Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Katılım Nafakası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-02-2009, 11:46   #1
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Varsayılan Katılım Nafakası

Merhaba
Adli yardımdan gelen dosya sebebiyle iştirak nafakası açmıştım.Dava sonuçlandı.Henüz gerekçeli karar yazılmadı.

Fakat başka bir davada mahkeme çocuğun çocuk esirgeme kurumuna verilmesine karar vermiş.

Bu durumda ne yapmalıyım?

Nafaka bu durumda alamayız da ben vekalet ücretimi icraya koyup alabilir miyim?

Teşekkürler...
Old 18-02-2009, 13:07   #2
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
Merhaba
Adli yardımdan gelen dosya sebebiyle iştirak nafakası açmıştım.Dava sonuçlandı.Henüz gerekçeli karar yazılmadı.

Fakat başka bir davada mahkeme çocuğun çocuk esirgeme kurumuna verilmesine karar vermiş.

Bu durumda ne yapmalıyım?

Nafaka bu durumda alamayız da ben vekalet ücretimi icraya koyup alabilir miyim?

Teşekkürler...

Sayın PEKSÜSLÜ,
Çocuk, sizin nafaka talep ettiğiniz tarihten (dava tarihinden) kuruma verilme tarihine kadar müvekkilinizin yanında barınmışsa bu dönem için nafaka tahakkuk etmiştir ve fiili duruma göre de, tanımlanan döneme ait nafakayı ve ilamda gösterilen vekalet ücretini tahsile koymanın önünde bir engel olmadığını düşünüyorum.
Kolay gelsin.
Old 18-02-2009, 19:45   #3
ayse1728

Çocuk Koruma Kanunu

Kanun No: 5395

Kapsam
c) Bakım tedbiri, çocuğun bakımından sorumlu olan kimsenin herhangi bir nedenle görevini yerine getirememesi hâlinde, çocuğun resmî veya özel bakım yurdu ya da koruyucu aile hizmetlerinden yararlandırılması veya bu kurumlara yerleştirilmesine,
karar verilir.

Çocuğun giderleri

MADDE 43. - (1) Çocuk hakkında verilen koruyucu ve destekleyici tedbir kararlarının giderleri Devletçe ödenir. Ödenecek miktar mahkemece verilecek bir karar ile tespit edilir.

(2) Türk Medenî Kanunu hükümlerine göre çocuğa bakmakla yükümlü olan kimsenin malî durumunun müsait olması hâlinde, Devletçe ödenen meblağın tahsili için ilgililere rücu edilir.

sonuçta devlet maddi durumu uygun olan yükümlüye dönebiliyorsa siz açmış olduğunuz dava için şüphesiz birikmiş iştirak nafakası ile vekalet ücretinizi icraya koymak suretiyle talep edebilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 19-02-2009, 10:27   #4
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Bu durumda ilamın kesinleşmesini beklememe gerek var mı?Nafaka alacağı olduğu için kesinleşmesinin gerekmediğini düşünüyorum ama ...
Vekalet ücreti ve 3 aylık birikmiş nafakayı icraya koyduğumda takip talebinde çocukların kuruma alındığını belirtmem gerekiyor mu?
Old 19-02-2009, 11:55   #5
ayse1728

kararın kesinleşmesi beklenerek takibe başlamanız bence yerinde olur. ayrıca çocuğun kuruma alındığını söylemeniz bence gereksiz eğer karşı taraf bu konuda itiraz ederse bu konuda gerekli önlemleri itiraz sonrasında almalısınız.
Old 19-02-2009, 12:07   #7
ayse1728

itirazın iptalini isteyebilirsiniz ve ilk başta zaten kuruma yerleştirildiği tarihe kadar olan süre için nafakayı talep edeceğiniz için yeni yaratılan duruma bir etkisi olmayacağını ileri sürebilirsiniz. birikmiş üç ay var dediniz kuruma yerleştirildi mi? bu süreyi gözetip ona göre takip yapmalısınız sonuçta sizin için önemli olan vekalet ücreti nasılsa.
Old 19-02-2009, 14:45   #8
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Evlat edinme ve koruma kararını temyiz ediceğim.Bu durumda karar kesinleşmediği için çocuğu alamayacaklarını düşünüyorum

Yine bu durumda ilamı icraya koymam da bir sakınca var mı?Birikmiş nafaka ve bundan sonraki ayların nafakasını isteyebilir miyim?

Saygılarımla
Old 19-02-2009, 17:28   #9
Av.H.Sancar KARACA

Sayın Meslektaşım,
Çocuk henüz kuruma teslim edilmemişse ve halen müvekkilinizin yanında ise zaten nafaka tahakkuk ediyor, müvekkilinizin de talebi haklılığını koruyor demektir. Birikmiş nafakayı talep eder, takip talebine ve icre emrine de "her ay ... TL nafakanın tahsili" şerhini koyarsanız bir sorun olmayacağını düşünüyorum. Ne zaman ki, çocuk kuruma teslim edilir, o zaman sizin de talebiniz haklılığını kaybeder. Kısacası, kuruma tevdii kararının kesinleşmesi değil, fiili durum nafakanın tahsilinde belirleyici olur. Kesinleşmeyen karara dayanılarak çocuk kuruma teslim edilir ise, bu infazı durdurmak için yasal yollara başvurursunuz ayrı. Bu girişimler sırasında fiili durum ne zaman değişirse nafaka talebi de ona paralel olarak değişiklik gösterecektir kanaatindeyim.
Kolay gelsin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi