Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Velayet Konusunda Çocukların Görüşleri

Konuyu Kilitleyin
Old 08-05-2012, 18:18   #1
Konuk

Varsayılan Velayet Konusunda Çocukların Görüşleri

merhabalar KAHDEM avukatları...boşanma davamızda henüz duruşmalarımız başlamadı. Eşim 13 yaşındaki ikiz kızlarımın velayetini talep etmiş. Kızlarım bana çok düşkünler ve ben onların bakımlarında en ufak bir noksanlık göstermemişimdir. Eşim dava açılmadan 15 gün kadar öncesinden itibaren kızkardeşinde kalıyor ve kızlarım için haftada bir yemeğe götürmekten başka hiç bir maddi yardımda bulunmuyor. Benim 870 TL.civarı emekli maaşımla ve 27 yaşındaki oğlumun da katkılarıyla eğitim, giyecek ve diğer ihtiyaçlarını tamamen ben karşılıyorum. Endişem velayetleri eşim alabilir mi. Hakim kızlarıma sorarsa beni tercih edeceklerini biliyorum.bu konuda aydınlatırsanız sevinirim. Arıca tarafımdan eşime açılmış küfür, hakaret ve tehdit davası da var (telefon mesajları ve mailler savcılıkta). Bu dava velayeti nasıl etkiler. Teşekkürlerimi ve saygılarımı sunarım.
Old 08-05-2012, 19:17   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Çocuklarınız kimin yanında yaşayacaklarına ilişkin görüş bildirebilecek yaşta bulunmaktadır.Bu davanın da kaderi çocuklarınızın görüşlerine bağlıdır.

Hakim uzman aracılığı ile çocukların görüşlerini alacak ve çocukların görüşlerini yeteri kadar önemli bularak kararı oluşturacaktır.

Türkiye Çocuk Haklarının Uygulanmasına dair Avrupa Sözleşmesinin tarafıdır.Bu sözleşme gereğince çocukların velayet konusunda görüşlerinin alınması zorunluluktur.

Konu ile ilgili yargı kararları için;
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=3289

2-Eşinizin şize yönelik uyguladığı şiddet boşanmada kusurun belirlenmesi için önemlidir.mevcut delilleri dosyaya elbette sunmalısınız.

3-Dava sırasında tedbiren boşanmaya karar verildiğinde iştirak nafakası olarak devam etmek üzere çocuklar yararına harcanmak üzere nafaka talep edebilirsiniz.Nafaka konusunda duruşmayı beklemek zorunluluğu bulunmamaktadır.Tarafların mali durumu ve ihtiyaçları dikkate alınarak bir nafaka kararlaştırılacaktır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi