Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vakıfların kurulması ve başvuru safhaları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-04-2010, 21:48   #1
SKARA

Varsayılan Vakıfların kurulması ve başvuru safhaları

Merhaba
Vakif Kurulmasi Uzerinde Bİr CaliŞma Yapiyorum.pratİktekİ Uygulamalr Hakkinda Bİlgİ Verebİlecek MeslektaŞlarimdan Yardim Rİca Ederİm.
Ne Cesİt Vakif Kurabİlİyoruz Ve Basvuru Safhalari
Old 14-04-2010, 11:46   #2
ISTANAZ

Geçmişte bir vakıf kuruluşu yapmıştım. Öncelikle vakıf senedi hazırlanacak. Bu hususta Vakıflar Genel Müdürlüğünün hazırladığı örnekler var. Mutlaka bunlardan edinmenizi tavsiye ederim. Çünkü kurulacak vakfın amacına göre özellik gösteren durumlar olabiliyor. Vakfa özgülenecek nakit dışında bir mal ise bunların değerlerini mahkeme aracılığıyla tespit etmeniz gerekiyor. Vakıf senedi noterde düzenleme şeklinde hazırlanıyor. Hazırladığınız senedi ve kurucu olacak kişileri notere götüreceksiniz. Ben senedi hazırlayınca bölge müdürlüğündeki hukuk müşavirlerine gidip göstermiştim. Bunu yapmakta fayda var çünkü özgülenen değere göre noterde yüklü bir masraf çıkabiliyor. Tespitleri ve noter aşamasını halledince mahkemeye vakıf kuruluşu için dava açacaksınız. Mahkeme Vakıflar Gn.Md. den görüş soracak. Kurucuların vakıf kurmaya engel halleri olup olmadığı emniyetçe araştırılacak. Bunlar daolumlu sonuçlanırsa mahkeme vakfın kuruluşuna karar verecek. Bir de unutmadan vakfın çeşidine göre özgülenecek değer olarak belirlenmiş asgari hadler var. Buna dikkat etmelisiniz. örneğin eğitim amacı da varsa değer yükseliyor. Bu asgari hadleri bulunduğunuz yer bölge müdürlüğünden temin edebilirsiniz. Belirlenen değerlerin altında özgüleme olursa olumsuz görüş bildirilir.
Old 14-04-2010, 12:01   #3
SKARA

cok teşekkürler
vergı boyutu ıle ılgılı bılgınız varmı
Old 15-04-2010, 09:41   #4
ISTANAZ

Vergi boyutunu bilemiyorum. Bunu bir mali müşavir daha iyi cevaplayabilecektir.
Old 17-04-2010, 12:40   #5
av.sibell

meslektaşım ISTANAZIN bilgilerine katılıyorum. Ancak birkaç eklemem olacak

ben de yeni bir vakıf kuruluşu yaptım. bahsedilen prosedür halen aynen işliyor. ancak vakıf senet metnini noterde düzenleme şeklinde değil de kurucular tarafından hazırlanan bir senedin noterden tasdikini yaptımanız mali açıdan avantaj sağlayacaktır. ayrıca belirtildiği gibi vakıf malvarlığı son derece önemli bir konudur.

diğer önemli bir konu vakıfın vakıflar genel müdürlüğüne intikali halinde (bir nevi tasfiye) vakfa özgülenen malvarlığı kurucular tarafında geri alınamadığı için bu aşamada vakıf malvarlığının benzer yada aynı amaçlı bir başka vafık ,dernek vb kuruma intikaline karar verebiliyorsunuz.

vakıf yapısı gereği bazen sadece -dar alanlı bir vakıf olacaksa- yönetim kurulu organının olması yeterli iken, -geniş alanlı vakıf ise- mütevelli heyeti (kurucu ortaklar), yönetim kurlu ve denetleme kurulu asli organlar olmalıdır. her birinin asil ve yedek üyesi olması gerektiğinden kurucu ortak sayısını buna göre belirlemek gerekir. zira organ üyelerinin yarıdan bir fazlasının kurucu ortak olması gerekmektedir.

uzun ve meşakatli bir iştir. şimdiden kolay gelsin.
Old 17-04-2010, 12:43   #6
av.sibell

konunun vergi boyutu ile ilgili küçük bir lavem olabilir. kuruş işlemleri esnasında mahkeme sizden kuruluş sermayesinin vakıflar bankasına yatırılmasını isteyecektir. bu aşamada da henüz kurulmuş olmadığı halde vakfın bir vergi numarasının alınması gerekiyor. vergi dairesine yapılacak bir başvuru ile "potansiyel vergi numarası" adı altında ve kuruluş gerçekleşirse kesinleşecek bir vergi no alınıyor. kuruluş sermayesi buna göre yatırılıyor.

kuruştan bir yıl sonra vergisel muafiyetlerle ilgili başvuru yapma şansınız vardır. bu muafiyetlerin bir kısmı vakfın faaliyet amacına göre de değişmektedir.
Old 18-01-2011, 09:55   #7
istanbul hukuk

Merhabalar,
Ben de bir müvekkilin vakıf kurma işlemlerini gerçekleştreceğim ancak müvekkil toplam ne kadar harcamam gerekir diye soruyor. Bizim olayımızda sanırım 150.000 TL değerindeki bir arsa özgülenecek.

Ben daha önce hiç vakıf kuruluşu işleminde bulunmadım. Belki bu hususu tecbüre eden siz meslektaşlarımın harcamış oldukları bedellerden ben de tahmini bir bedel çıkarabilirim ümidiyle yardımlarınızı rica ediyorum.

Şimdiden teşekkürler..
Old 07-02-2011, 12:44   #8
ISTANAZ

vakfa özgülenecek g.menkullerin değer tespitini yaptırmanızda fayda var. mahkeme bunu isteyecektir. Özgülenen değere göre noter harcı değişmektedir. Bunu bir noterden öğrenmeniz çok kolay olacaktır.
Old 24-12-2011, 18:12   #9
madagaskar

Varsayılan Ek Soru

Merhaba
Vakıflarla İlgili aklıma takılanlara net bir yanıt bulamadığımdan sizlerin de görüşünü almak isterim .

1) Köy Tüzelkişiliği vakıf kurabilir mi ? (Eğitim,Yardımlaşma ve Kalkınma )
Kurabilirse...
2) Köy Malları (taşınmazları) , vakfa özgülenebilir mi.?
3) Vakıf senedinde vakfeden " ...köyü tüzelkişiliği " olacaktır. Yönetim Kurulu olarak muhtar ve azaları düşünülüyor... Bu işlem için kaymakamlık , özel idare vs izin gerektirir mi ?
4) Tüm köyün menfaatine iş ve işlemler yapılacağından tüm köylü vakıf genel kurulu mu oluşturacaktır.? Yeni yönetim genel kurul seçimi ile yani tüm köylünün seçimi ile mi olacaktır.?

saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi