Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ailem Beni Evden Atabilir mi?

Konuyu Kilitleyin
Old 17-04-2015, 01:27   #1
mrlcgli

Varsayılan Ailem Beni Evden Atabilir mi?

Merhaba,
Ben 55 yaşındayım, sigortam yok ve 22 yıldır ailemle aynı evde yaşıyorum. 20 yaşında bir kızım var ve kızım benim nüfusuma kayıtlı, benim soy ismimi taşıyor. Yaşadığımız ev annemin yani onun üstüne ve eve bir tek babamın emekli maaşı giriyor. Evde engelli kardeşime, ayrıca babam ve annem yaşlı oldukları için onlara bakıyorum ve 22 yıldır bu yüzden çalışamadım. Son bir kaç yıldır ailem benim hiç bir ihtiyacımı karşılamıyorlar(maddi), beni ve kızımı evden atmakla tehdit ediyorlardı bu yıl daha çok tehdit etmeye başladılar ve bir kaç gün önce polisi arayarak çağırdılar ve bizi evden atmalarını söylediler. Gelen polisler onların böyle bir şey yapamayacağını dava açmalarının gerektiğini söylediler. Annem dava açmaya hazırlanıyor sanırsam. Evli kız kardeşim var o da bizi evine istemiyor ve bakmayacağını söylüyor. Yaşımdan dolayı iş bulamıyorum bulabilsem 1 dakika durmam. Benim soracağım sorular
1) Annem dava açarsa bizi evden atabilir mi? Veya kızımı atabilir mi?
2) Eğer dava açarsa bizim hukuki haklarımız var mı ve neler?
3) Aynı evde yaşıyoruz ama barınma dışında temel ihtiyaçlarımı karşılamıyorlar bu bakımdan bir hakkım var mı?
Old 17-04-2015, 11:27   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan mrlcgli
Merhaba,
Ben 55 yaşındayım, sigortam yok ve 22 yıldır ailemle aynı evde yaşıyorum. 20 yaşında bir kızım var ve kızım benim nüfusuma kayıtlı, benim soy ismimi taşıyor. Yaşadığımız ev annemin yani onun üstüne ve eve bir tek babamın emekli maaşı giriyor. Evde engelli kardeşime, ayrıca babam ve annem yaşlı oldukları için onlara bakıyorum ve 22 yıldır bu yüzden çalışamadım. Son bir kaç yıldır ailem benim hiç bir ihtiyacımı karşılamıyorlar(maddi), beni ve kızımı evden atmakla tehdit ediyorlardı bu yıl daha çok tehdit etmeye başladılar ve bir kaç gün önce polisi arayarak çağırdılar ve bizi evden atmalarını söylediler. Gelen polisler onların böyle bir şey yapamayacağını dava açmalarının gerektiğini söylediler. Annem dava açmaya hazırlanıyor sanırsam. Evli kız kardeşim var o da bizi evine istemiyor ve bakmayacağını söylüyor. Yaşımdan dolayı iş bulamıyorum bulabilsem 1 dakika durmam. Benim soracağım sorular
1) Annem dava açarsa bizi evden atabilir mi? Veya kızımı atabilir mi?
2) Eğer dava açarsa bizim hukuki haklarımız var mı ve neler?
3) Aynı evde yaşıyoruz ama barınma dışında temel ihtiyaçlarımı karşılamıyorlar bu bakımdan bir hakkım var mı?

Merhaba
Oturduğunuz evin tapusunun annenizin üzerine tescilli olduğunu söylemektesiniz. Annenize ait evde istenmediğinizi ve onların sizi ve kızınızı evden çıkartıp çıkartamayacağını sormaktasınız.
Annenizin sizi evinde barındırma mecburiyeti yoktur. Sizin onun evinde zorla kalmanız yasalara uygun değildir.
Ancak siz nafaka verebilecek kudrette olan üst soyunuz ve alt soyunuza karşı dava açabilirsiniz. Bu durumda annenize karşı nafaka davası açabilirsiniz. Ancak anlattığınıza göre bir emekli maaşı alan annenizin nafaka vermeye gücü olmadığı da yazdıklarınızdan anlaşılmaktadır. Bu durumda evde kalmanız için annenize ve ev sakinlerine daha olumlu ve pozitif yaklaşımlarda bulunmanız menfaatinize uygun düşecektir. Bir avukattan yardım almanızı tavsiye ederiz. Baro adli yardımdan ücretsiz avukat talebinde de bulunabilirsiniz. Kolaylıklar dilerim.
Av. Murat KILIÇ
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi