Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kayıp Çek ve İptal edilmesi

Yanıt
Old 17-07-2009, 11:58   #31
Tuğçe AYMEN

Anladığım kadarıyla söz konusu çekte lehdarsınız. Bu durumda kaybolan çekle ilgili olarak yapmanız gereken temel şey TTK m. 730/I-b. 20'nin atfı ile TTK m. 669 vd. gereğince çek iptali davası açmaktır. Ancak bu tarz davalarda -her ne kadar uygulamada buna çok uyulmasa da- TTK m. 671/II gereğince "çekin elinizde iken ziyaa uğradığını kuvvetle muhtemel gösteren delillerin mahkemeye ibraz edilmesi" gereklidir. Bu çereçevede en azından Savcılığa yapılmış bir şikayetin bulunması gerekir. Dolayısıyla öncelikle savcılığa şikayette bulunmanızda ve ardından da ödeme yasağı kararı alarak çek iptali davası açmanızda yarar var.

Old 27-07-2009, 11:28   #32
MACRO

Aynı sorun benim müvekkilimin de başına geldi. Maalesef karakollar bu işi yapmak istemiyorlar. Savcılığa yönlendirmişler. Oysa Savcılık bu konu ile ilgilenmemelidir. Herhangi bir eşya kaybolmuşsa ya Belediye'nin kayıp eşya bürosuna başvurulur yahut da karakolda tutanak tutulur. Karakolun reddetmesi doğru değil. İlgili Adliye Savcısı ile görüştüm. Savcı Bey de tutanak tutulmaması halinde ilgili memurun kendisini aramasını belirtti. Müvekkilimle birlikte karakola bizzat gittim. Yine reddetmek istediler. Savcı Bey'in adını, telefonunu ve bize söylediklerini belirtince zabıt tuttular. Pek hukuki değil ama siz de aynı yöntemi deneyebilirsiniz.
Old 31-01-2011, 14:24   #33
Av. A. Görkem Gürcan

Selamlar;
Müvekkilim olan A sahsı, kendi lehine olarak düzenlenmiş olan çeki kaybetmiş. Bu nedenle çek iptali davası açacağız. Ancak çeki keşide eden B şahsı da benim müvekkilim.

Sorum su; A sahsi adina acacagim çek iptali davasinda B sahsini hasım olarak gostermem gerekiyor mu? Yoksa bu hasimsiz bir dava mi?
Old 01-02-2011, 13:23   #34
lawyersoylu

Alıntı:
Yazan Av. A. Görkem Gürcan
Selamlar;
Müvekkilim olan A sahsı, kendi lehine olarak düzenlenmiş olan çeki kaybetmiş. Bu nedenle çek iptali davası açacağız. Ancak çeki keşide eden B şahsı da benim müvekkilim.

Sorum su; A sahsi adina acacagim çek iptali davasinda B sahsini hasım olarak gostermem gerekiyor mu? Yoksa bu hasimsiz bir dava mi?

Çek iptali davası hasımsız olarak açılır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi