nasıl değerlendirirsiniz.
Saygılarımla...
Old 27-07-2011, 17:07   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan av.sgenc
Değerli meslektaşlarım;
Bçyle bir olayla karşılaşmamak dileklerimle bir konuyu avukatlşık mesleği etik değerler içerisinde tartışmak istedim.Şöyle ki;
(A) isimli avukat (B) isimli bir şahsa borçlu ve (B)'nin avukatı (C), (A)ya karşı icra takibi başlatıyor. Ancak (A), maddi durumu bu borcu ödemeye elverişli olmasına rağmen tabiri caizse gıcıklığına bu borcu ödemiyor. Hatta hakkında taahhüdü ihlalden 3 aylık kesinleşmiş hapis cezası olmasına rağmen.

1. Burada vekil (C), borçlu avukat (A)'yı (3 aylık kesinleşmiş tazyik hapsi olduğu için) adliyede (mesela duruşma beklerken) kolluk vasıtasıyla yakalatırsa,
2. Vekil (C), borçlu avukat (A) hakkında adliye ortamında/icra dairesinde/duruşma beklerken/avukatlar odasında cep hazci yapmak isterse (tabi ki icra marifetiyle),

bu durumları avukatlık meslek kuralları ışığında etik açıdan nasıl değerlendirirsiniz.
Saygılarımla...

Hicbir avukat diger tarafa giciklik olsun diye kendini o duruma dusurmez.Cunku aciz hali meslekle bagdasmayan bir durumdur. (bkz. Avukatlik kanunu)
Old 27-07-2011, 17:52   #3
av.sgenc

Sayın DİKİCİ;
Avukatlık Kanunu bu konuda açık, haklısınız.Ancak böyle olmasını istememekle birlikte, böyle olmasını istemesekte üzülerek söylemek zorunda kalıyoruz ki, icra takibine maruz kalıp da ödeme taraftarı olmayan(ekonomik durumu uygun olsa dahi) avukat meslektaşlarımızda yok değil.
Saygılarımla
Saygılarımla...
Old 27-07-2011, 18:22   #4
Av. Gülgün

Ödeme durumu olduğu halde ödeme taraftarı olmamayı açıkçası meslek etiğinin dışında ve ondan öncelikli olarak, kişisel ahlak yönünden olumsuz buluyorum.
Old 28-07-2011, 20:01   #5
avestahukuk

Değerli Meslektaşım,
Avukatlık Kanunun 5. ve 72. maddelerinin sorunuza cevap verdiğini düşünüyorum. Sizden meslektaş olarak ricam öncelikli olarak bu çözüm yolunu denemeniz.
Sizin sunmuş olduğunuz çözüm yolları :
'' 1. Burada vekil (C), borçlu avukat (A)'yı (3 aylık kesinleşmiş tazyik hapsi olduğu için) adliyede (mesela duruşma beklerken) kolluk vasıtasıyla yakalatırsa,

bu durumları avukatlık meslek kuralları ışığında etik açıdan nasıl değerlendirirsiniz.'' hala bunlar ise ,
benim bu konuda ki değerlendirmem her üç çözüm yolununda mesleki açıdan ÇOK ÇOK AYIP OLACAĞIDIR.
Mesleği ve meslektaşı bu kadar rencide etmenin bir anlamı yok diye düşünüyorum. 5 yıl önce stajer avukat iken benzer bir durumu yaşadım. Kendisini hiç bir zaman rencide edecek bir tavır sergilememiştik ofis çalışanları olarak. Bunun nedeni onun tavır ve tutumları değil, bizim kendi mesleğimize olan saygımız ve bakış açımız ile alakalı idi.
Sizden ricam sunmuş olduğunuz çözüm yollarını bir daha gözden geçirmenizdir.
Old 29-07-2011, 16:16   #6
av.sgenc

Sayın avestahukuk;
Bu saymış olduklarım benim sunmuş olduğum çözüm yolları değildir. Bir meslektaşım ile tartıştığımız bir konudur. Olay anlattığım gibidir ama çözüm yolları diye tabir ettiğiniz 1, 2 ,3 nolu hususlar benim yapmak istediğim bir yöntem değil bilhassa ısrarla kaşrı çıktığım hususlardır. Ben sadece bu konuyu buraya tartışılması amacıyla taşıdım. Yoksa ben böyle yapmayı düşünüyorum diye bir düşüncem dahi yoktur.
Ama, borcu olan, borcunu ödememekte direnen, telefonlara dahi çıkma gereği duymayan sonra da adliyede gördüğünüzde "naber, sana borcum var, param da var ama ödemiyorum, nasıl alıyorsan al" diye imalı bir şekilde yüzünüze bakan avukatlara açıkçası ben meslektaş diyemiyorum.
Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi