Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Şablonlaşan hukuk

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-02-2011, 10:06   #31
suskun_juliette

Alıntı:
Yazan philomelion
Kopyala - yapıştır yapıyorsak dahi en azından bir kere kontrol etmek gerek.

Yakın zamanda, açtığım bir iş davasında davalı işveren vekili olarak dosyama sunulan cevap dilekçesinden bir örnek vermek istiyorum.

Davalı vekili sayın meslektaşımız baştan aşağıya kadar çok güzel bir biçimde müvekkil davacının iş akdinin haklı olarak feshedilidğini, kıdem tazminatı hakkı bulunmadığını vs. vs. yazdıktan sora üzerinden yazdığı önceki dilekçenin sonuç ve istem kısmını "davanın reddi" olarak düzeltmeyi unutarak "davamızın kabulü ile davalının taşınmazdan tahliyesine" şeklinde bir istemle kıdem tazminatı davamıza cevap vermişti.

Demek ki Dava ve Cevap dilekçelerini bilgisayarda ayrı klasörlemek lazım.
Old 10-02-2011, 16:46   #32
Arif Aydın

Kes Kopyala Yapıştır uygulamasını yaşlı avukatlar pek kullanmıyorlar. Bundan dolayı onları tebrik ediyorum. Her dilekçesi ayrı bir tat veriyor.
Old 10-02-2011, 21:23   #33
Gemici

Alıntı:
Yazan Arif Aydın
Kes Kopyala Yapıştır uygulamasını yaşlı avukatlar pek kullanmıyorlar. Bundan dolayı onları tebrik ediyorum. Her dilekçesi ayrı bir tat veriyor.

Sayın Arif Aydın,

gerçekten 'yaşlı avukatları' kast ettiğinizi düşünüyorum. Asıl kast ettikleriniz 'yaşlı avukatlar' değilse yazdıklarınızı düzeltebiliriniz.

- 'Yaşlı Avukat' kimdir sizin ölçülerinize göre?
- yaşlı veya genç ayırımında hangi yaşın altındaki avukat genç, hangi yaşın üzerindeki avukat yaşlıdır?
- Şablonlaşmış bir ifade kullanmak genç olmakla veya yaşlı olmakla mı ilintilidir?
- Yaşlı avukatların 'Kes Kopyala Yapıştır uygulamasını' kullanmayışlarının gerekçesi nedir size göre?

Saygılarımla
Old 10-02-2011, 22:03   #34
cemaydın

Şablona değilde bence içeriğe bakmak lazım, yani o dilekçe copy paste şeklinde yazılsın veya yazılmasın aynı sonucu doğuracak mı ?

Doğuracaksa ve sonuca yönelikse bence sorun yaratmamalı.
Old 11-02-2011, 10:28   #35
Arif Aydın

Alıntı:
Yazan Gemici
Sayın Arif Aydın,

gerçekten 'yaşlı avukatları' kast ettiğinizi düşünüyorum. Asıl kast ettikleriniz 'yaşlı avukatlar' değilse yazdıklarınızı düzeltebiliriniz.

- 'Yaşlı Avukat' kimdir sizin ölçülerinize göre?
- yaşlı veya genç ayırımında hangi yaşın altındaki avukat genç, hangi yaşın üzerindeki avukat yaşlıdır?
- Şablonlaşmış bir ifade kullanmak genç olmakla veya yaşlı olmakla mı ilintilidir?
- Yaşlı avukatların 'Kes Kopyala Yapıştır uygulamasını' kullanmayışlarının gerekçesi nedir size göre?

Saygılarımla

Yaşlı avukat ifademden kastım 40-50 yıl boyunca daktilo kullanmış üstatlarımızı kastediyorum. Yani teknolojiyi kullanmayan veya kullanmak istemeyen avukatlarımız vardır. Bilgisayarı sadece daktilo niyetine kullanan avukatlarımızı kastediyorum. İstisnalar kaideyi bozmaz ama, belki bilgisiyar ve şablonu bizden daha iyi kullanan üstatlarımız da vardır. Onları da tebrik ediyorum.

Yaşlı avukat genç avukat tabiri hayatın normal şartlarına göre değerlendirilir.Kimseyi küçük düşürme gibi bir kastımız asla olamaz.
Ben yaş ayrımına girmeyi doğru bulmam. 25 yaşındaki avukat ile 65 yaşındaki avukattan hangisi yaşlı avukat diye size sorsam 65 yaşındaki avukat dersiniz herhalde. Ama 65 yaşındaki avukata bu soruyu soramazsınız. Siz yaşlı avuka mısınız? diye.

Daktiloda kes kopyala yapıştır gibi bir özellik olmadığı için kullanamaz diye düşündüm. Onlar her dilekçe yazışlarında kendilerine özgü sıfırdan başlama kuralı vardır. Yani baştan sona yeni ifadeler, yeni olaylar vardır. Bizler bir ıslah dilekçesimi hazırlayacağız. Daha önce hazırladığımız dilekçeyi kopyalar, yeni boş sayfaya yapıştırırız. Üzerinde taraf, tarih, miktar değişikliklerini yaptıktan sonra dilekçemiz hazırdır.

Saygılar sunarım.
Old 11-02-2011, 22:54   #36
Gemici

Alıntı:
Yazan Arif Aydın

Alıntı:
Yazan Arif Aydın
Yaşlı avukat ifademden kastım 40-50 yıl boyunca daktilo kullanmış üstatlarımızı kastediyorum. Yani teknolojiyi kullanmayan veya kullanmak istemeyen avukatlarımız vardır. Bilgisayarı sadece daktilo niyetine kullanan avukatlarımızı kastediyorum.

Sayın Arif Aydın,

1. ben hangi meslekten olursa olsun, çağın ve teknik ilerlemenin gerisinde kalmış olan, yeni teknolojilere açık olmayan, ister teorik isterse pratik yönden kendisini yenileyemeyen, hangi gerekçe ile olursa olsun, eskiye bağlı kalan kişilerin tebrik edilecek yönlerinin olmadığı düşüncesindeyim. Bir avukatın daktilo veya bilgisayar kullanması onun iyi veya kötü avukat olduğu anlamına gelemiyeceği gibi, çabloncu olup olmadığı anlamına da gelmez. Şablonculuk kullanılan araçta değil, o aracı kullanan kafadadır.
2. Yaşlı avukat, genç avukat ikilemesi iyi avukat, kötü avukat özelliğinin belirleyicisi olamıyacağı gibi, 'kes kopyala yapıştır'cı şabloncu avukat ve araştırıcı, kendisine özgü üslubu olan, konuşurken ye yazarken hukukçu mantığını kullanan, araştırıcı ruhu olan avukat farkının da belirleyicisi olamaz.
3. 'kes kopyala yapıştır' türünden kolajcı avukat, benim düşünceme göre hem genç avukattan, hem de yaşlı avukattan çıkar.
4. Kolajcı ve 'kes kopyala yapıştır'cı avukat hem daktilo ile yazanından, hem de bilgisayar kullananından çıkar. Birinde yarım veya bir saat süren kolajlama, diğerinde en fazla on dakika sürse bile. Önemli olan kullanılan teknik araç değil, yapılan iştir. Teknik araç sadece ve sadece işi kolaylaştırır.
5. Hukuki kavramlar yapıları gereği kalıplaşmış ve şablonlaşmışlardır. Şablonculuk hukuka yabancı bir durum değildir. Hukuki bir ifade yerine oturmak zorundadır; Bir kavramı yanlış olarak kullanırsanız ve tam olarak yerine oturtmasanız, kurduğunuz bina ayakta durmaz.
6. Önemli olan hukukun kendi şablonlarını ve kalıplarını uydukları boşluğa veya gediğe oturtmaktır. Hukukun kendi şablonları en başta yasalardaki kavramlardır.
7. Hukukun kendi şablon ve kalıplarını nereye yerleştireceğinizi tam olarak bilmeseniz, başkalarının sizin binanıza uymayan kalıplarını alıp uyuyor düşüncesi ile kendi binanızda kullanırsanız, kurduğunuz bina ya karşı taraftan, ya da hakim veya savcı tarafından darmadağın edilir.
8. Hiçbir hukukçu şablon ve kalıp kullanmadan hukukçuluk yapamaz; şablon ve kalıp kullanmadan bir olayı anlatacak olanlar edebiyatçılardır, hukukçular, mimarlar, mühendisler değil. Bir mühendisi veya mimarı diğerlerinden ayıran kullandığı ölçü aletleri veya yaptığı hesaplamalar değil, bu ölçü aletleri ve hesaplar ile kendi binasını meydana getirmesi, kendi tarzını geliştirmesidir.

Saygılarımla
Old 11-02-2011, 23:11   #37
Av.Nevra Öksüz

Sayın Gemici,

Alıntı:
Yazan Gemici
...Hiçbir hukukçu şablon ve kalıp kullanmadan hukukçuluk yapamaz; şablon ve kalıp kullanmadan bir olayı anlatacak olanlar edebiyatçılardır, hukukçular, mimarlar, mühendisler değil. Bir mühendisi veya mimarı diğerlerinden ayıran kullandığı ölçü aletleri veya yaptığı hesaplamalar değil, bu ölçü aletleri ve hesaplar ile kendi binasını meydana getirmesi, kendi tarzını geliştirmesidir.

Saygılarımla

Yasa maddeleri hukukçunun şablonudur/kalıbıdır diyorsanız amenna; lakin bahsettiğiniz farklı bir şeyse biraz daha açmanızı rica edebilir miyim?

Teşekkürler,

Saygılar...

Old 11-02-2011, 23:58   #38
Gemici

Alıntı:
Yazan Gemici
6. Önemli olan hukukun kendi şablonlarını ve kalıplarını uydukları boşluğa veya gediğe oturtmaktır. Hukukun kendi şablonları en başta yasalardaki kavramlardır.

Cevabını 6.cı şıkta verdim zannedersem. Maddeler değil, kavramlar, yasalarda ve teoride var olan kavramlar.

Saygılarımla
Old 12-02-2011, 00:06   #39
Av.Nevra Öksüz

Sayın Gemici,

Alıntı:
Yazan Gemici
Cevabını 6. şıkta verdim zannedersem. Maddeler değil, kavramlar, yasalarda ve teoride var olan kavramlar.

Saygılarımla

Alıntı:
Yazan Gemici
Hukukun kendi şablonları en başta yasalardaki kavramlardır.

"en başta" dediğiniz için başkaca şeyleri de kastetmiş olabileceğiniz saikiyle sormuştum; teşekkür ederim.

Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi