Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Davası/Tenfiz Davasında Müşterek Velayet Tartışması

Konuyu Kilitleyin
Old 13-02-2014, 16:14   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma Davası/Tenfiz Davasında Müşterek Velayet Tartışması

İyi günler, bilginize çok ihtiyacim var! Almanyada yaşıyorum ve aynı zamanda alman vatandaşıyım. eski eşimle almanyada boşanalı birbuçuk sene oldu! türkiyede tanıma ve tenfiz davasını eski eşim geçen sene açtı. kendisi bir sene önce türkiyeye kesin dönüş yaptı. ortak 7 yaşında bir kızımız var. benim maddi durumum olmadığı için ve eski eşim tr deki boşanmanın bir an önce gerçekleşmesi için, kendi tanıdığı avukatı benim için ayarlamış! yalnız bu avukatı hiç tanımıyorum ve bana hiç bir konu da bilgi vermiyor. sadece duruşma gününü bildirdi. vekalet vermem gerekiyordu müvekilli olabilmem için, ama ben vekaleti kısıtlamıştım ilk başta. lakin çocuk benimle almanyada yaşadığı için ve almanyada ki boşanma kararında velayeti ortak vermişlerdi! tr de bu velayeti alabilmem için genel boşanma davası açılması gerekiyormuş! bende tam vekalet vermek zorunda kaldım güvenemediğim avukata! ilk duruşma oldu ve hakim ek delil talep etmiş!! sanırım tanıkların dinlenmesi istenişiyor! ama neden??? avukattan bir bilgi alamıyorum ve eski eşim, sorun yok sadece herhangi bir tanık gösterilecek o kadar diye geçiştirdi! ayrılık sebebimiz eşim tarafından kumar, zina, eve gelmemesi, sorumluluk alamaması vs. şimdi ayarladığı tanıkta bunları söylyecek değil hakime!!! benim duruşmaya gitmem daha iyi olmaz mı? aleyhime sonuçlanır mı? yada velayeti almam bu durumda zor mu? iftiralardan korkuyorum! lütfen yardım edin! bilgilerinize çok ihtiyacım var! saygılar
Old 14-02-2014, 16:55   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Türkiye'de ortak velayet kararı oldukça az sayıda verilmiştir ve yaygın bir uygulama değildir.

Yabancı mahkemelerin verdiği boşanma kararında velayet ortak olarak kararlaştırılmış ise bu kamu düzenine aykırı bulunmakta ve kararın bu bölümü tanınmamakta/tenfiz edilmemektedir.

Sizin olayınızda yapılacak duruşmada velayet konusunda ayrıca bir karar oluşturulmak için hazırlık yapılmış olması muhtemeldir.

Duruşmadan önce avukatınızla bağlantıya geçmeniz ve bilgi almanız ve gerekiyorsa duruşmaya katılmanız yararınızadır.
Old 15-02-2014, 23:43   #3
Konuk

bilgileriniz için size çok teşekkür ederim! malesef müvekkili olduğum avukat bana bilgi vermek yerine, duruşma tarihini bekleyin, bana bırakın deyip beni oyalıyor...! duruşmaya türkiyeye gideceğim, ama neler ile karşılaşacağımı hiç bilmiyorum! elimde dosya numaram bile yok! davanın seyri hakkında da malesef hiç bilgi alamıyorum! duruşmaya bilgisiz gitmem benim ne derece aleyhime olur hiç bilmiyorum...! karşı taraf son derece hazırlıklı. Mahkemeden bîlgi alabilmem mümkün mü acaba? kızımızın velayetinin bana verilmemesi mümkün mü?
Size çok teşekkür ederim!!!
saygılarımla
Old 16-02-2014, 11:24   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Taraf olduğunuz dosyanızın numarasını UYAP vatandaş portalından sorgulayarak öğrenebilirsiniz.

http://vatandas.uyap.gov.tr/vatandasportal/sss.html

Sonrasında ilgili Mahkemenin kalemine giderek dosyanızı inceleyebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi