Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Müteahhit ile yapılan eser sözleşmesi hakkında.

Yanıt
Old 23-05-2019, 08:40   #1
drako

Varsayılan Müteahhit ile yapılan eser sözleşmesi hakkında.

Öncelikle tüm herkese merhaba.Aranıza yeni katılmış ve mesleğe henüz başlamış bir çiçeği burnunda avukat olarak bir konuda değerli üstatlarımın görüşlerine ihtiyacım var.Adli yardım ile gelen dosyada olaylar şu şekilde;

Müteahhit ile müvekkil 60 bin tl karşılığında daire hususunda anlaşıyorlar.Müteahhit ise daireyi teslim etmiyor,müvekkil bu durumdan dolayı dava açıyor kazanıyor ve karar kesinleşiyor.(Sözleşme tarihi ve yargıtaydan kesinleşme tarihi hakkında bilgim yok gün içinde müvekkil evrakları teslim edecek)

Sonrasında müvekkil ile müteahhit yine iletişime geçiyor.Bu sefer size 80 bin tl karşılığında başka bir daire vereyim,cezai şart koyalım sözleşmeye de diyor ve müvekkili ikna ediyor.Noterde resmi şekilde sözleşme gerçekleştiriliyor.Müteahhit ise sözleşmede iskan iznini aldıktan sonra daireyi 6 ay içinde teslim edeceğini belirtiyor 2017 tarihinde.Ancak 2019 yılına kadar herhangi bir girişimi olmayınca müvekkilim noterden ihtar çekiyor müteahhit buna da cevap vermiyor.(ihtarin içeriğini henüz bilmiyorum gün içinde müvekkil belgeyi getirecek)

Kafama takılan hususlar ise,

* Tüketici mahkemesinin görevli olduğunu düşünüyorum.Zira Tüketici: Ticari veya mesleki olmayan amaçlarla hareket eden gerçek veya tüzel kişiyi…” diye ifade etmektedir.Ancak yine de emin olmak istiyorum.Sözleşmenin diğer tarafı ise müteahhit.

* Noterden yapılan sözleşmeye istinaden sözleşmeden dönme ve bedelin iadesini istemeyi düşünüyorum.İhtarla temerrüde düştüğünü düşünüyorum müteaahitin.Ve olumsuz zararların da tazminini.

Şimdiden yardımlarınız ve fikirleriniz için teşekkürler.
Old 24-05-2019, 05:36   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Anlamak için

Merhaba sayın meslektaşım,

Alıntı:
Tüketici mahkemesinin görevli olduğunu düşünüyorum.

1.Elde açılmış, kazanılmış ve kesinleşmiş bir karar varken,

2.Adli yardım (HMK.m.334-340)
Adli yardım, asıl talep veya işin karara bağlanacağı mahkemeden“ istenebileceğine göre (HMK.m.336)

Ne dersiniz ?

Saygılar
Old 24-05-2019, 08:34   #3
drako

Üstadım öncelikle yanıtınız için teşekkürler.Ancak kesinleşen mahkeme ilamı 48 bin tl civarı.

Bugün müvekkil diğer evrakları da teslim etti.Mahkeme kararı kesinleştikten sonra müteahhit başka arsa payı sahipleriyle sözleşme imzalıyor ve kendisine gelecek olan taşınmazı müvekkilime taşınmaz satış vaadi sözleşmesiyle satışını vaad ediyor.

Ancak sözleşmede satıcı iskan belgesinin alınmasından 18 ay sonra teslim borcu içinde taşınmazı.İskan belgesinin alınması için ise her hangi bir süre belirtilmemiş.Sözleşme ise 14 nisan 2017 tarihinde imzalanmış.Bu durumda öncelikle ihtar çekip durumu müteahhite bildirmem gerekiyor mu yoksa 2 senelik uzun bir süreçte herhangi bir bildirim yapmadan direkt mahkemede sözleşmenin feshini,bedelin iadesini ve olumsuz zararların tazminin isteyebilir miyim?Yine ayrıca taşınmaz satış vaadi sözleşmesi harici aralarında yapılan bir protokol de mevcut.Protokole istinaden de taleplerde bulunabilirim değil mi?

Görevli mahkeme hususu da kafama takılıyor.Asliye hukuk mahkemesi görevli olacak değil mi?Kişi taşınmaz satış vaadi sözleşmesinde satıcı olarak gözükmekte ancak müteaahit olarak diğer arsa payı sahiplerine taahhüt ettiği taşınmazı satmayı müvekkilime vaat etmekte.

Veyahut ilamsız icra takibi yapıp itiraz olursa itirazin kaldırıması yoluna mı gitsem diye de düşünüyorum fakat icra hukuk mahkemesi taşınmaz satış vaadi sözleşmesini bildiğim kadarıyla kayıtsız şartsız para borcu içerip içermediğini dar anlamda inceleme yaptığından inceleme yetkisini kendisinde bulmayabiliyor.

Kafam karıştı açıkçası.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi