Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kocasini Eve Kabul Etmeyen Kadinin Durumunu Nasil Tespit Ettirebiliriz?

Yanıt
Old 25-05-2019, 21:28   #1
AHMET01

Varsayılan Kocasini Eve Kabul Etmeyen Kadinin Durumunu Nasil Tespit Ettirebiliriz?

Sayın Meslektaşlarım,

Açılmış bir çekişmeli boşanma davasında baro tarafından adli yardım kapsamında sonradan davacı erkek için vekil olarak görevlendirildim. Her iki taraf tanıklarını zamanında mahkemeye bildirmemelerine rağmen mahkeme bu tanıkları dinlemiştir. Mahkeme müvekkili daha fazla kusurlu görmesine rağmen bu evlilik birliğinin yürütülmesinde kamusal bir yarar görmediğinden lehimize boşanmaya karar vermiştir. Fakat kararda müvekkilin daha çok kusurlu olduğunu da açıkça belirtmiştir. Göstermelik olarak boşanmak istemeyen davalı kadın vekili aracılığıyla kararı istinafa taşımış ve istinaf boşanma kararını kaldırmıştır. Bu karar Yargıtay’ca da onanmıştır. Şimdi ise müvekkili yine eve kabul etmemektedir. Üzerime bir ev yaparsan ancak barışırım demektedir. Oturdukları ev kira olup kontrat müvekkilin üzerinedir. Kirayı da müvekkil ödemektedir. Kirasını ödediği eve girememektedir. Bu evliliğin bu şartlarda yürümesi imkânsız. Tekrar boşanma davası açacağız. Müvekkili eve kabul etmediğini tespit ettirmek için nasıl bir yol izlememizi tavsiye edersiniz. Karakola veya savcılığa şikâyet mi edelim. Aile Mahkemesi kanalı ile müvekkili eve kabul etmesi için bir ihtarname mi gönderelim. Bu ihtarnamede müvekkili eve kabul etmek istiyorsa bir haftalık kesin süre içerisinde durumu mahkemeye bildirmesini aksi halde hakkında boşanma davası açacağımızı ihtar etmeyi düşünüyorum. Aklıma başka türlü bir şey gelmiyor. Bir iki tanıkla kapıya gitse tatsızlık çıkacaktır. Zira telefonda kesinlikle birleşmeye yanaşmıyor. Katkınız için şimdiden teşekkürler.
Old 30-05-2019, 13:25   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı

Alıntı:
vekkili eve kabul etmediğini tespit ettirmek için nasıl bir yol izlememizi tavsiye edersiniz.

Merhaba,

Kocasını eve almayışı kendisini aile içi şiddete karşı korumak için değilse…
Devamlılık gösteren eyleme karşı…
Eve alınmıyor olması gerekçesiyle „…müşterek yerleşim yerinden ayrı yerleşim yeri (TMK.m.19) belirlenmesi“ talebiyle yargıya başvurulsa...
Açılması düşünülen ikinci boşanma davasına da sağlam bir gerekçe olmaz mı…?

Saygılar
Old 31-05-2019, 13:52   #3
Av. Erdem Akçay

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Merhaba,

Kocasını eve almayışı kendisini aile içi şiddete karşı korumak için değilse…
Devamlılık gösteren eyleme karşı…
Eve alınmıyor olması gerekçesiyle „…müşterek yerleşim yerinden ayrı yerleşim yeri (TMK.m.19) belirlenmesi“ talebiyle yargıya başvurulsa...
Açılması düşünülen ikinci boşanma davasına da sağlam bir gerekçe olmaz mı…?

Saygılar

Değerli üstadım, o davada da eve alınmamayı ispat etmek gerekmez mi?

Müvekkiliniz, eşinin de tanıdığı biriyle eve gitsin. Cep telefonuyla eve alınmamayı kayda alsın. Kendisine yönelik fiziki şiddet, hakaret, tehdit, vb halinde hemen polisi arasın. Gelen polise de tüm olayı içerir tutanak tuttursun. Memur tutanağa kendi ağzından, "kişinin eve girmesine engel olunması nedeniyle ..." şeklinde yazarsa çok iyi olur. 3 tane önemli delil elde edilmiş olur. Tatsızlık çıkmayan yerde boşanma davası olmaz zaten.
Old 03-06-2019, 12:36   #4
AHMET01

Değerli Meslektaşlarım,

Katkılarınız için teşekkür ederim. Noterden ihtarname çektirdim.Eve kabul ediyorsa 3 iş günü içerisinde telgraf veya taahhütlü mektup ile bildirmesini ve aynı zamanda müvekkilin telefonuna SMS göndermesini de ihtar ettirdim. Aksi halde terkten dolayı boşanma davası açılacağını belirttik.Zira TMK göre eve almamak da bir dolaylı terk sayılır. Ayrıca eve dönüş için Mahkemelerin yanısıra noterden ihtarname de gönderilebiliniyor. Bu düzenleme TMK'da sonradan yer aldı. Noter ihtarını da buradan esinlenerek gönderdik. Masraflar için ev adresine ödemeli 75 TL de havale ettik.Ayrıca telefonla yaptığı hakaretleri için C.Başsavcılığına şikayet ettirdim ve eve almadığını da belirttik.Biraz ayrıntılı yazıyorum ki hem tartışalım hem de okuyanlara bir katkımız olsun. Bakalım durum nasıl gelişecek.Ne tekrar birleşmeye yanaşıyor ne de boşanmaya. Üzerine ev alınsa bir yolunu bulup mutlaka boşanacaktır. Bu aşamadan sonra güven de kalmadı.

Cep telefonu ile müvekkili eve almamasını izinsiz olarak kayıt altına alsak usulsuz delil elde etmekten sanki bunun kabul görmeyeceğini düşünüyorum. Ayrıca TCK kapsamında suç olmaz mı? Teşekkürler.

Bu arada tüm Meslektaşlarımın Bayramını tebrik eder; sağlık ve mutluluklar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi