Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Maddi anlaşmazlık

Konuyu Kilitleyin
Old 03-12-2018, 17:44   #1
Konuk

Varsayılan Maddi anlaşmazlık

eşim ile maddi konularda sorun yaşıyoruz evin tüm giderleri ve çocuğun tüm bakımı ile ben ilgileniyorum şimdi de kirayı da sen ödeyeceksin ben para biriktiricem diyor devamlı olarak beğenmiyorsan çocuğu bırakır gidersin diyor sorum şu eşim ilköğretim mezunu özel sektörde sezonluk çalışıyor ben öğretmenim olası bir velayet durumunda çocuk kimde kalır ya da eşim evin giderleri ile ilgilenmesi için ne gibi yaptırımlara başvurabilirim
Old 04-12-2018, 10:30   #2
Av. Hatun Olguner

Çocuğun yaşını yazmamışsınız. Çocuk küçükse anne bakım ve şefkatine ihtiyacı nedeniyle velayeti büyük ihtimal anneye verilir. Çocuk kendini ifade edecek yaşta ise ve eğer idrak çağındaysa çocuğun kiminle yaşamak istediğine dair görüşü önemlidir. Çocuğun görüşüne göre karar verilir. Maddi anlaşmazlıklar için :
E. Birliğin korunması
I. Genel olarak

MADDE 195.- Evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerin yerine getirilmemesi veya evlilik birliğine ilişkin önemli bir konuda uyuşmazlığa düşülmesi hâlinde, eşler ayrı ayrı veya birlikte hâkimin müdahalesini isteyebilirler.

Hâkim, eşleri yükümlülükleri konusunda uyarır; onları uzlaştırmaya çalışır ve eşlerin ortak rızası ile uzman kişilerin yardımını isteyebilir.

Hâkim, gerektiği takdirde eşlerden birinin istemi üzerine kanunda öngörülen önlemleri alır.

II. Eşler birlikte yaşarken
MADDE 196. Eşlerden birinin istemi üzerine hakim, ailenin geçimi için her birinin yapacağı parasal katkıyı belirler.

Eşin ev işlerini görmesi, çocuklara bakması, diğer eşin işinde karşılıksız çalışması, katkı miktarının belirlenmesinde dikkate alınır.

Bu katkılar, geçmiş bir yıl ve gelecek yıllar için istenebilir.

Davanızın açılması ve ispatında ve nafakaların tahsili aşamalırnda avukat desteğini doğrudan almınız yararınızadır.

Maddi durumunuzun avukatlık ücreti ödemeye elverişli olmadığını kanıtlamanız halinde tarafınıza bulunduğunuz yer barosunca ücretsiz avukatlık hizmeti sağlanacaktır. Yazılı olarak başvurunuz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi