Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Evden Yapılan Hırsızlık İle İlgili Bir Soru

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-11-2005, 01:20   #1
tetrapond

Varsayılan Evden Yapılan Hırsızlık İle İlgili Bir Soru

bu sitenin işleyişinde emeği geçen herkese teşekkür ve saygılarımı sunarak başlamak istiyorum.

22.07.2005 tarihinde evime hırsız girdi. yaklaşık olarak 10.000 YTL'lik (bilgisayar, kamera, fotoğraf makinası, telefon, laptop v.s) eşyamı çaldı. genellikle hırsızlık suçlarının faili meçhul kaldığını bildiğimden sadece üzüldük. ama çok üzüldük. hem maddi hem manevi çok yıprandık.

sonra çalınan cep telefonlarının birinde bulunan avea hattını arayan bir arkadaşım telefonun birisi tarafından açıldığını söyledi. bunun üzerine ben de aradım. telefonu açan kişi, hattı yeni aldığını söyledi. ama hat avea'dan eşimin üzerine kayıtlı görünüyordu hala.

polisi aradım, hat açık kalsın siz sakın aramayın dediler. iki gün daha bekledik, sonra polisi tekrar aradık. polis bu kez kapattırabilirsiniz dedi. biz de kapattırdık. bunun üzerine bir adet 350 ytl, bir adet de 450 ytl'lik fatura ödedik!!!

çalınan telefonların imei numaraları da elimizdeydi. ayrıca o hatla yapılan görüşmelerin detayları da geldi. şahıs yopun bir şekilde 5-6 numayı aramış. bu durumu polise bildirip, yerinin tesbit edilmesini istedik. polis savcılıktan "nokta yer tesbiti kararı" istedi. savcılıktan bu kararı çıkartıp tekrar polise gittik. ancak aradan (karar alındıktan sonra) iki ay geçmesine rağmen polisten hala ses seda yok!

derdim telefon değil, belki çalınan diğer eşyalarla ilgili bir ipucu bulunur diye düşünüyorum. hatta o bile bulunmasa, şu 800 ytl telefon faturalarımı alayım yeter...

sanırım telefon konuşmalarını yapan kişi hırsızlığı yapan kişi değil, muhtemelen telefonu alıp konuşan biri, ama o da suça karışmış oluyor diye düşünüyorum. ancak ne yazık ki, yoğun bir şekilde görüştüğü o kadar numara olmasına rağmen (ki bu numaraların çoğu 118 de isimleri kayıtlı olan ve çorum - sungurlu'da yaşayan kişilere ait) polis bu kişiyi hala bulmadı.

acaba bu konuda ne yapabilirim? eğer gerekirse bir avukattan yardım da alabilirim ama önce sizlerin değerli fikirlerini almak istedim.

saygılarımla,
ugur sayal
Old 03-12-2005, 17:07   #2
tetrapond

tekrar selamlar,

hırsız bir de kullanmadığım bir kredi kartımı çalmış, ve hırsızlık gününde kullanmış. 1000 ytl civarında harcamış. Ekstresi eski adresime gittiği için hiç farkında olmadım. Ama, bankanın risk yönetimi çalışanlarının beni, hiç kullnaılmayan b,ir kredi kartının (hem de hiç) 1 kaç saat içinde 1000 ytl'lik kullanılmasıyla ilgili aramaması da ilginçti. Ayrıca hiç ödeme yapmama rağmen, bankadan telefonla hiç uyarı almadım. Direkt olarak ihtarname geldi yeni adresime (3 yıldır bu adresteyim).

Neyse, ben de karşı ihtarımı gönderdim noter üzerinden. Bu borç benim değildir, imzalar benim değildir. Sorumluluk sizin iş ortaklarınız olan üye işyerlerinindir diye. Şimdilik bekliyorum. Gelecek cevaba göre, dava açmayı düşünüyorum. Polise gidip kredi kartımın da çalındığına dair ek ifade vermek istedim. Ancak polis alamayız dedi. Doğrudan Cumhuriyet Savcılığına gidip dava açın dedi.

Davamı hemen açayım mı? Bankanın cevabını bekleyeyim mi? Ne dersiniz?

Giderek geriliyorum bu konuda, lütfen kusuruma bakmayın... Çalınan bilgisayarıma mı yanayım, laptopuma mı yanayım, kamerama mı yanayım, fotoğraf makinama mı yanayım, kzımın fotoğraflarına, 5 yıllık dokümanlarıma mı yanayım... Yoksa hırsızın, telefon konuşmalarına ödediğim paraya mı yanayım.... Bir de şimdi kredi kartı çıktı, ona mı yanayım....

Lütfen yorum ve önerilerinizi esirgemeyin... Desteğinize ihtiyacım var...

Saygılar,

Uğur Sayal
Old 03-12-2005, 20:16   #3
Av. Bülent Sabri Akpunar

Sayın Sayal,

K.kartının çalındığına dair derhal c.savcılığına dilekçe verin. Banka'ya da çalıntı bildirimi yapmışsınız ama bu bildirimden önceki rızanız dışında oluşan harcamalar açısından dava açmanız gerekebilir. Banka icra takibine geçmeden borçlu olmadığınıza dair (olumsuz tespit) davası açabilirsiniz.Bu davada banka ve işyerlerini davalı olarak göstereceksiniz. Bir avukat meslektaşa danışmanızda fayda var.

Geçmiş olsun

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi