Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kooperatif eski yönetimi hakkında müfettiş raporu doğrultusunda tazminat isteme?

Yanıt
Old 23-10-2008, 10:45   #1
kocali

Varsayılan kooperatif eski yönetimi hakkında müfettiş raporu doğrultusunda tazminat isteme?

bir taşıyıcılar kooperatifi hakkındaki müfettiş raporunda eski yönetim kurulu üyelerinin zimmetine para geçirdikleri ve kooperatifi 118.000 YTL zarara uğrattıkları belirtilmiştir. müfettiş tarafından sorumlu kişiler hakkında savcılığa zimmet suçundan suç duyurusunda bulunulmuş davaları halen devam etmektedir.
benim sorum şu; sorumlu kişiler aleyhine müfettiş raporları doğrultusunda tazminat davası açabilir miyim? ceza davasının sonucunu beklemek zorunluluğu varmı?
şayet dava açarsam Raporda belirtilen 118.000 YTL nin tamamı için açmak zorunda mıyım yoksa fazlaya ilişkin hakkımı saklı tutarak kısmi dava açabilir miyim?
cevaplar için şimdiden teşekkürler.
Old 23-10-2008, 12:51   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan kocali
bir taşıyıcılar kooperatifi hakkındaki müfettiş raporunda eski yönetim kurulu üyelerinin zimmetine para geçirdikleri ve kooperatifi 118.000 YTL zarara uğrattıkları belirtilmiştir. müfettiş tarafından sorumlu kişiler hakkında savcılığa zimmet suçundan suç duyurusunda bulunulmuş davaları halen devam etmektedir.
benim sorum şu; sorumlu kişiler aleyhine müfettiş raporları doğrultusunda tazminat davası açabilir miyim? ceza davasının sonucunu beklemek zorunluluğu varmı?
şayet dava açarsam Raporda belirtilen 118.000 YTL nin tamamı için açmak zorunda mıyım yoksa fazlaya ilişkin hakkımı saklı tutarak kısmi dava açabilir miyim?
cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Davayı kendi adınıza mı açacaksınız?
Old 23-10-2008, 21:23   #3
üye16069

Sorunuzdan anladığım kadarı ile Kooperatif Yeni Yönetim Kurulu olarak ibra edilmeyen Eski Yönetim Kurulu aleyhine sorumluluk davası açmak istediğinizden bahsetmektesiniz. Eğer yanlışım varsa lütfen düzeltin!
Eski Yönetim Kurulu üyeleri aleyhine sorumluluk davası açmanız için Ceza Mahkemesi'nin sonucunu beklemeniz gerekmemektedir.
Dava değeri ile ilgili olarak müfettiş raporunda belirtilen miktarı belirtebileceğiniz gibi fazlaya ilişkin haklarınızı saklı tutarak kısmi dava açabilirsiniz.
iyi çalışmalar...
Old 25-10-2008, 11:54   #4
kocali

Varsayılan cevaplar için teşekkürler

yeni yönetim kurulu olağan genel kurulda dava açılması doğrultusunda karar almışç bende kooperatif vekili olarak dava açacağım ama kısmi dava açabilir miyim? müfettiş raporuna rağmen bunu sormak istemiştim. çünkü tazminat davamızın temelini bu rapor oluşturmakta.
Old 25-10-2008, 15:45   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan kocali
yeni yönetim kurulu olağan genel kurulda dava açılması doğrultusunda karar almışç bende kooperatif vekili olarak dava açacağım ama kısmi dava açabilir miyim? müfettiş raporuna rağmen bunu sormak istemiştim. çünkü tazminat davamızın temelini bu rapor oluşturmakta.

Sayın Şahin'in cevabına katılıyorum. Açacağınız davada da muhtemelen bilirkişi incelemesi yapılacağından ve belki de zarar miktarı farklı çıkacağından fazlaya ilişkin haklar saklı tutularak dava açılması gerektiğini, düşünüyorum.
Old 26-10-2008, 11:18   #6
Av.Mehmet_Ali

YARGITAY

13. HUKUK DAİRESİ

E. 1992/7337

K. 1992/4823

T. 13.4.1992

• KOOPERATİF YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİN YASAYA AYKIRI DAVRANIŞLARI NEDENİYLE KOOPERATİFİ ZARARA UĞRATMALARI ( Tazminat Davasının Şekil ve Şartları )

• TAZMİNAT DAVASININ ŞEKİL VE ŞARTLARI ( Kooperatifi Zarara Uğratan Yönetim Kurulu Üyeleri Aleyhine Açılan )

• YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİN KOOPERATİFİ ZARARA UĞRATMALARI NEDENİYLE TAZMİNAT DAVASI ( Davanın Şekil ve Şartları )

• DAVA EHLİYETİ ( Kooperatifi Zarara Uğratan Yönetim Kurulu Üyeleri Aleyhine Açılan Tazminat Davasında )

6762/m.341

ÖZET : Dava, müfettiş raporunun düzenlenmesinden sonra davalıların yönetim kurulu üyesi iken yasaya aykırı davranışları sebebiyle kooperatifi zarara uğrattıkları iddiasına dayandığına göre ttk.'nun 341. Maddesi uyarınca kooperatif genel kurulunun bu konuda alacağı karar üzerine davanın denetçiler tarafından açılması mümkündür.
DAVA : Taraflar arasındaki davadan dolayı Silivri Asliye Hukuk Mahkemesince verilen 25.6.1990 tarih ve 300- 291 sayılı hükmün temyizen tetkiki taraflar avukatları tarafından istenmiş ve temyiz dilekçesinin süresi içinde verildiği anlaşılmış olmakla dosyadaki kağıtlar okundu gereği konuşulup düşünüldü:
KARAR : Davacı vekili, davalıların müvekkili kooperatifi üyesi iken 14.4.1984 tarihli genel kurul toplantısında yönetim kurulu üyeliğine seçilen davalıların 8.8.1984 tarihinde yönetim kurulu üyeliği ve kooperatif üyeliğinden istifa ettiklerini ana sözleşmenin 39 maddesine aykırı olarak 21.5.1985 tarihine kadar haksız ve usulsüz olarak yönetim kurulu toplantılarına katıldıklarını, kooperatif üyeliğinden istifa eden bazı üyelerin sermayelerinin toplamı olan 7.962.212- lirayı ek faizleri ile birlikte S.S.Silivri Küçük Sanayi Sitesinin hesabına aktarılması için bankaya talimat verildiğini ve aktarılan bu paranın 7.692.212 TL'nin davalılardan faizi ile birlikte tahsilini talep ve dava etmiştir.
Davalılar vekili cevabında; paranın S.S.Silivri Küçük Sanayi Yapı Kooperatifi hesabına geçtiğinden husumet itirazında bulunarak ve istenen para gerçeği yansıtmadığını faiz geliri bulunmadığını ileri sürerek davanın reddini istemiştir.
Mahkemece, iddiaya, savunmaya, toplanan delillere ve Asliye Ceza Mahkemesinin 1989/50 esas numaralı dosyası içinde bulunan bilirkişi raporuna göre 7.692.212-TL'nin davalılardan müştereken ve müteselsilen tahsiline karar verilmiştir.
Kararı, taraf vekilleri temyiz etmiştir.
1- Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle gerektirici sebeplere ve delillerin takdirinde bir isabetsizlik bulunamamasına ve Halk Bankasından gelen yazıya karşı davalı vekilinin son oturumda diyeceği olmadığını açıkladığına göre davalı vekilinin aşağıdaki bent dışında kalan diğer temyiz itirazlarının reddi gerekmiştir.
2- Dava, müfettiş raporunun düzenlenmesinden sonra davalıların Yönetim Kurulu üyesi iken yasaya aykırı davranışları sebebiyle kooperatifi zarara uğrattıkları iddiasına dayandığına göre 1163 S. yasasının 98 maddesi ile yollamasıyla TTK. nun 341 maddesi uyarınca kooperatif genel kurulunun bu konuda alacağı karar üzerine davanın denetçiler tarafından açılması mümkündür.
Dosyanın incelenmesinde bu konuda bir karar ibraz edilmediği gibi davanın da yönetim kurulu üyelerinin verdiği vekaletnameye dayanılarak açıldığı anlaşılmaktadır.
Bu durum karşısında mahkemece öncelikle davacı tarafa bu usuli noksanlıkları gidermesi için uygun bir mehil verilerek tamamlandığı takdirde davaya devam edilmesi gerekirken bu konu göz ardı edilerek hüküm kurulması doğru görülmemiştir.
3- Davacı vekili dava dilekçesinde dava konusu alacağa faiz istediği halde bu konuda mahkemece olumlu veya olumsuz bir karar verilmeside doğru görülmemiştir.
SONUÇ : Yukarıda ( 1 ) No'lu bentte açıklanan nedenlerle davalılar vekilinin sair temyiz itirazlarının reddine, ( 2 ) ve ( 3 ) no'lu bentlerde açıklanan nedenlerle kararın taraflar yararına BOZULMASINA, ödedikleri temyiz peşin harcının istekleri halinde temyiz edenlere iadesine, 13.4.1992 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi