Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşim şiddet uyguluyor kanunen ne yapabilirim

Konuyu Kilitleyin
Old 31-10-2008, 15:53   #1
Konuk ayşe

Mutsuz eşim şiddet uyguluyor kanunen ne yapabilirim

merhaba
3 yıldır evliyim, çalışıyorum 1 çocuğum var eşim son aylarda fiziksel şiddet uygulamaya başladı. bu gün otoparka kapatarak şiddet uyguladı ve hakaret etti uzun zamandır hakaretlerindebıktım çocuğumun yanında yapıyor ve beni tehdit ediyor eşimin 2 evliliği ve ilk eşinden 1 kızı var, dava açtığımda maddi ve manevi ne talep edebilirim. çocuğumun da psikolojisinin bozulmasını istemiyorum henüz 16 aylık ama korkuyor, ne yapmam gerekir. şiddete uğradığıma dair rapor almak istiyorum ama eşim tehdit ediyor, vücudumda fazla iz yok tırnak izinden başka bunu nasıl ispatlarım, teşekkür ederim
Old 31-10-2008, 20:12   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Şiddet sadece vücutta görünen darp izi değildir.

Şiddet: Aile bireyinin fiziksel, cinsel, ekonomik veya psikolojik zarar görmesiyle veya acı çekmesiyle sonuçlanması muhtemel hareketleri, buna yönelik tehdit ve baskıyı ya da özgürlüğün keyfî engellenmesini de içeren, toplumsal veya özel alanda meydana gelen fiziksel, cinsel, psikolojik, sözel ve ekonomik her türlü davranıştır.

Yaşamış olduğunuz şiddet nedeniyle öncelikle en yakın Aile Mahkemesi Hakimliğine başvurarak koruma kararı verilmesini talep edebilirsiniz.

Koruma kararı için darp raporu alınması zorunluluğu yoktur.

Kaldı ki tırmak izi olduğunu söylüyorsunuz.Bir sağlık kuruluşuna başvurarak bu izin tespitini isteyebilirsiniz.

Unutulmaması gerekir ki koruma kararının amacı şiddeti önlemektir.Şiddet meydana geldikten sonra verilecek koruma kararı ancak sonraki şiddete ilişkin bir önlem olabilir.

Adli makamlara başvurmandan şiddetin belgelenmesini isterseniz üniversitelerin Adli Tıp Anabilim Dalına başvurarak rapor düzenlenmesini isteyebilirsiniz.

Herhangi bir rapor boşanma davasında eşinizin kusurlu oluşu ve şiddet uygulamasına ilişkin delildir.

Şiddet ve tehdit nedeniyle eşinizi savcılığa şikayet edebilirsiniz.

Boşanma davasında mevcut ve beklenen mali haklarınız bakımından görmüş olduğunuz zarar için maddi tazminat,kişilik haklarınıza yönelmiş saldırılar için manevi tazminat isteyebilirsiniz.

Tazminata karar verilip verilmeyeceği,verilir ise ne miktar olacağı konusunda herhangi bir tahminde bulunmak hem imkansız hem de yanıltıcı olacaktır.Her bir dosya kendine özgü koşullar ve deliller içerir .

Boşanma dosyasında istenecek nafaka,tazminat velayet,aile konutu şerhi ve diğer yasal olanaklar için bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz elverişli değil ise bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi