Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

zayi belgesi görevli mahkeme

Yanıt
Old 16-03-2010, 18:06   #1
Nuriye Değer

Varsayılan zayi belgesi görevli mahkeme

Saygıdeğer Meslektaşlarım,
5253 sy dernekler kanununun 32. maddesinde zayi belgesi için yetkili mahkemeye başvurulacağı belirtilmiş ise de görevli mahkemeyi HUMK da da bulamadım. mi Sulh Hukuk Mahkemesi mi yoksa Asliye Ticaret Mahkemesi mi görevlidir.
Yanıtlarsanız sevinirim Saygılarımla...
Old 17-03-2010, 00:55   #2
Avukat Ali TÜRKER

Varsayılan Dernek Zayİ Olan Belge

Alıntı:
Yazan Nuriye Değer
Saygıdeğer Meslektaşlarım,
5253 sy dernekler kanununun 32. maddesinde zayi belgesi için yetkili mahkemeye başvurulacağı belirtilmiş ise de görevli mahkemeyi HUMK da da bulamadım. mi Sulh Hukuk Mahkemesi mi yoksa Asliye Ticaret Mahkemesi mi görevlidir.
Yanıtlarsanız sevinirim Saygılarımla...

Sayın meslektaşım, malumunuz üzere, dernekler hukuki anlamda kişidir. Derneklerin tüzel kişiliğini ilgilendiren konularda, kişiler hukuku kuralları uygulanır. Genel prensip bu olmakla birlikte, kişilerin muhatap olduğu olayların hukuki nitelikleri de davanın mahiyetini ve görüm-çözüm yerini de belirlemek için önemli olacaktır.
Derneklerin kuruluş ve uygulamalarının denetimlerine dair incelemelerde görevli mahkeme, TMK'nun 60. maddesi gereğince Asliye Hukuk Mahkemesidir.
Derneğin yönetim kadrosunun olmaması ya da böyle telakki edilecek hallerde derneği temsil etmek üzere kayyum tayin edileceği hallerde Sulh Hukuk Mahkemeleri görevli olacaktır.
Derneğin bir ticari ilişkiye taraf olması halinde ilişikinin mahiyeti icabı Ticaret Mahkemesinde meslesi görülüp çözülecektir.
Bu genel açıklamadan sonra somut olayımıza gelince:
Zayi konusu olan belgenin niteliği sorunun halli için belirleyici olacaktır. Şöyle ki:
5253 sayılı Dernekler Kanunun 32. maddesinde sadece mahkemeden bahsedilmesinin amacı da budur. Zira 32. madde, yasanın 9. ve 19. maddesinin 3. fıkralarında belirtilen belgelerin ticari belge mi, özel hukuk belgesi mi, adli bir belge mi, daha somut ifade edilecek olur ise akit mi, makbuz mu, idari mercilerce tanzim edilmiş bir para cezası belgesi mi, tutanak mı, gibi bir dolu örnek verilebilecek çeşitlilikte olması ihtimali üzerine yasa sadece mahkeme ifadesini kullanmakta olup belgenin hukuki niteliğine göre hangi hukuk alanına giriyor ise o alanda yetkili ve görevli olacak mahkemeden zayi belgesi alınması gerektiğine işaret etmektedir.
Kısaca izaha çalıştığımız üzere, önce denetim organı ya da memurlarına ibrazı gereken belgenin hukuki tavsifini yapıp o belgenin zayi olduğunun tespitini buna göre belirlenilecek mahkemeden talep etmek gerekecektir.
Kanaatlerimizi kısaca paylaşmış olduk. Yararlı olması dileklerimle iyi çalışmalar.......
Old 17-03-2010, 07:33   #3
Nuriye Değer

sayın Türker, Açıklamalarınız için teşekkür ederim. Zimmet defterini kaybeden dernek başkanı hangi mahkamede zayi nedeniyle iptal davası açmalıdır.
dernekler.gov.tr adresinde asliye hukuk mahkemesi başlıklı bir dilekçe buldum ama emin olamadım.
Saygılarımla...
Old 17-03-2010, 16:15   #4
Avukat Ali TÜRKER

Alıntı:
Yazan Nuriye Değer
sayın Türker, Açıklamalarınız için teşekkür ederim. Zimmet defterini kaybeden dernek başkanı hangi mahkamede zayi nedeniyle iptal davası açmalıdır.
dernekler.gov.tr adresinde asliye hukuk mahkemesi başlıklı bir dilekçe buldum ama emin olamadım.
Saygılarımla...

Rica ederim efendim. Sanırım zimmet defteri dediğiniz, derneklerin kullanması gereken demirbaş defteridir. Bu defterin kaybolması halinde davaya bakacak olan mahkeme de Asliye Hukutur. Benim nitelendirmem böyledir. Selamlar, İyi çalışmalar...
Old 17-03-2010, 22:42   #5
erturkerdal

Avukat hanım, derneklerle ilgili Sulh Hukuk Mahkemesi'nde bir Zayi Belgesi davası görmüştüm ama içeriği nedir, ne değildir bilemeyeceğim.

Yalnızca ek bilgi amaçlı yazayım dedim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi