Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Hamile iken evden kovuldum esim esyalarimi vermiyor.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-08-2017, 10:55   #1
Konuk

Varsayılan Hamile iken evden kovuldum esim esyalarimi vermiyor.

Selamlar, esim beni hamile iken evden gitmemi istedi. Su an ayri bir sehirde cocugumla yasiyorum. Esimle bosanmadik ama aile bakim yukumlulugunu yerine getirmedigi gerekcesiyle dava actim. Tedbir nafakasi karari cikti. Ancak esim nafakayi da odemedi. Onemli esyalarim,ziynetlerim ve belgelerim esimin evinde kaldi. Israrla istedigim halde gondermiyor. Mesaj ve telefonlarima cevap vermiyor. Beraber yasadigimiz ev baska bir sehirde oldugu icin bebegimle gitmem imkansiz zaten eve de gelmememi soylemisti. Bu durumda
Bekar iken bana ait olan kiymetli esyalarimi nasil geri alabilirim? Polise ya da mahkemeye mi basvurmak gerekir? Bununla ilgili nerelere basvurmam gerekir? Yardimci olursaniz cok minnettar olacagim.
Tesekkurler.
Old 03-08-2017, 17:25   #2
Av. Can DOĞANEL

Her hangi bir şiddet tehdidi yoksa ve anahtarınızla eve girebiliyorsanız tamamıyla kişisel evrak ve kadına mahsus olduğu tartışmasız olan eşyanızı almanız suç teşkil etmez.

Şiddet ihtimali varsa;

Birlikte yaşamaya ara verilmesi haklı bir sebebe dayanıyorsa hakim, eşlerden birinin istemi üzerine birinin diğerine yapacağı parasal katkıya, konut ve ev eşyasından yararlanmaya ve eşlerin mallarının yönetimine ilişkin önlemleri alır.

Bu hükme dayanarak Aile Hakiminden kişisel mallarınızın tarafınıza teslimine karar verilmesini talep edebilirsiniz.

Nafakanın ödenmesi için icra takibi yapabilirsiniz.

Bu süreçte bir avukatın profesyonel yardımından yararlanmanız, maddi durumunuz elvermiyorsa bulunduğunuz yer barosundan adli yardım talebinde bulunmanızı öneririz.
Old 04-08-2017, 13:43   #3
Konuk

Siddet ihtimali var cunku esim annesinin evinde yasiyor ve benim esyalarim da o evde. Annesi ve kizkardesi ve kendisi de cok ofkeli olduklari icin o eve yalniz gitmem cok zor bana saldirmalarindan korkuyorum. Zaten kucuk bir cocugum oldugu icin gidemem. O nedenle esime bana esyalarimi gondermesini istedim ancak Telefonlarima cevap vermiyor. Ben bosanmak istemiyorum. Eger aile hakimine esyalarimi geri almak icin basvurursam karsi taraf bundan yararlanip beni bosamak icin bahane bulabilir mi? Ya da esyalarimi almak icin dava acarsam bosanma konusunda aleyhime mi olur? Bosamak icin karsi taraf acisindan hakli bir sebep olarak kullanilabilr mi?
Tesekkurler.
Old 04-08-2017, 16:29   #4
Av. Can DOĞANEL

Ayrı yaşamakta haklı iseniz yani ayrı yaşama tercihiniz eşinizin kusurundan kaynaklanıyorsa yalnızca böyle bir talepte bulunmanız, size boşanmada kusur olarak yöneltilemez.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi