Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

icra takibinde yenileme-zamanaşımı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-03-2007, 10:52   #1
S.Taşkıran

Varsayılan icra takibinde yenileme-zamanaşımı

selam acilen bir konuda yardıma ihtiyacım var.Olay şöyle bahse konu kooperatif hakkında icra takibi başlatılıyor ve icra takibi kesinleştikten sonra kooperatifin tapudaki hissesine hazi şerhi işleniyor.
***bazı dosyalar 4-5 yıldır yenilenmiyor.Bu dosyalar hakkında alacaklı tekrardan yenileme talebinde bulunsa takip yenilenir mi eğer yenilenirse tarafımızca bonolardaki 3 yıllık zamanaşımı geçti iddiasıyla zamanaşımından dolayı takibi iptal ettirebilir miyiz?Yoksa genel zamanaşımı olan 10 yılı mı esas almalıyız.Şİmdiden teşekkürler.
Old 26-03-2007, 11:03   #2
S.Taşkıran

henüz cevap gelmemişken ayrıca şunu da sorayım diyelimki dosya sürekli yenileniyor zamanaşımı bono tarihi mi yoksa takipten sonraki yappılan son işlem esas alınarak mı hesaplanmalı birçok hukukçu arkadaşıma sordum açıkçası kafam karıştı.
Old 26-03-2007, 11:23   #3
Av.Elvan DEMİR

Varsayılan son işlem

Takip talebinden sonra icra dairesinde yapılan talebe bağlı son işlem tarihi önemlidir. İcrada yapılan her işlem zamanaşımını kesmiyor yalnız. Yapılan işlemin niteliği de önemli. İcra dosyası üzerinde hakimin yapacağı incelemede zamanaşımını kesen son işlem tarihi önemlidir.
Old 26-03-2007, 12:04   #5
av.naim

İcra dosyasında yapılan son işlem tarihi üzerinden üç yıl veya daha uzun bir süre geçmiş ise takibin zamanaşımına uğradığı iddiasıyla şikayet hakkını kullanabilirsiniz.
Old 14-10-2009, 13:08   #6
gavel

Değerli Meslektaşlarım,
Konunun üzerinden oldukça zaman geçmiş ama yeni konu açmak doğru olmaz diye buraya yazıyorum.
Çeke dayalı bir icra takibinde ne kadar bir süreyi işlem yapmadan geçirirsek dosya düşer acaba?
Ne tarz bir işlem yapmak lazımdır aksini sağlamak için?
Çok teşekkürler.
Old 14-10-2009, 16:37   #8
Av.Ömeroğlu

Değerli THS üyeleri,daha önce de tartışılmış olduğundan ve kısmen konunun devamı niteliğinde olduğundan yeni konu açmak yerine buraya sorumu ekliyorum:
-İlamsız takiplerde ödeme emri tebliğinden itibaren 1 yıl içinde haciz talep edilmezse takibin yenilenmesi için harç ödeneceği ve borçluya yenileme dilekçesi tebliği gerekeceği yasa gereği olup(İİK 78) hepimizin malumudur.
-Buna karşılık 1 yıl içinde haciz talep edilip de fiilen uygulanamamışsa(örneğin borçlunun haczi kabil malının olmaması gibi bir nedenle)durum ne olacaktır?Bu halde de yenileme ve harç ödenmesi gerekir mi?
-Ben kanunun düzenlemesinde önem taşıyan hususun, fiilen haczin uygulanıp uygulanamamsı değil 1 yıl içinde haciz talep edilip edilmediği olduğunu düşünüyorum.Yargıtay'ın da bu yönde 2002 ve 1987 tarihli iki kararına ulaştım.
-Buna karşılık bugün konuyu tartıştığımız bir icra müdürü Yargıtay'ın bu konuda içtihat değiştirdiğini artık haciz talep edilmiş olsa da fiilen uygulanamamışsa yenileme için harç alınması gerektiğini söyledi.
-Böyle bir içtihadın varlığından haberi olan var mı?Bana kanunun açık düzenlemesi karşısında hiç de mantıklı gelmemekle birlikte Yargıtay'ın harç alınmasına yönelik kimi zorlama kararlarını hatırladığım da emin olamadım.
-Yargıtay'ın konuya ilişkin yakın tarihli içtihadı hakkında bilgisi olan arkadaşlar varsa ve tabii ki görüşleriniz,paylaşılması halinde sevineceğim!Herkese teşekkürler!
Old 14-10-2009, 16:59   #9
Av.Çirem NACZİTİT

Sayın Ömeroğlu,

İcra Müdürünün bu iddiası karşısında; zamanaşımına bir kaç gün kalmış bir dosyadan yapılan talep ile bu talebe bir kaç hafta sonra gelecek olumlu taşınmaz haczi durumunda işin içinden nasıl çıkılacak? Bu durumda borçlu memur işlemini şikayetle taşınmazının üzerindeki haczin kaldırılmasını sağlayabilecek ve kanunun açık hükmü karşısında cezalandırılan alacaklı taraf olacaktır.

Ben de araştırdım ve böyle bir karar bulamadım. Şikayet etmek en makul yol gibi gözüküyor.

İyi çalışmalar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi