Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kiralananın erken tahliyesi&kiracının temerrüdü

Yanıt
Old 05-02-2007, 12:32   #1
hidayet

Varsayılan Kiralananın erken tahliyesi&kiracının temerrüdü

Değerli üyeler,müvekkil maliki olduğu taşınmazı 1 yıllığına kiracıya kiralamıştır.Kiracı,kiralananı7 ay önceden tahliye etmiş ve geriyede 3 aylık birikmiş kira borcu bırakmıştır.Kiracı tarafından usulüne uygun anahtar teslimi yoktur.Kiracı hakkında 51(13)örn.ödeme emri tebliği ile icra takibi başlatmayı düşünüyorum.Ancak Yargıtay kararlarına göre usulüne uygun anahtar teslimi olmadığından kira kontratı devam etmekte ve henüz muaaccel olmamış kira paralarından sorumlulukta devam etmektedir.Bu durumda;
-kiracı taşınmazı tamamen boşaltmasına rağmen 51 Örn.ödeme emri tebliği doğru olur mu?
-Ayrıca diğer ay kira bedellerini de bu takipte istemek mümkün olur mu?Zira kiracı taşınmazı boşaltmış ancak usulüne uygun değil.Dolayısıyla kira bedellerinden sorumluluk devam ediyor.Yoksa bu kira bedelleri için daha sonra yine takip açmak mı gerekir.Kafam biraz karışmış durumda,yardımcı olursanız çok sevinirim.İyi çalışmalar...
Old 05-02-2007, 13:57   #2
Av.Suat Ergin

Sayın hidayet,

Amacınıza göre yanıt değişecektir. Kiracı fiilen mecuru boşaltmış görünür ama anahtar teslim edilmemiştir. Bu durumda kira ilişkisi devam ettiği için mecura siz müdahale edemezsiniz. Bu nedenle yasal yollardan mecuru teslim alabilmek için, 13 örnek ödeme emri gönderip tahliyeyi sağlayabilirsiniz. Ya da nasılsa mecur boşaltıldı sadece kira alacağımı tahsil etmek istiyorum derseniz, adi takip yapabilirsiniz.

Alıntı:
Kiracı,kiralananı7 ay önceden tahliye etmiş ve geriyede 3 aylık birikmiş kira borcu bırakmıştır.

Bu cümleden birikmiş kira parasının 3 ay olduğunu anlıyorum. Kontratta muacceliyet şartı yoksa, işleyecek kiraları talep edemezsiniz. İlk etapta işlemiş kiraları 13 örnek ile talep edin. Diğerlerini ister biriktirip; isterse her ay için adi takip yoluyla talep edin.

Saygılarımla
Old 05-02-2007, 14:02   #3
Noyan Yiğit

Usulüne uygun bir anahtar teslimi ve tahliye olmadığına göre kiracının kiracılığı devam ediyor demektir.Bu birazda sizin müvekkilinizin olayı nasıl kabul etmek istediğine bağlı.Müvekkiliniz kiracının kiralananı tahliye ettiğini düşünüyor ve kiralananı vakit kaybetmeden bir başkasına kiraya vermeyi düşünüyor ise kiracı kiralananı tahliye etmiş gibi düşünür, sadece tahliyeden önce ödememiş olduğu kiralar için icra takibi yaparsınız bu durumda örnek 51 göndermenin bir manası yok örnek 49 gönderir geçmişteki kiralar için takip yaparsınız.Ama usulüne uygun bir anahtar teslimi ve tahliye olmadığınına göre kira akti devam ediyor demektir.Bu durumda geçmişte ödenmiyen kiralar ve halen devam eden kiralar için Örnek 51 ödeme emri gönderir kira paralarını ve tahliye talep edersiniz.Takip kesinleştiğinde de tahliye davası açar ve kira paraları içinde icra takibine devam edersiniz diye düşünüyorum.
Old 05-02-2007, 14:02   #4
hidayet

Sy.Suat Bey,ilginiz için teşekkür ederim.Saygılarımla...
Old 05-02-2007, 14:06   #5
Noyan Yiğit

Ben cevap yazmaya başladığımda Suat Bey'in mesajı yok idi.Bu arada cevap yazarken araya başka şeyler girdi.Ben Suat Bey'in cevabını görmeden,okumadan sorunuza cevap yazmış oldum.Mesajı gönderdikten sonra Suat Bey'in mesajını gördüm.Aynı şeyleri söylemişiz aşağı yukarı.Bir soruya verilen cevaba aynı cevabı vermek biraz manasız.Bu nedenle bu açıklamayı yazmak durumunda kaldım.
Old 05-02-2007, 14:09   #6
hidayet

Her ne kadar teşekkür mesajımı ilettiysem de buradanda tekrar vakit ayırdığınız için teşekkür etmeyi borç biliyorum.Saygılarımla,iyi çalışmalar diliyorum.
Old 29-03-2008, 16:26   #7
muratözel

Varsayılan kiracı işyerini boşaltmış ancak anahtar teslimi yok

kiracı işyerini boşaltmış ancak anahtar teslimi yok;bu durumda sulh hukuk mahkemesinden mi anahtar değişimini isteyecez yoksa icra dairesinden mi isteyeceğiz alacaklı olarak...
Old 29-03-2008, 16:39   #8
hırs

anahtar teslimi olmadığından yasal anlamda bir tahliye söz konusu olmadığı için kiracının sorumluluğu devam ediyor.bu nedenle eğer tahliye talepli bir takip açmışsanız icra mahkemesinde tahliye davası açabilirsiniz ve bu davada tahliyenin takipten sonra olduğunu beyan edip ,tahliyeyi yasal olarak tespit ettirebilirsiniz,bence başarılar ...
Old 30-11-2011, 16:09   #9
Avsibel

Sayın meslektaşlarım;7/30 günlük icra takibi yaptık 30 günlük sürenin dolmasından sonra icra mahkemesinde tahliye davası açtık.Davadan hemen sonra kiracı evi boşaltarak tabiri caiz ise kaçtıŞu anda içeride bir iki parça hurda eşyası var fakat anahtarı usulünce teslim etmiyor. Müvekkil ben alacağımdan vaz geçtim anahtarımı isterim diyor. Bu durumda tahliye davasının sonucunu beklemeden kiralanan evin tespitini yaptırıp anahtarını değiştirmemiz usule uygun olur mu?Kiracı evin dış kapısına da ağır hasar verdiğinden müvekkil evine başka hasarların verilmesinden korkuyor.
SAYGILARIMLA
Old 13-08-2014, 16:12   #10
Olcayhukuk.com

Mahkeme tarafından verilen tahliye kararından sonra, yeniden kiraya verilmesi için geçen makul süre için tazminat istenebilir mi?
Old 13-08-2014, 16:34   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan yeniavukat
Mahkeme tarafından verilen tahliye kararından sonra, yeniden kiraya verilmesi için geçen makul süre için tazminat istenebilir mi?

Sorunuz açık değil. Kiracı tahliye kararından sonra mı, mecuru boşalttı?
Old 13-08-2014, 16:54   #12
Olcayhukuk.com

Suat Bey, ilginiz için teşekkürler.

Evet, biz tahliye kararını icraya koymadan yer tahliye edildi ve tarafımıza resmi bildirim yapıldı. Ancak kiracı taraf, tahliye davası açılması anında yerin tahliye edileceğinden haberdar olduğumuz gerekçesiyle, yeniden kiraya verebilmek için geçecek makul süre için tazminat talebimize yanaşmıyor.

Diğer yandan, İİK 269/c kapsamında icra müdürlüğü aracılığıyla tahliye edilen kiracı için görüşünüz ne olurdu ayrıca öğrenmek isterim. Ben icraen yapılan tahliye tarihinden itibaren geçen makul süre için de tazminat istenebileceği görüşündeyim. (İcraen tahliye işleminin mümkün olan en kısa sürede yerine getirilmesi şartıyla).

Çok teşekkür ederim.
Old 26-02-2016, 12:42   #13
av.evrimidl

Merhaba benzer bir konuyla karşı karşıyayım. Kiracı 1 yıllık kira kontratı olmasına rağmen 3 ay sonra evden çıktığını söyledi. 2 aylık kira borcu mevcut. Anahtarı usulunce teslim etmedi yönetime bırakıp gitti. 2 aylık borcu için icraya başvurup, kalan aylara ilişkin borcunu dava yoluyla talep edebilir miyim?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi