Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

TCK m.86, m.123, m.170 hakkında olay sorusu.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-01-2010, 19:18   #1
Onur Pınar

Varsayılan TCK m.86, m.123, m.170 hakkında olay sorusu.

Aşağıdaki olay sınav sorusu ya da pratik çalışma sorusu değildir. Yılbaşı gecesi şahit olduğum bir olaydır. Kendimi olaydaki mağdurların avukatı olarak düşünüp biraz araştırma yaptım fakat öğrenci olduğum için ilgili maddelerin uygulama alanlarına girip girmeyeceği konusunda şüphelerim var. TCK m.86 dışındaki maddeleri fakültede işlemediğimiz için sizlerden yardım istiyorum.

OLAY

A ışıklandırma olmayan bir yolda kaldırımda beklemektedir. Yanına yanaşan taksiden ön yolcu koltuğunda oturan yüzü maskeli şahıs pencereden sarkarak silahını A nın kafasına uzatır, sıkar ve naralar atarak olay yerinden uzaklaşır. A panikle kendini yere atar, son anda aracın plakasını almak aklına gelir ve ayağa kalkar. Sonra aynı aracın 50 metre ileride yürüyen 2 bayana da aynı şekilde silah sıktığını görür.

Bu olayın TCK m. 86 kapsamına girdiğini düşünüyorum. Kasten yaralama suçunun maddi unsuru içerisindeki ''sağlığı bozma'' başlığı kişinin, olay gerçekleştiğinde psikolojik travmayı bırakın çarpıntı geçirmesi halinde bile suçun oluştuğunu ifade ediyor. Ders kitabında da ''Ayrıca boş tabanca veya oyuncak tabancanın işlenen suçun niteliğine ve somut olayda kullanılış biçimine bağlı olarak silah sayılabilir. Örneğin psikolojik açıdan mağduru korkutmaya elverişli olması nedeniyle gerçek bir silah görüntüsü uyandıran oyuncak tabanca ile tehdit suçunun işlenömesi durumunda nitelikli halin uygulanması gerekir.'' diyor.

TCK m. 123 :Sırf huzur ve sükununu bozmak maksadıyla bir kimseye ısrarla ; telefon edilmesi, gürültü yapılması ya da aynı maksatla hukuka aykırı başka bir davranışta bulunulması halinde, mağdurun şikayeti üzerine...

Failin farklı 2 kişiye ard arda silah sıkmış olması maddede geçen ''ısrarla'' sözcüğü kapsamına girer mi? Kanun Koyucu ''ısrar'' dan bahsederken failin eylemini tekrarlamasından mı yoksa fiilin aynı kişiye birden çok kez uygulanmasından mı bahsetmektedir?

TCK m. 170 :Kişilerin hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından tehlikeli olacak biçimde ya da kişilerde korku, kaygı veya panik yaratabilecek tarzda;
a)...
b)...
c)Silahla ateş eden ya da patlayıcı madde kullanan,
Kişi...

Olaya uygulanabilecek diğer bir maddenin bu olduğu kanaatindeyim. Çünkü madde; maddi şeylerin yanısıra mağdurların maneviyatına (korku, kaygı,panik) gelen zararlarıda suç kapsamına almış. Fakat bu maddenin topluma karşı suçlar kapsamında olmasından dolayı olaya uygulanıp uygulanmayacağı konusunda şüphelerim var.

TCK m. 123 ve m. 170 hakkındaki görüşlerinizi bekliyorum.

----------------------

Teşekkürler, Saygılar.
Old 04-01-2010, 14:09   #2
damla_

İlk önce m. 123 açısından bakarsak bu maddenin gerekçesinde, bu suç tanımıyla cezalandırılan fiiller, kişiler üzerinde uygulanacak maddi veya cebri bir müdahale taşımamaktadır. Bu suç tanımı ile kişilerin prsikolojik , ruhsal sukun içinde yaşamak hakkını korumaktadır. Yani kişilerin vucüt bütünlüğüne yönelik yapılacak fiilleri bu madde kapsamında sayamayız. Sizin olayınız da ise kişi elindeki tabancayı A' ya doğrultarak ateş etmektedir yani A' vücut bütünlüğünü ihlal edici bir davranışta bulunmaktadır. Ayrıca ısrarla demesi de mağdura karşı aynı eylemi bir den fazla kere tekrarlaması anlamına gelmektedir. Bana göre bu olayda m. 123' ü uygulayamayız.
m.170 açısından bakarsak, burada kastının ne olduğuna bakmamız gerekir bana göre. Kişinin amacı ateş ettiği şahısları yaralamak, öldürmek mi yoksa sadece çevrede bir korku, panik yaratmak mı? Eğer genel güvenliği tehlikeye sokmak için yapmış ama bunun sonucunda bir kişinin yaralanmasına veya ölmesine neden olmuşsa madde 44 uyarınca yaralama veya öldürme suçundan dolayı kişi sorumlu olacaktır. Yani hem kişinin kastına göre hemde fiil sonucunda meydana gelen neticeye göre karar varmak gerekecektir. Yargıtay çoğu kararında kişinin hem m. 86 hem de m. 170 dolayısıyla cezalandırılması ilişkin kararları bozmuş ve bu durumlarda fikri içtima hükmünü uygulamıştır.
Old 04-01-2010, 15:47   #3
8xy

merhaba ,

somut olayda huzur ve sükunu bozma suçu oluşmaz. zira hukuka aykırı hareketlerin "bir kimseye" karşı "ısrarla" yapılması gerekmektedir. halbuki fail toplamda üç kişiye karşı suç işlemiştir.

tck 86 veya 170 açısından durumu değerlendirebilmek için birtakım bilgilere ihtiyacımız vardır. mesela,

attığı naraların mahiyeti nedir? (küfür, hakaret, tehdit, yağma, ...)
sıktığı silahın özelliği nedir? kurusıkı mı? oyuncak mı? ruhsatlı mı?
silahın insanı yaralama özelliği nedir? silahtan çıkan sesin şiddeti nedir? v.b.
Old 06-01-2010, 20:35   #4
Onur Pınar

attığı naraların mahiyeti nedir? (küfür, hakaret, tehdit, yağma, ...)
sıktığı silahın özelliği nedir? kurusıkı mı? oyuncak mı? ruhsatlı mı?
silahın insanı yaralama özelliği nedir? silahtan çıkan sesin şiddeti nedir? v.b.[/quote]

Kişinin attığı naraları ben uzakta olduğum için duyamadım, fakat Mağdurda anlayamamış. Sıktığı silah muhtemelen kurusıkıydı fakat ben patladığında kıvılcım çıktığını gördüm. Mağdurun suratına bir metre mesafeden sıkıldığını göz önüne alırsak kör olma ihtimalini gözardı edemeyiz. Silahın çıkardığı ses ortalama bir tabancadan çıkabilecek şiddetteydi. Bilgilerinize...

Yorumlarınıza teşekkürler, Saygılar...
Old 07-01-2010, 17:41   #5
8xy

vatandaşların(maganda mı demeliydim yoksa ) 5729 sayılı kanunun 4/1, 5237 sayılı kanunun 86/2, 170/1, 53, 37 maddeleri uyarınca cezalandırılması gerekir.
Old 12-01-2010, 19:35   #6
damla_

Hocamızın dediğine göre Yargıtay kurusıkı tabancayı genel güvenliğin tehlikeye atılması suçu bakımdan elverişli görmemekteymiş. Kurusıkı tabanca ile bu suç işlenemezmiş.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi