Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yazdıklarımız - Yazdıklarınız. Üyelerimizin yazdığı ve bizlerle paylaştığı şiir, öykü, deneme ve diğer yazınsal türler.

ilk şiirim... eleştiri istiyorum

Yanıt
Konu Notu: 3 oy, 3,33 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-12-2006, 16:18   #1
anti-leviathan

Karar ilk şiirim... eleştiri istiyorum

Olmayacağını bildiğim şey!
Ne garip halin,
Dingin ve kadifemsi..
Bir şeyler söyler gibi; ama değil!
Eriyen buz gibi; ama su değil!
Mesai daralmalarının zilleri mi,
Biz gitsek Cebeciden her şey ölecek mi?

Çözüm değilsen sorunsun,
Berbatsın desem mi?
Demesem mi, kralın soytarısı..
Dalkavuk sarhoş gibi, mantık abidesi..
Savaşta ölen yüzündeki çizgiler mi,
Sen gitsen Cebeciden her şey yeşerir mi?

Başarısızlığın sırrı mısın?
Neden hiç sırra kadem basmadın?
Dudaklardan süzülen üzüm suyu gibi; ama kan değil!
Sen bende de varolan bir yarımsın.
Ne garipsin, ne beyhude..
Biz gitmesek Cebeciden hiçbir şey olmaz mı?

Sarhoşsun sen sarhoş; ama Hayyam gibi değil!
Üzüm gibi sarhoşsun, anason olmuş kafan..
Perdelerini aralamış bir ev kedisi,kükre dur..
Barış için hiç mum üfledin mi?
Aydınlığa ışıklarını söndürmedin..
Sen gitsen Cebeciden her şey melankoli mi?

Gözlerin!.. Yokmuş senin!
Nazi işgalinde bir Sovyet kadını göremedin,
Ağlayamamak mıdır kederin?
Şömine başında uyumuşsun da,
Ancak odun yakabilmişsin, od değil!
Yine de söndürememişsin,uyanmak için küllenmeyi mi bekledin?

Aslında yokmuş sana dair bilmediğim..
Şimdi gidiyorum,
Henüz fark etmişliğin, yükünü atmak için üzerimden..
Sen kadimsin, kabul edensin, gidemezsin!
Ya siz?
Hiç düşünmediniz mi?
Bu dönüşüm savaşının neresindesiniz?
Eftal KİHTİR
Old 12-12-2006, 16:26   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

İlk şiir mi?

Kendi adıma çok beğendim, tebrikler...

Son üç mısrayı yok da edebilirsin.

Şiirindeki gibi:

Üç mısra gitse şiirden, hiç bir şey olmaz mı?

Saygılarımla...
Old 12-12-2006, 16:38   #3
Av.Suat Ergin

Bence nefis...
Sanırım yayınlamaya değer bulduğunuz ilk şiir bu...Eğer hayatınızda yazdığınız ilk şiirse muhteşem.

Sayın Demirel'e katılıyorum. Son 3 mısra bütünlüğü bozmaktadır.

Bir öneri:
Alıntı:

Cebeciden sonra vurgu için "noktalı virgül" kullanılamaz mı ...Yani

Alıntı:
Sen gitsen Cebeciden; her şey melankoli mi?

olsa; ya da

Alıntı:
Sen gitsen Cebeciden...
Her şey melankoli mi?

Olsa(İlgili tüm kıt'aların sonuna eklense) Üçnokta işaretinin bittiği yerin, bir satır altına(Her şey melankoli mi?) yazılsa

Sadece öneri...Tekrar tebrikler ve devamının gelmesi dileğiyle...

Saygılarımla
Old 12-12-2006, 17:01   #4
KARİNE

tebrikler gercekten ilk siiriniz olduguna inanmak zor cok akici ve heyecanli olmus ayrica son 3 misrayi da ilgi cekici buldum bence orjinal sekliyle kalmali elinize yureginize saglik cok guzel olmus...
Old 12-12-2006, 17:03   #5
anti-leviathan

Sayın Av.Şehper Ferda DEMİREL,
son üç mısra konusunda haklısınız sanırım.. zaten şiirin bütünlüğüne bakıldığında bu 3 mısrayı çıkarabilmekteyiz öyle değil mi?
daha önce karalamalarım oldu tabi, ama onlara şiir denilemez..
bu şiire gelince bir solukta heyecanla yazdım ve dedim ki kendi kendime:
' Eftal.. sanırım sözcüklerin bitti.. bi daha şiir falan yazamazsın

beğenmiş olduğunuza ve olumlu eleştirinize çok memnun oldumm..
teşekkür ederim..
Old 12-12-2006, 18:13   #6
anti-leviathan

sayın Av.Suat Ergin,
hani 'nefis' demişsiniz ya, kalbim duracaktı bu nitelemenizden ötürü
vurgular açısından, imlama konusundaki verdiğiniz taktikleri önemseyeceğime emin olun..
Old 12-12-2006, 19:01   #7
Ayfer Gökçen

Mutlu Ufacık bir katkı :)

Sevgili anti-leviathan,( Bir de şu isimleriniz Türkçe olsa ne iyi olacak )

Geçen ay bir öğrencimin annesi lösemili hastalar adına yazdığı şiirleri basıma vereceğini ama noktalama işaretleri yönünden kontrolden geçmesi adına bana bıraktı.Türkçe'de yazım ve noktalama, üzerinde çok durduğum bir konu olmasına rağmen lisemizde bulunan Edebiyat öğretmenlerine sordum.Sorduğum her öğretmenden aynı yanıtı aldım.Yanıtları,artık şiirlerde noktalama işaretlerinin kullanılmadığı yönündeydi.

Türkçe her zaman ilgi alanıma girdiği için biraz araştırma yapmıştım ve şiirle ilgili aşağıdaki yazıyı okudum.Sanıyorum size de ışık tutabilir.

Noktalama işaretlerini kullanan şairler, şiirde okuyucuya hissettirmek istedikleri duyguyu kendileri gibi hissetsin diye koyuyorlarmış.Oysa bazı şairler, okuyucu istediği anlamda okusun ve istediği yere istediği noktalama işaretini koyarak anlamı değiştirebilsin,özgür düşünsün ve hissetsin anlayışındaymışlar.Bilemiyorum hangisi doğru.Ama çok fazla kullanılan noktalama işaretlerinin şiirin görüntüsünü kirlettiği inancındayım.

Zira bir ünlem cümlesi düşünün eğer cümleniz bu ünlem işaretini haketmiyorsa isterseniz on tane ünlem sıralayın bir faydası olamaz.(!!! bu işareti kullananlar var.Ama böyle bir noktalama işareti Türkçe'de yok )

Şair değilim fakat senin gibi genç bir arkadaşıma katkım olsun istedim.Umarım yararı olmuştur.
Unutma!Emek verilen hiç bir şey çirkin değildir.Kendine güven ve azimle yoluna devam et.Şiir yazmak her kişinin yapabileceği bir şey değildir.Duyguların en güzel anlatıldığı bir yoldur.YOLUN AÇIK OLSUN.Sevgilerimle.

ŞİİR VE NOKTALAMA İŞARETLERİ
Sık yapılan bir başka hata şiirlerde dize sonlarında virgül kullanılması. Yapısı gereği şiirde bir dize ya bir cümledir ya da alt dizelerde tamamlanacak olan bir cümlenin parçasıdır. Bir cümle olması halinde dize sonuna virgül değil nokta konulur. Ki bu da şiirin görselliği, estetiği ve anlatım kaygısı bakımından illa gerekmez. Ustaların noktalama işareti kullanmadan yazdığı pek çok güzel şiir olduğunu hatırlayın. Bir cümlenin parçası olması halinde ise her dizenin sonuna virgül koymak, bir yandan anlamı karmaşıklaştırır, söylemi zayıflatır, bir yandan da görselliği içinden çıkılmaz hale getirir. Eğer şiirde bölünmüş bir cümleden oluşan birden çok dize varsa, anlamı zayıflatmamak, söylem kaybının önüne geçmek amacıyla virgül kullanılabilir. Ama "bu dize bitti, cümle bitmedi, alt dize ya da dizelerde sürüyor" mantığıyla her dize sonuna virgül koyarsanız estetikten, içerikten ve okuma kolaylığından ödün vermiş olursunuz.(alıntı)
Old 12-12-2006, 20:16   #8
arkhe

Sayın anti-leviathan
Açıkçası şiir bir okuyuşta anlaşılması zor bir şiir olmuş.Üstelik şiirde çok fazla soru sorulmuş gibi geldi.Diğer yorumlar aksine bana fazla akıcı gelmedi.Ama yinede şiir yazabilmiş olmak çok güzel...Umarım eleştirilere açıksındır..
Old 14-12-2006, 00:36   #9
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Varsayılan Kelimeler bitmez

Şiir, bitti sandığımız yerde yeniden başlar
Her gece yenen, yenilen
Ve her günışığıyla yenilenen
Hayat gibi

Kelimelerin büyüsüdür şiir
Ve biraz büyücüdür her şair

En güzel iksir henüz bulunmayan
Ve en güzel şiir de
Şairin dediği gibi
Henüz yazılmamış olan

Saygılarımla...
Old 29-12-2006, 15:57   #10
güler ataş

ben yıllardır şiirle uğraşırım..ve önce kendi yazdıklarıma eleştirel bakılsın isterim.başkalarının şiirlerine de öyla bakarım..bu şiirde olumsuz eleştirecek tek bir yer buldum.sondan ikinci mısra'' hiç düşündünüzmü'' olmalı idi..
diğer dostların dediğine katılmıyorum.bir bütün içinde kandinize yönelttiklerinizi,en sonunda okuyucuya yöneltmişsiniz ki bu..silkelen demektir, okuyanı kendine sorgulatmaktır..
.......................
harika hatta sitede okuduklarım içinde en güzellerden...devam edin bence..çok kişiyi aşar bu kalem..ve inanmadım ilk şiir olduğuna, öyleyse yazık etmişsiniz bunca yıla..
teşekkür ediyorum..

Alıntı:
Yazan anti-leviathan
Ne garip halin,
Dingin ve kadifemsi..
Bir şeyler söyler gibi; ama değil!
Eriyen buz gibi; ama su değil!
Mesai daralmalarının zilleri mi,
Biz gitsek Cebeciden her şey ölecek mi?

Çözüm değilsen sorunsun,
Berbatsın desem mi?
Demesem mi, kralın soytarısı..
Dalkavuk sarhoş gibi, mantık abidesi..
Savaşta ölen yüzündeki çizgiler mi,
Sen gitsen Cebeciden her şey yeşerir mi?

Başarısızlığın sırrı mısın?
Neden hiç sırra kadem basmadın?
Dudaklardan süzülen üzüm suyu gibi; ama kan değil!
Sen bende de varolan bir yarımsın.
Ne garipsin, ne beyhude..
Biz gitmesek Cebeciden hiçbir şey olmaz mı?

Sarhoşsun sen sarhoş; ama Hayyam gibi değil!
Üzüm gibi sarhoşsun, anason olmuş kafan..
Perdelerini aralamış bir ev kedisi,kükre dur..
Barış için hiç mum üfledin mi?
Aydınlığa ışıklarını söndürmedin..

Gözlerin!.. Yokmuş senin!
Nazi işgalinde bir Sovyet kadını göremedin,
Ağlayamamak mıdır kederin?
Şömine başında uyumuşsun da,
Ancak odun yakabilmişsin, od değil!
Yine de söndürememişsin,uyanmak için küllenmeyi mi bekledin?

Aslında yokmuş sana dair bilmediğim..
Şimdi gidiyorum,
Henüz fark etmişliğin, yükünü atmak için üzerimden..
Sen kadimsin, kabul edensin, gidemezsin!
Ya siz?
Hiç düşünmediniz mi?
Bu dönüşüm savaşının neresindesiniz?
Eftal KİHTİR
Old 29-12-2006, 18:32   #11
Armağan Konyalı

Alıntı:
bu şiire gelince bir solukta heyecanla yazdım

Sayın anti-levithan

Şiiriniz çok güzel. Gerçi bazı ufak tefek eleştirilecek noktaları var. Özellikle bazı mısralarda müziğin ahengi aksıyor. Ama yukarıdaki alıntıda yazdığı gibi siz bu şiirin üzerinde hiç çalışmamışsınız. Üzerinde çalışılmamış şiiriniz işlenmemiş elmas kadar parlak. Ama işlenirse, pırlanta gibi pırıltılı olacak.

Eğer çalışırsanız, aksaklıkların nerde olduğunu kendiniz göreceksiniz. En iyi eleştirmen şairin kendisidir. Sayfalarca şiir yırtmadan şair olunmaz.

Şairlikten söz etmemin nedeni şiirinizin size gelecek vaad etmesindendir. Sizde yetenek olduğu şiirinizden belli. Bu yeteneğinizi çalışmayla desteklerseniz ortaya çok güzel şiirler çıkacaktır.

Bir şiir ile yetinmeyin, bir şair olun. Okuyucunuz olmak bize mutluluk verecektir.

Saygılarımla
Old 21-01-2007, 00:49   #12
calikusu_kamuran

3. MISRADAN SONRA yani 4. mısrayla başlayan kısım ayrı bir duygu. Farklı bir zamanda yazmış olduğunuzu düşünebilir miyim?

Ama inanın çok güzel.
SEVGİLERİMLE...saygılarımla demek bu ortama yakışmak...Burası sevginin paylaşıldığı yer gibi...tekrar sevgilerimle

KANAATİM DOĞRUYMUŞ SANIRIM.Av. Şehper Ferda Demirel ile aynı algılamayı yaşamışım. Anti_Leviyathan...Bir şiiri yazarkenki duyguyu sonraki zamanda yakalayamazsınız buna dikkat edin. Hatta şiiri yazdıktan 3-5 gün sonra bakın vay canına be bunu ben mi yazmışım, diyeceksiniz. Zaten güzelliği de burda. SEVGİYLE KALIN

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL

İlk şiir mi?

Kendi adıma çok beğendim, tebrikler...

Son üç mısrayı yok da edebilirsin.

Şiirindeki gibi:

Üç mısra gitse şiirden, hiç bir şey olmaz mı?

Saygılarımla...

Sayın AntiLeviathan, şiirlerinizin eleştirilmesini istemeniz aslında bir anlamda nerede hatam olabilir gibi bir kavramı da çağrıştırıyor insana. Şiirde her insanın tarzı farklıdır ve hatta tarzınızı siz dahi bilmezsiniz. Önemli olan yazdıkça yazdıkça şiir yazarken BİR KOLAYLIK YAKALIYOR OLMANIZDIR. Bir zaman sonra öyle kolay döküyorsunuz ki dizelere içinizdekileri,anlatamam.

AMACINIZ eğer benimserseniz tabi şu olsun: En kısa şekilde nasıl aktarabilirim içimdekileri dizelere diye. Şimdi böyle yapmaya çalışınca KELİMELERE hakimiyetiniz kendiliğinden doğuyor. Ben işte bunu bazı şiirlerde bir türlü beceremedim. Fakat bir şiir yazıyorum kısacık ama TÜM UZUN ŞİİRLERİMDEN DAHA MÜKEMMEL OLUYOR YA. Yeminle yani.

Şiir çok güzel bir şey. Ama gelin görün ki bazıları anlamaz. Bir anım:

Şiirler öncelikle benim için üniversite yıllarımda KENDİ KENDİME YAPMIŞ OLDUĞUM ARKADAŞLIK GİBİYDİLER. O siyasi arkadaşlıkların içinden kurtulup kendimle yoğrulduğum zamanlar. Ama biri defterinizde farkeder ve olumsuz eleştiriyi şak diye yapıştırıverir. Eleştirisi keşke şiire olsa MUHALEFET KÜLTÜRÜNÜN BARINDIĞI ORTAMLARDA eleştiri işin YAPICISINADIR. Ne kötü bir durum.

ANLAMAK GÜZELDİR YA.
SAYGILARIMLA

BENCE NOKTALAMAYI ZORUNLU OLMADIKÇA KULLANMAYIN. Kelimelerin yerini değiştirmek çok şeyi çözüyor.

Ayrıca, Syn. Ayfer Gökçen, Türkçe ile ilgim oldu demişsiniz. Bir forumda bu konuyla ilgili yazı yazdım. Zamamanınız olursa o konuda bana katkınız olabilir mi?
Linki:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=10138

SAYGILARIMLA
Old 06-02-2007, 17:42   #13
avenginakbaba

"Biz gitsek Cebeci'den herşey ölecek mi?"

çok samimi söylüyorum bu dize bile kocaman bir şiire bedel. ( ben herşeyi şiir olarak kabul etmem.)

sadece bu dizenin hatrına yine koynumda taşırım bu şiir... çok iyi yoldasın şair...
Old 02-04-2007, 05:07   #14
Av.Melikşah ATAŞ

ilk okuyuşta şiir güzel. zaten şiir böyle olmalı.derinlik oldumu insan boğulur.al sana orhan veli nekadar kolay anlaşılan ama bir okadar da güzel hatta güzel ötesi.ama niye cebeci onu anlamadım.ve sizde bir cevher var.bunun adı şiir yazma yeteneği.bunu değerlendirin.kimse için olmasa bile kendiniz için selamlar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi