Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma davası çocukların velayeti ve nafaka

Konuyu Kilitleyin
Old 13-11-2009, 13:16   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma davası çocukların velayeti ve nafaka

öncelikle böyle bir hakkı bizlere tanıdığınız için sizlere teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.
10 yıllık evliyim bu evlilikten olma, biri 10 digeri 5 yaşında 2 oğlum var.Ben ev hanımıyım eşim kamu personeli.herhangi bir mal varlığımız da yok.Annem ve babam ben 3 yaşında iken ayrılmışlar.annem başka bir ilde babam ise 2 sene evvel başka bir kadınla evlendi.biz iki kız kardeşiz kardeşim de 1 yıl evvel anlaşmalı olarak boşandı bu evliliklerinden 1 tane kız çocukları var kız kardeşim çalışıyor anne ve babamın maddi yardımları neticesinde kira da hayatını idame ettirmeye çalışıyor.Sorunlarıma gelince yaklaşık 3 yıldır eşimle sürekli huzursuzluk ve çekişme halindeyiz evliliğimizin ilk bir kaç yılında şiddet,hakaret de maruz kaldım.fakat son yıllarda eşim bu yönlerini düzeltti.hatta psikolojik danışmana bile 6 ay destek aldık.Sonuçta eşim az da olsa davranışlarında bir değişim oldu.sorularım şunlar ; boşanma cihetine gidildiği taktirde haklarım neler çocuklarımın velayet durumu nasıl olur eşim devlet memuru ve şu anda lojmanda ikamet ediyoruz.benim ise herhangi bir gelirim yok kendi aile tarafımdan da bir gelir olabileceğini sanmıyorum tek dayanağım kız kardeşim.Eşim çocuklarımın velayetini alabilirmi? Hangi hallerde eşim çocuklarımın velayetini alabilir.az da olsa bir araştırma yaptım Anne Bakım ve Şefkatine Muhtaç Küçük Çocuk-Ciddi ve İnandırıcı Deliller, bu deliller neler ? TMK nın madde 183,348 ve 349. maddeleri hangi haller de yürürlüğe girer ?nafaka durumları nasıl olabilir? ilginize tekrar teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Old 13-11-2009, 16:44   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Eşinize karşı açacağınız boşanma davası içinde, boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu kanıtlamanız gerekecektir.

Evlilik süresince, hakaret, şiddet gördüğünüzü her tür delil ile ispat edebilirsiniz. An yakın akrabalarınızın tanıklığından da yararlanabilirsiniz.

Davada boşanma ile birlikte, çocuklarınızın velayetlerini, yine onlar ve kendiniz için dava tarihinden itibaren geçerli olmak üzere TEDBİR nafakası ve boşanma karırı verilip kesinleşmesinden sonra İSTİRAK ve YOKSULLUK nafakaları olarak devamlarını talep edebilirsiniz.

Kendiniz için maddi ve manevi olmak üzere iki tür tazminat da talep edebilirsiniz.

VELAYET : Çocuklarınız anne ilgi ve şefkatine muhtaç yaştadırlar. 5 ve 2 yaşındaki çocukların en temel ihtiyacı anne sıcaklığı ve korumasıdır. Mahkeme bunu öncelikle dikkate alacaktır.

Yine çocukların ayrılmaması da mahkemenin kararında etkili olacaktır.

Sizin işinizin olmaması velayetin size verilesine engel değildir.

Çocukların boşanma sonrası yaşayacağı ortam koşulları mahkemece değerlendirmeye alınacaktır. Velayet ana, baba arasında çekişmeli ise, mahkeme uzman pedagog gözlemi ve raporu da isteyecektir.

Siz de dinleteceğiniz tanıkların beyanlarından yararlanabilirsiniz. Çocukların anne yanında olmasının tanık anlatımlarında belirtilen hangi sebeplerle daha uygun olacağı gibi..

Burada önemle vurgulanması gereken şey, mahkemenin velayet konusunda dikkat edeceği tek şey; çocukların aklen, fikren ve bedenen, maddi, manevi kimin yanında sağlıklı olacaklarıdır.

Siz eğer çocuklarla ilgili sorumluluklarınızda, ihmal veya kusur oluşturabilecek bir durum yaratmaz iseniz, böyle bir durum babaca kanıtlanmaz ise, mahkemenin iki küçük çocuğun velayetini anneye vermesi doğaldır diyebiliriz.

Sayın Katılımcı;

Davanızı bir avukat ile takip ederseniz, mağdur olmazsınız. Hak kaybına uğramazsınız.

Hiçbir yerden geliriniz yok ise, bulunduğunuz yer il barosuna ücretsiz avukat yardımı için başvurabilirsiniz.

Saygı ile,
Old 13-11-2009, 17:35   #3
Konuk

öncelikle vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkürlerimi iletiyorum kendi hatamdan dolayı çocuklarımın yaşlarını yanlış yazmışım biri 9 diğeri 5 yaşında Şu durumu özellikle belirtmekte fayda görüyorum.Gidebileceğim tek yer kız kardeşimin evi. belirttiğim gibi oda 1 sene evvel eşinden ayrıldı. imkanlarım her ne kadar az olsa da babanın vereceği yaşam benimkinden daha fazla olacağını biliyorum. Gerek babanın ailesi olsun gerek eğitim gerekse sağlıklı gelişimleri olsun çok fazla imkanı var mahkeme bu durumu değerlendiridiği taktirde sonuçları ne olabilir. Baba bu durumu şahitler tarafından da kanıtlarsa velayeti kaybedebilirmiyim.
Old 13-11-2009, 17:50   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Dokuz yaşındaki çocuk anne bakımına muhtaç sayılmayabilir ancak kendini ifade edebilecek yaştadır. Sizin yanınızda olmayı tercih ediyorsa, bu mahkemece değerlendirilir.

Yine kardeşlerin ayrılmaması da gözetilecektir.

Boşanma sonrası çocukların sizinle yaşayacağı ortam önemlidir. Yaşanılacak yerin, koşullarının çocuklar için maddi ve manevi zarar ihtimali içermemesi gerekir.

Ancak babanın imkanlarının daha iyi olması tek başına velayetin babaya verilmesinin gerekçesi olamaz.

Velayet size verilirse baba imakanlarına göre iştirak nafakası vermek zorundadır..

Çocukların yüksek menfaati mahkemece değerlendirilecektir.

Mutlaka fiili hukuki yardım alınız.

Saygı ile,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi