Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Kızıma yanlış kanser teşhisi

Yanıt
Old 24-08-2013, 00:03   #1
Safabeyel

Varsayılan Kızıma yanlış kanser teşhisi

Merhaba tıp fakültesi onkoloji hastanesinde 5 yaşındaki kızıma kan tahlilleri, ultrason ve fiziki muayne sonucunda kanser teşhisi konuldu, sabah erkenden hastaneye gelip yatış yapmamız ve ilik testi yapılacağı söylendi.Biz kanser tedavi konusunda ün yapmış başka şehirdeki bir hocaya daha gittik ve oradada aynı tahlil ve fiziki muayeneler yapıldı ve kızımın kanser olmadığı sadece viral vürüse maruz kaldığını öğrendik. Ve kızım iyileşti.ama kızımın kanser olduğunu düşünmek küçük iki çocuğumu ne yaparım düşüncesi bizi oldukça yıprattı. İlk gittiğim tıp fakültesine gidip yanlış teşhisi koyan drları konuşturup ses kaydı yaparak kızıma kanser teşhisi koyduklarını hemen tedaviye başlancağını kaydedip delil olarak kullanarak, başka hatalar yapmalarını engellemek için maddi ve manevi dava açmak istiyorum.bu konuda şansım nedir, nasıl bir yol izlemeliyim. Teşekkür ederim
Old 25-08-2013, 16:22   #2
Mesut ÇETİN

Alıntı:
Yazan Safabeyel
Merhaba tıp fakültesi onkoloji hastanesinde 5 yaşındaki kızıma kan tahlilleri, ultrason ve fiziki muayne sonucunda kanser teşhisi konuldu, sabah erkenden hastaneye gelip yatış yapmamız ve ilik testi yapılacağı söylendi.Biz kanser tedavi konusunda ün yapmış başka şehirdeki bir hocaya daha gittik ve oradada aynı tahlil ve fiziki muayeneler yapıldı ve kızımın kanser olmadığı sadece viral vürüse maruz kaldığını öğrendik. Ve kızım iyileşti.ama kızımın kanser olduğunu düşünmek küçük iki çocuğumu ne yaparım düşüncesi bizi oldukça yıprattı. İlk gittiğim tıp fakültesine gidip yanlış teşhisi koyan drları konuşturup ses kaydı yaparak kızıma kanser teşhisi koyduklarını hemen tedaviye başlancağını kaydedip delil olarak kullanarak, başka hatalar yapmalarını engellemek için maddi ve manevi dava açmak istiyorum.bu konuda şansım nedir, nasıl bir yol izlemeliyim. Teşekkür ederim
---------------------------------------------------------

Sayın KONUK,

Bir dilekce ile elinizdeki butün bilgi ve belgeleride

ekleyerek konuyu TC.sağlık Bakanlığına,Türk Tabibler

Birliğine iletip şikayetinizi yapabilirsiniz.

Konusunda uzman bir hukukcudan destek alarak eğer

şartları oluşmuş ise maddi ve manevi

tazminat talebinde de bulunabilirsiniz.

Ail şifalar dileklerimle ve saygılarımla.

Ecz.Mesut ÇETİN
Old 16-11-2013, 16:36   #3
Konuk yunusgibi

Mutsuz bizde yanlış teşhis diye düşünüyoruz.

Benim 9 yaşındaki kızımda bi tıp fakultesinde kemoterapi ve radyoyterapi aldı. Bizim de şüphelendiğimiz konular var boşu boşuna kemoterapi ve radyoterapi aldığını düşünüyoruz. Ne yapmamız gerekiyor bilmiyorum .
Old 19-11-2013, 11:43   #4
üye7160

Alıntı:
Yazan Konuk yunusgibi
Benim 9 yaşındaki kızımda bi tıp fakultesinde kemoterapi ve radyoyterapi aldı. Bizim de şüphelendiğimiz konular var boşu boşuna kemoterapi ve radyoterapi aldığını düşünüyoruz. Ne yapmamız gerekiyor bilmiyorum .

Sayın Konuk;

Yanlış teşhisden şüphe ediyor iseniz öncelikle hastanızı başkaca bir uzmana göstermeniz ve hastalığın olup olmadığı hakkında kesin bir bilgi almanız yararınıza olur.Hastanız hakkında hatalı teşhis nedeni ile hatalı tedavi uygulanmış ise ; sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunabilir,Sağlık Bakanlığına şikayet edebilir,ve madddi ve manevi zararlarınızın telafisi için tazminat davası açabilirsiniz.

Geçmiş olsun..
Old 26-11-2013, 11:45   #5
Dr.tekin

öncelikle çok geçmiş olsun. kanser çıkmamasına en başta sevinelim ama bu stresi yaşamanız da üzücü tabii ki. anladığım kadarıyla kızınıza lösemi ön tanısı koymuşlar. doğal olarak da yatış önererek kemik iliği biyopsisi yaparak tanıyı kesinleştirmek istemişler. burada önemli olan kısım ön tanı kavramıdır. olması en muhtemel ve hekimde şüphe uyandıran tanı için ön tanı kavramını kullanırız yani kesin bir tanı değil sadece en olası tanıdır. ön tanıyı mutlak surette kesinleştirmek gerekmektedir ki bu nedenle de size kemik iliği biyopsisi önermişler. eğer size kesin tanısı lösemi demişlerse hata yapmışlardır ve sonuna kadar haklısınız. ancak lösemi düşünüyoruz bunun için tahliller yapılması gerekli demişlerse herhangi bir hak iddia edemezsiniz. lösemi ve/veya diğer kanserlerde hiç bir hekim patoloji raporunu görmeden kesin tanı koyamaz/koymamalıdır. özetle size kesin tanı olarak lösemi diyorlarsa ve elinizde bunu kanıtlayacak bir evrak varsa sonuna kadar haklısınız. vicdani olarak da üzücü bir durum haklı olduğunuzu düşünüyorsanız mutlaka hakkınızı arayınız saygılar.
Old 26-11-2013, 13:25   #6
Av. Gamze Akderin

Alıntı:
Yazan Konuk yunusgibi

Sayın yunusgibi,

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi sunmak isterim.

Doktorlar teşhis için gerekli bütün tıbbi müdaheleleri, tetkikleri yapmak ve elde ettikleri sonuçları da tıp biliminin gereklerine göre doğru yorumlamak yükümlülüğü altındadırlar.

Ne yazık ki yapılan son araştırmalarda kanser teşhisi konusunda oldukça yanlış teşhiş yapıldığı belirlenmiştir.

Fakat hiçbir zaman mutlak olarak, kesin ve güvenilir bir teşhis yoktur. Bu sebeple bulguların yanlış yorumlanması ancak çok temel bir hatanın bulunması halinde veya çok açık bir hastalık belirtisinin tanınmaması halinde "özen yükümlülüğü"nün ağır ihmali olarak değerlendirilecektir.

Dolayısı ile başvurduğunuz doktor, ilgili verileri vebulguları tıp bilminin verilerine aykırı olarak yorumlamış, temel verileri araştırmadan teşhis koymuş veya geçici teşhis sonrasında koyulan geçici teşhisin doğruluğunu kontrol etmeden kızınıza radyoterapi ve kemoterepi uyguladı ise malpraktis söz konusudur.

Fakat açılacak tazminat davasında hukuka ayrkırılığın, zararın ve nedensellik bağının ispatı hastaya aittir. Bu sebeple hukuki yolları denemeden önce bir avukattan yardım alarak hareket etmenizi tavsiye ederim.

Saygılarımla,
Av. Gamze SHARMAN
Old 26-11-2013, 15:57   #7
Dr.tekin

Alıntı:
Yazan Konuk yunusgibi

öncelikle çok geçmiş olsun. yapmanız gereken tıbbi kayıtlarını incelemek. patoloji raporunu paylaşa bilirseniz yardımcı olabilirim. netice itibari ile kanser tanısını kimse kafasına göre koyamaz gerekli tedavilerin başlana bilmesi için birçok rapor gerekli oluyor. ancak en önemlisi patoloji raporunda ne yazdığı. saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi