Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İlamlı İcrada Döviz Takibi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-02-2004, 16:10   #1
buketoz

Önemli İlamlı İcrada Döviz Takibi

Sayın Meslektaşlarım,
Mahkeme kararı: "10.000.USD'nin ödeme günündeki kur üzerinden Türk Lirası karşılığının dava tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte davalıdan alınıp davacıya verilmesine...."
Bu kararın icraya konulması aşamasında takip talebinde şu talepler yer aldı :
Asıl alacağa, dava tarihindeki kur üzerinden 10.000.USD'nin Türk Lirası karşılığı bulunarak yazıldı. Bu miktara dava tarihinden itibaren işlemiş yasal faiz oranları kademeli olarak uygulandı. Yargılama gideri, vekalet ücreti,vs. eklenerek talep edildi. Borçlu vekili, ödeme günündeki kur üzerinden talebi gerekirken, dava tarihindeki kur üzerinden talep edildiği gerekçesiyle ilamlı takibin iptalini istedi. Sizce bu takip, usule aykırı mıdır? İptali söz konusu olabilir mi? Gerekçesi nedir ve konuya ilişkin Yargıtay kararı varsa bana cevap verirseniz sevinirim !Saygılarımla..
Old 28-02-2004, 16:56   #2
Armağan Konyalı

Sayın buketoz,

Mahkeme kararında yer alan "Hem alacağın dava sonundaki bir ödeme gününde türk lirasına çevrilmesi, hem de dava tarihinden itibaren faiz işletilmesi" uygulamasının doğru olmadığı kanısındayım.

Çünkü alacak, dolar olarak kendi seyrinde bir değer takip ederken, bir de ayrıca faiz uygulanması aynı postta iki koyun gibi olacaktır. ''Aynı koyundan iki post çıkarmak'' diyemiyorum çünkü dolar inmiş de olabili; çıkmış da olabilir. Taraflar bu iniş çıkışları özgür iradeleri ile göze almışlardır. Ama dolara faiz yürütülmesini kararlaştırmamış oldukları açıktır.

Türk lirası olarak belirlenmiş bir alacak olsaydı sadece faiz uygulanacaktı. Ama dolar olarak belirlenmesi halinde ayrıca faiz uygulanması adalete uygun olmayacaktır.

Olayınızda icra takibi mantıklı açılmış ama karara uymadığı için yanlış. Bu çelişki kararın yanlış olmasından kaynaklanıyor.

Yanlış da olsa ''karar'' karardır. İcra takibi karara uygun olmalıdır.

Olayınızda takip iptal edilmez ama ödeme emri iptal edilir, düşüncesindeyim .

Saygılarımla

Bir Dost
Old 01-03-2004, 13:21   #3
Ahmet Güngör

Sayın buketoz, selam.

YHG Kurulu'nun 08.05.2002 tarih, 2001/19-1086 E. 2002/371 K. sayılı kararı:

"Yabancı paraya göre belirlenen borcun alacaklısı; dilerse alacağının aynın fiili ödeme günündeki kur değeri üzerinden Türk Lirası olarak talep edebilir ya da vade gününde alacağını Türk Lirasın çevirip Türk Lirası Türk Lirası olarak isteyebilir. (BK. 83) Anılan yasa kuralı alacaklıya bir seçimlik hak tanımıştır. Bu seçimlik hak dönülmesi mümkün olmayan bir hak niteliğindedir. Alacağı yabancı para üzerinden belirlenen, tercihini Türk Lirası olarak yapan ve böylece yasanın kendisine tanıdığı avantajlı seçim hakkını kullanmayan alacaklının, sonra bu tercihinden dönerek alacağını yabancı para üzerinden aynen isteyebilmesi olanaksızdır." (İstanbul Barosu Dergisi Mart 2003 Sayı:1 Sayfa 163

Sanırım bu YHGKK durumu tüm açıklığı ile anlatıyor. Mahkeme döviz üzerinden karar vermiş olsa da, alacaklı kararı icraya koyarken takip tarihinde borcu TL.'ye çevirip alacağını TL. olarak isteyebilir. Bu nedenle, ne takibin iptali ne de ödeme emrinin iptali sözkonusu olmayacaktır.
Old 01-03-2004, 20:23   #4
Armağan Konyalı

Sayın Ahmet Güngör,

Ben sizin yargıtay kararında ''dava tarihinde'' ibaresini göremedim?
Kararda ise faiz ''dava tarihinden itibaren'' başlatılmış ?

Saygılarımla

Bi Dost
Old 02-03-2004, 11:21   #5
Ahmet Güngör

Selam,

Kararı icraya koyan alacaklı, seçimlik hakkını döviz takibi yaparak kullansaydı, bu defa dövize uygulanan banka mevduat faizini dava tarihinden itibaren işletecekti. Yani yaklaşık olarak yıllık %3-4 gibi bir faiz uygulanacaktı.

Ancak, alacaklı takip tarihinde alacağını TL.'ye çevirmiş ve TL.'ye ugulanması gereken yasal faiz uygulanmış. Burada usule aykırı birşey göremiyorum.

Saygılarımla.
Old 02-03-2004, 11:33   #6
Armağan Konyalı

Sayın Ahmet Güngör,

İcra takibindeki mantık ve işlem doğru; ama icra takibi ilama dayalı bir alacak olmakla ilama uygun olmalı kanısındayım.

Takipteki ödeme emri ilama uygun değil. Bu durumda ödeme emrinin iptali gerekmez mi ?

Saygılarımla

Bir Dost
Old 02-03-2004, 12:02   #7
Ahmet Güngör

Sayın Bir Dost,

"Türk lirası olarak belirlenmiş bir alacak olsaydı sadece faiz uygulanacaktı. Ama dolar olarak belirlenmesi halinde ayrıca faiz uygulanması adalete uygun olmayacaktır." demişsiniz...

Benim 2.000 dolarım var. Bu parayı dolar olarak saklamak istiyorum. Bankaya gidip vadeli hesap açtırıyorum. Banka da bana yıllık %4 faiz veriyor. 6 ay sonra paramı çekmek istediğimde bankadan 2.000 dolar ana paramı ve işlemiş 40 dolar faizi ile birlikte 2.040 dolar alıp gidiyorum.

Birinden 2.000 dolar alacağım olsa, altı ay ödemese, altı ay sonra 40 dolar faiz istersem haksızlık mı yapmış olurum?

Mahkeme de kararında dava tarihinden itibaren faizi ile birlikte belirli bir meblağın ödenmesine karar vermiş. Kararda bir yanlışlık yok. Alacaklı da döviz takibi yapmak yerine (muhtemelen dövizin uzun bir süredir yükselmemesi sebebiyle) TL. takibinin kendisi için daha avantajlı olacağını düşünerek seçimlik hakkını dövizi TL.'ye çevirerek kullanmış. Takipde bir yanlışlık yok.

Ben böyle görüyorum. Göremediğim bir şeyler varsa, lütfen daha ayrıntılı yazar mısınız. Karar niçin yanlış, ödeme emri niçin ilama uygun değil, ödeme emri hangi sebeple iptal edilmeli... gibi.

Saygılarımla.
Old 02-03-2004, 12:55   #8
buketoz

Sayın Ahmet Bey ve Sayın Bir dost,
Cevap verdiğiniz için öncelikle teşekkür ederim. Konuyu kısa bir şekilde özetlemiştim ama ayrıntıları bilmenizde fayda olacağını düşünüyorum.
Mahkeme kararı: "10.000.USD'nin ödeme günündeki kur üzerinden Türk Lirası karşılığının dava tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte davalıdan alınıp davacıya verilmesine...." şeklinde.
Ben bu kararı alarak ihtiyati haciz talep ettim ve Asıl alacağa, dava tarihindeki kur üzerinden 10.000.USD'nin Türk Lirası karşılığını yazdım . Bu miktara dava tarihinden itibaren işlemiş yasal faiz oranlarını kademeli olarak uyguladım. Bu ihtiyati haciz kararı ile borçlunun gayrımenkullerine haciz koydurdum. İhtiyati hacize hiçbir itiraz olmadı ve esas takibe geçtim. Esas takipteki miktarlar da ihtiyati hacizdeki miktarlar gibiydi. Gayrımenkuller için kıymet takdiri istedim ve kıymet takdirinde çok fahiş rakamlar çıktı ve ben bu kıymet takdirine itiraz ettim. (Henüz sonuca bağlanmadı).
Borçlu vekili, ödeme günündeki kur üzerinden talebi gerekirken, dava tarihindeki kur üzerinden talep edildiği gerekçesiyle ilamlı takibin iptalini istedi. Bu davanın duruşması da Nisan ayında.
Şimdi burada aklıma takılan şu sorular var:
1- Evet mahkeme kararı tarafımca yanlış yorumlanmıştır ve yanlış bir şekilde icraya konulmuştur. Ben yanlışlık olan kısım için feragat edebilir miyim? İTM burada takibin kısmen iptaline karar verebilir mi?
2- Borçlu ihtiyati haczi alındığı mahkemeden karar alıp iptal ettirmez ise ihtiyati haczim aynen devam edecek midir? İTM sonucuna göre bu durumda sadece yeniden esas takip yapmam mı gerekir? İhtiyati haciz de iptal edilirse yapılan kıymet takdiri ve itirazların hepsi sil baştan yeniden mi yapılacaktır?
3- Fiili ödeme gününde dolar fahiş bir artış gösterirse ben bu yanlış yaptığım takip ile kendimi sınırlamış olur muyum?
4- Takibi sehven yanlış hazırladığımı beyan edip bu takipten feragat etsem bu feragat benim açımdan sakıncalı sonuçlar doğurabilir mi?
Saygılarımla
Old 02-03-2004, 14:10   #9
ibrahimbey

Varsayılan selamlar

değerli meslektaşlarım;
Soruyu ve cevapları, hızlıca inceledim. Umarım yanılmıyorumdur ama sanırım, gelen cevaplarda bir konuda hataya düşülmüş.
Bu da şudur:
Mahkeme ilamında belirtilen "ödeme günündeki kur", muhtemelen , dava konusu alacağın aslında ödenmesi gerektiği yani vade tarihidir. Yine muhtemelen bu tarih dava tarihinden önceki birtarih olabilir. Bu durumda mahkeme, o tarihteki kur karşılığının, dava tarihinden itibaren işleyecek faizini hükme bağlamış olabilir.
Dava detayları belli olmadığı için ancak bu yönde bir tahmin yürütebildim.
Saygılarımla.
Old 02-03-2004, 15:25   #10
Ahmet Güngör

Mahkeme kararı: "10.000.USD'nin ödeme günündeki kur üzerinden Türk Lirası karşılığının dava tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte davalıdan alınıp davacıya verilmesine...." şeklinde olsa bile, BK 83 son paragrafı gereğince, yabancı para alacağının vade günündeki (ki olayımızda mahkeme kararı gereğince vade tarihi, dava tarihidir) kur üzerinden Türk parasına çevrilerek icraya konulabileceğini düşünüyorum. Mahkeme kararının kaleme alınış biçimi alacaklının seçimlik hakkını ortadan kaldırmaz kanaatindeyim.

Bu düşünceme karşılık; aksi görüş şu olabilir: (Alacaklı seçimlik hakkını dava açarken kullanmıştır. Bu nedenle artık alacağını (kararı) vade tarihindeki (dava tarihindeki) Türk parasına çevirip icraya koyamaz. Davasını açarken alacağını Türk parasına çevirip netice-i talebinde Türk parası istemeliydi.) denebilir. Fakat, yukarıda da söylediğim gibi ben bu yoruma katılmıyorum.

Saygılarımla.
Old 02-03-2004, 16:05   #11
ibrahimbey

Sayın meslektaşım;
(ki olayımızda mahkeme kararı gereğince vade tarihi, dava tarihidir) şeklindeki yorumunuza katılmıyorum. Bence mahkemenin burda kastettiği, dava tarihinden de önceki bir vade tarihidir. Mahkeme, alacağın aslını hesaplarken taraflar arasındaki anlaşma veya yazılı belge vs. uyarınca borcun ödenmesi gerektiği tarihteki kur karşılığını kabul etmiş, ancak faiz işletilme başlangıcı tarihi olarak, borçlunun-davalının temerrüde düştüğü tarih olarak kabul ettiği dava tarihini kabul etmiştir.
Old 02-03-2004, 20:49   #12
Armağan Konyalı

Sayın ibrahimbey,

Tahmininizde haklı olduğunuz açıkça belli ama kararda ''vade günü'' değil de ''ödeme günü'' yazdığı için, aksine bir yorumla vade gününden faiz işletilmesi mümkün olmaz kanısındayım .

Saygılarımla

Bir Dost

Sayın buketoz,

Ben icra hukukundan hiç anlamam. Teknik sorularınıza yanıt veremeyeceğim. Başarılar dilerim .

Saygılarımla

Bir Dost
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi